Turkcell’de net kar 2 milyar 79 Milyon TL

2010 yılı mali sonuçlarını açıklayan Turkcell Grup’un gelirleri yüzde 12 artış ile 10 Milyar 507 milyon TL’ye Amortisman Vergi ve Faiz Öncesi Karı yüzde 11 artış ile 3 milyar 242 milyon TL’ye ulaştı. Turkcell Türkiye’nin gelirleri ise yüzde 9 artış ile 8 milyar 724 milyon TL’ye ulaştı. Şirketin ses gelirlerindeki artış yüzde 6 olarak gerçekleşirken mobil genişbant gelirlerindeki artış yüzde 44 ile Bir milyar TL’yi aştı. Grup net karı ise yüzde 76 artış ile 2 Milyar 79 Milyon TL olarak gerçekleşti.

Mali sonuçları değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv yayımladığı mesajda

“Turkcell Grubu 2012 yılında ivmesini artırarak büyümeye devam etti. Konsolide gelir yıllık bazda %12 artarak 10,5 milyar TL’ye, AVFÖK %11 artışla 3,2 milyar TL’ye, net kar ise 2,1 milyar TL’ye ulaştı.
Turkcell Türkiye’nin gelirleri geçen yıla göre %9 artarken, ses gelirlerimiz %6 mobil genişbant işimiz %44 büyüdü. Türkiye’de fiber genişbant sunan Turkcell Superonline geçen yıla göre %49 büyürken, Ukrayna operasyonumuz ABD Doları bazında gelirlerini %10 artırdı. Bunun sonucunda, iştiraklerimizin gelir ve AVFÖK katkıları geçen yıla göre %33 arttı.
2007 yılında başlattığımız ‘bir GSM şirketinden, bir iletişim ve teknoloji şirketine dönüşüm’ yolundaki yolculukta bu yıl da önemli adımlar attık. Türkiye genelinde 43,2 Mbps mobil genişbant ve 1.000 Mbps fiber genişbant hızı ile bilgiye erişimi hızlandırarak dünyanın sayılı örnekleri arasında yerimizi aldık. Altyapımıza yaptığımız yatırımlar ve Turkcell Akıllı Bulut, Turkcell Cüzdan, Turkcell TV, Turkcell Akıllı Sağlık gibi pek çok iletişim ve teknoloji çözümü ile ekonomiye ve müşterilerimize daha fazla değer yarattık. En iyi müşteri deneyimi ile birleştirerek yarattığımız bu değeri, yenilikçi çözümlerimiz ve uygun fiyatlara sunduğumuz Turkcell markalı akıllı telefon ve tablet ile de her geçen gün artırmaya devam ediyoruz.
2013 yılında Turkcell Grubunun, inovasyon ve operasyonel mükemmeliyet odağından ödün vermeden müşterilerine, çalışanlarına, iş ortaklarına ve hissedarlarına daha çok değer yaratacağına inanıyorum. Başarı hikayemizde daima bizimle birlikte olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz.”

dedi.

Rakamlarlar Turkcell

Abone Sayısı: 35.1 Milyon
ARPU Karma: 21,7 TL
ARPU Faturalı Hat: 38,1 TL
ARPU Ön Ödemeli: 12,1 TL
Gelir: 10 Milyar 507 Milyon TL
AVFÖK: 3 Milyar 241 Milyon TL
NET KAR: 2 Milyar 79 Milyon TL

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.