Turkcell’de raporlama sistemi de organizasyon da değişti

Turkcell 2015 mali yılının ilk çeyrek sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından organizasyon yapısında değişikliğe gidildiğini duyurdu. Turkcell’de bilanço raporlama sistemi de değişti.Turkcell’in yeni genel müdürü Kaan Terzioğlu, yapısal değişikliklerle şirkete yeni bir yön çizmek için adım attı.
Turkcell’deki yeni organizasyon yapısı değişikliği ile Turkcell temel olarak iki bölüme ayrıldı. Turkcell’in Türkiye ve Uluslarları faaliyetleri iki ayrı birim olarak değerlendirilecek.
Bununla birlikte Turkcell Türkiye’de de iş birimi fonksiyonları aynı Türk Telekom’da da yıl sonunda gerçekleştirildiği gibi Bireysel, Kurumsal ve Toptan Satış olarak üçe ayrıldı. Yeni organizasyon yapısında şirketteki yöneticilerin görevlerinde de kısmi değişikliğe gidildi.

Turkcell’den Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada şöyle denildi:

Turkcell, yirmi yıllık tarihinde birçok ilke öncülük ederek önemli başarılara imza atmıştır. Bu başarısını ileriye taşımak ve daha güçlü bir Turkcell yaratmak üzere bir dönüşüm programı başlatmış olup telekomünikasyon sektörünün hızla değişen dinamikleriyle uyumlu, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda beklentilerini karşılayan ve geleceğin Turkcell’ini yaratacak olan yeni bir iş modeline geçmiştir. Turkcell, Türkiye’de ve bölgede entegre telekomünikasyon ve teknoloji hizmetleri sunan global oyuncu olma hedefiyle ilerlemektedir.

Bu kapsamda, telekomünikasyon sektöründeki tüm faaliyetler, “Turkcell Türkiye” ve “Turkcell Uluslararası” olarak iki ayrı iş grubunda toplanmıştır. 

Türkiye’de sunulan mobil, sabit ve TV alanındaki ürün ve servislerimiz “bireysel”, “kurumsal” ve “toptan” olmak üzere organizasyonel olarak üç ana segmentte yönetilecektir. 

Bu yapıyla, birleşik mobil ve fiber şebeke altyapısı üzerine kurgulanan mobil ve sabit yakınsama teklifleriyle müşteri bağlılığının ve rekabet gücünün artırılması hedeflenmektedir. Bu yapıda, operasyonlar daha etkin ve verimli yönetilerek sürdürülebilir büyüme amaçlanmaktadır.   

Bu çerçevede aşağıda detayları açıklanan organizasyonel değişimle, Turkcell Türkiye operasyonları, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. tüzel kişiliğinde genel müdür yardımcılıklarından oluşan sekiz fonksiyon altında konsolide edilerek yürütülecektir. Bu fonksiyonlar aşağıdaki gibi kurgulanmıştır:

1. Satış Fonksiyonu: Bireysel, kurumsal, sabit, ev, toptan satış ve ileri çözümler satış işlerimize dair satış, kanal yönetimi ve ticari pazarlama faaliyetlerini planlamak ve hayata geçirmekten sorumludur.  

Satış Fonksiyonuna yeni bir atama yapılana kadar Genel Müdür Kaan Terzioğlu bu göreve vekalet edecektir

2. Pazarlama Fonksiyonu: Tüm sabit ve mobil ürün ve servislerinin ürün yönetimi faaliyetleri, ekosistem ile işbirliği imk nlarının sağlanması, segment yönetimi ve diğer tüm pazarlama faaliyetlerini planlamak ve hayata geçirmekten sorumludur. 

Pazarlama Fonksiyonu Genel Müdür Yardımcılığı görevine halihazırda Bireysel Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül atanmıştır.

3. Müşteri Hizmetleri Fonksiyonu: Mobil ve sabit müşterilerimize eşsiz müşteri deneyimi yaşatmak amacıyla hizmet kalitesi standartlarını belirleyerek müşteri süreçlerini tasarlamak, geliştirmek ve iyileştirmekten;  Turkcell Akademi’nin yönetiminden ve Global Bilgi Pazarlama Danışma ve Çağrı Servisi Hizmetleri A.Ş.’nin yönetiminden sorumludur.  

Müşteri Hizmetleri Fonksiyonuna yeni bir atama yapılana kadar Teknoloji Grup Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz vekalet edecektir.

4. Hukuk ve Regülasyon Fonksiyonu: Turkcell Grup kapsamındaki şirketlerin tüm hukuki iş ve işlemlerini yönetmek, regülasyon stratejilerini oluşturmak ve uygulamak, Turkcell Grubu şirketlerini ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde temsil etmekten sorumludur.

Hukuk ve Regülasyon Fonksiyonu Genel Müdür Yardımcılığı görevine yeni bir atama yapıldığında ayrıca duyurulacaktır. 

5. İş Destek Fonksiyonu: Turkcell Grup kapsamındaki tüm şirketler için İnsan Kaynakları, teknik ve teknik dışı satınalma, idari işler ve inşaat ve emlak faaliyetlerini yürütmekten sorumludur. 

İş Destek Fonksiyonu Genel Müdür Yardımcılığı görevine halihazırda Grup İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Seyfettin Sağlam atanmıştır

6. Finans Fonksiyonu: Turkcell Grup kapsamındaki tüm şirketler için finansal faaliyetlerin planlanması ve hayata geçirilmesi faaliyetlerinden sorumludur.

Finans Fonksiyonunda mevcut Genel Müdür Yardımcısı Murat Doğan Erden görevine devam edecektir.

7. Strateji Fonksiyonu: Uluslararası işlerin takibi, stratejik faaliyetlerinin planlanması ve hayata geçirilmesi faaliyetlerinden sorumludur. 

Strateji Fonksiyonuna yeni bir atama yapılana kadar Genel Müdür Kaan Terzioğlu bu göreve vekalet edecektir.

8. Teknoloji Fonksiyonu: Turkcell grubunun bilgi teknolojileri, şebeke ve alt yapı çalışmalarının yürütülmesi ile ürün geliştirme faaliyetlerinden sorumludur. 

Teknoloji Fonksiyonunda mevcut Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz görevine devam edecektir. 

Değişen organizasyon yapısında halihazırda genel müdür yardımcılığı görevini sürdüren   yöneticilerden;

* Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Ersoy yeni organizasyonda Satış Fonksiyonu’na bağlı Perakende ve Dağıtım’dan Sorumlu Grup Başkanı
* Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş yeni organizasyonda Pazarlama Fonksiyonu’na bağlı Ürün, Servis ve İşbirlikleri’nden Sorumlu Grup Başkanı,
* Grup İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Banu İşçi Sezen yeni organizasyonda Turkcell Akademi’den Sorumlu Grup Başkanı,
* Stratejik Projeler Genel Müdür Yardımcısı ve Uluslararası İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı vekili İlter Terzioğlu,  Uluslararası İşler’den Sorumlu Grup Başkanı,
* Grup Strateji ve Stratejik Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Doğa Ünay, yeni organizasyonda Stratejik Planlama’dan Sorumlu Grup Başkanı,
* Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, yeni organizasyonda Bilgi İşlem Teknolojileri’nden Sorumlu Grup Başkanı ve
* Şebeke Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü, yeni organizasyonda Network Teknolojileri’nden Sorumlu Grup Başkanı olarak atanmıştır. 
Bilanço Raporlaması da değişti

Yeni organizasyon yapısana bağlı olarak, şirketin mali tablolarına raporlama sisteminde de değişikliğe gidildi. Daha önceleri her iş biriminin rakamları detaylı olarak gelir tablolarında yer alırken, 2015 mali yılı ilk çeyreğinden itibaren bu kalemler Bireysel, Kurumsal, Toptan satış rakamları olarak konsolide edilmeye başlandı.

MİLYON TL

GELİR KIRILIMI – ESKİ RAPORLAMA

1Ç15 BİREYSEL & KURUMSAL
Ses
Data Servisler ve Çözümler Diğer TOPTAN DİĞER

SUPERONLINE

TURKCELL TÜRKİYE

DİĞER İŞTİRAKLER

RAPORLANAN

2.654 1.432 826 278 118 71 (14)

Sabit Genişbant

Ses

Mobil Genişbant

Mesajlaşma

Mobil Servisler

0 220 13 11 38 68

1.432 –
– 26 26 1

– 606 –


– 136 –

– 124 –


– 5 82 7 (83)

349

1.485

606

136

124

12

2.711

Screen Shot 2015-04-30 at 09.16.25

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu