Turkcell’de kökten değişim

Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, mali sonuçların açıklanmasının ardından beklenen yönetim değişikliğine gitti. Turkcell'de 8 GMY görevden alındı, bazı GMY pozisyonları kapatıldı

Turkcell’de gün boyu süren hareketlilik, akşam saatlerinde Kamuoyu Aydınlatma Platformu açıklamasında kendisini gösterdi. Öğlen saatlerinde, İnsan Kaynakları’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Çakmak görevden alınırken, yerine Erkan Durdu atanmıştı. Akşam saatlerinde ise gün boyu konuşulan Genel Müdür Yardımcılığı görevden almaları ile ilgili KAP açıklaması yapıldı.

Turkcell’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi

Şirketimizde teknolojik ilerleme ve inovasyon odağını güçlendirmek, organizasyonda çeviklik ve yalınlık sağlamak amacıyla aşağıdaki organizasyon değişiklikleri yapılmıştır.

Kurumsal ve Ev Satış Genel Müdür Yardımcılığı, Bireysel Satış Genel Müdür Yardımcılığı, Pazarlama Genel Müdür Yardımcılığı, Dijital Servisler ve Çözümler Genel Müdür Yardımcılığı, Strateji Genel Müdür Yardımcılığı ve Dijital Dönüşüm Genel Müdür Yardımcılığı kaldırılmış olup, ilgili Genel Müdür Yardımcıları pozisyonlarından ayrılmıştır.
Satış Genel Müdür Yardımcılığı oluşturulmuş ve Kadri Özdal Genel Müdür Yardımcılığı’na atanmıştır.
Pazarlama ve Dijital Servisler Genel Müdür Yardımcılığı oluşturulmuş ve Murat Akgüç Genel Müdür Yardımcılığı’na atanmıştır.
Tedarik Zincirinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na, mevcut Genel Müdür Yardımcısı yerine, Şirketimizde halihazırda İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Erkan Durdu vekaleten atanmıştır.
Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na, mevcut Genel Müdür Yardımcısı yerine, Vehbi Çağrı Güngör atanmıştır.
Hukuk ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na Şirketimizde Kurumsal Hukuk İşleri Direktörü olarak görev yapan Ali Uysal atanmıştır.

Açıklamadan anlamak zor

Turkcell tarafından yapılan açıklamadan, kimin görevden alındığı net olarak belirtilmiyor. Sizin için görevden alınan ve Turkcell ile ilişiği kesilen Genel Müdür Yardımcıları şöyle.

İZZET SERHAT DEMİR Hukuk ve Regülasyon Genel Müdür Yardımcısı
CEYHUN ÖZATA Kurumsal ve Ev Satış Genel Müdür Yardımcısı
FATİH ALPER ERGENEKON Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı
ATAÇ TANSUĞ Dijital Servisler ve Çözümler Genel Müdür Yardımcısı
MEHMET AKİF KONAR Strateji Genel Müdür Yardımcısı
AZİZ GEDİZ SEZGİN Şebeke Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı
ALİ TÜRK Tedarik Zinciri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı
HÜSEYİN ÇAKMAK İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı (Öğlen saatlerindeki KAP açıklaması ile yerine Erkan Durdu atanmıştı).

Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kamil Kalyon, Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadri Özdal , Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı & Dijital Dönüşüm GMY Serkan Öztürk ve daha bugün ataması yapılan İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu Genel Müdür Yardımcısı pozisyonlarını korurken, Murat Akgüç, Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör ve Ali Uysal Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonlarına atanan yeni isimler olarak dikkat çekiyor.

Yeni Görevler

Açıklamadan anlaşıldığı üzere Bireysel Satış GMY Kadri Özdal, tüm satıştan sorumlu GMY olarak görev yapacak. Serkan Öztürk, hem Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu GMY hem de Dijital Dönüşüm GMY olarak görev yapıyordu. Anlaşıldığı üzere Serkan Öztürk’ün, şapkalarından birisi çıkartılmış durumda. Dijital Dönüşüm bölümü kapatılmış, sadece Bilgi ve İletişim Teknolojileri kısmı kalmış.

Daha öğlen saatlerinde İK Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Erkan DURDU’ya ise Tedarik Zinciri bölümü de bağlanmış.
Murat Akgüç, hem pazarlama hem de dijital servisler genel müdür yardımcılığı görevlerini beraber yürütecek.Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör şebekeden, Ali Uysal ise Hukuk ve Regülasyondan sorumlu olacak.

Turkcell GMY’ler kimdir?

Murat Akgüç,

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde lisans derecesini, Rotterdam School of Management’ta Executive MBA programını tamamlamıştır. İş geliştirme, teknoloji, telekomünikasyon, strateji, dijital inovasyon ve girişim sermayesi alanlarında 20 yılı aşkın tecrübeye sahiptir. Çalışma hayatına Osmanlı Bankası’nda başlayan Akgüç, sonrasında bankacılık sektöründe hazine projelerinde görev yapmıştır. 2004 yılında Hollanda Credit Europe Bankası’nda İş Geliştirme ve Strateji Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. 2015 yılında Türkiye’ye dönen Akgüç, uluslararası ölçekte medya ve oyun sektöründe teknoloji, dijital ürün geliştirme, strateji ve pazarlama alanlarında üst düzey yöneticilik görevlerini yürütmüştür. 2021 yılında katıldığı Türkiye Varlık Fonu’nda Girişim Sermayesi ve Teknoloji Yatırımlarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. 2022 yılında Türkiye’nin en büyük satın alma işlemi olan Türk Telekom satın alması başta olmak üzere, Türkiye Girişim Sermayesi fonlarına yatırım yapan Türkiye Teknoloji Fonu – TTF (Fonların Fonu) kurulumu ve diğer önemli projelere liderlik etmiştir. Bu görevlere ek olarak Türkiye Sigorta Yönetim Kurulu Üyeliği ve TVF Teknolojileri Yatırımları Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiştir.

Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör

lisans ve yüksek lisans derecelerini 2001 ve 2003 yıllarında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden almıştır. Yüksek lisans çalışmaları sırasında ASELSAN Yazılım Mühendisliği (Komuta, Kontrol, Haberleşme) Bölümünde çalışmıştır. Doktora derecesini 2007 yılında Georgia Institute Technology Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden almıştır. 2020-2023 yılları arasında TUBITAK TEYDEB programında BILTEG Yürütme Kurulu Üyesi olarak çalışmıştır. Dr. Güngör, AGÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Dr. Güngör’ün araştırma alanları 5G ve ötesi haberleşme teknolojileri, mobil haberleşme, nesnelerin interneti ve yapay zekâ alanlarındadır. Dr. Güngör’ün araştırma projeleri Avrupa Birliği, TÜBITAK, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Turkcell, Türk Telekom, Havelsan, TÜBİTAK SA-GE, NOKIA, gibi kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenmiştir. Dr. Güngör’ün akademik çalışmaları boyunca uluslararası hakemli dergilerde ve konferanslarda yayınlanmış 100’ün üzerinde makalesi bulunmaktadır.

Ali Uysal

profesyonel iş hayatına 2003 yılında avukat olarak başlamış, 2009 yılına kadar ulusal ve uluslararası müvekkillere hizmet veren hukuk bürolarının kurumsal danışmanlık bölümünde kıdemli avukat olarak çalışmıştır. 2009 yılında Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak girişim şirketi SunExpress Hava Yolları bünyesinde Şirket iç hukuk departmanının kurulmasından sorumlu Hukuk Müşaviri olarak göreve başlamış ve 2014 yılına kadar devam etmiştir. 2014-2019 yılları arasında Türk Hava Yolları A.O.’nun Baş Hukuk Müşavirliği görevini yürüten Ali Uysal, 2020 yılından itibaren Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’de Hukuk Regülasyon Genel Müdür Yardımcılığı bünyesinde Kurumsal Hukuk İşleri Direktörü olarak görev yapmaktaydı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Ali Uysal, Stockholm Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Avrupa Birliği Hukuku alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu