Turkcell’de sürpriz genel kurul atağı

29 Mart 2018 Perşembe günü gerçekleştirilecek Turkcell Genel Kurulu öncesinde, şirketin en büyük hissedarı Telia, dağıtılacak temettü tutarının 1.9 milyar lira olması yönünde üç büyük ortağın anlaştığını açıkladı.Turkcell’in yarın yapılacak olan Genel Kurul toplantısı öncesinde, Sonera Holding B.V. Vekili Avukat Kayra Üçer tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, Turkcell’in yüzde 51 hissesini elinde bulunduran Turkcell Holding AŞ’nin üç ortağının (Telia Company, Friedman ve Çukurova Holding) dağıtılacak temettü miktarının 1.9 milyar lira olması ve üç yönetim kurulu üyesinin önerilmesi için anlaştıklarını duyurdu.Söz konusu temettü miktarı, Turkcell Yönetim Kurulu tarafından önerilen brüt 1 milyar 239 milyon 500 bin liranın yüzde 50’sinden fazlasına karşılık geliyor.
3 Yeni Yönetim Kurulu Üyesi
Avukat Kayra Üçer tarafından yapılan açıklamada, anlaşmaya varılan üç isimden sadece birisine, Telia Company Kıdımli Başkan Yardımcısı Ingrid Maria Stenmark’a yer veriliyor. Turkcell Holding tarafından yapılan açıklamada ise diğer iki ismin Hasan Tuvan YALIM ve Mustafa KIRAL olduğu belirtiliyor.
Halen 7 kişilik Turkcell Yönetim Kurulu’nda üçü bağımsız olmak üzere beş Türk üye, iki de yabancı uyruklu üye bulunuyor.
SPK tebliğine göre, bağımsız üyelik için aday gösterilen isimlerin genel kurul tarihinden 60 gün önce SPK’ya bildirilmesi gerekiyor. Ancak, kamuoyuna yansıyan böyle bir bilgi bulunmuyor. Ortakların anlaşarak, genel kurulda atanması için oylanmasını isteyecekler üç yeni yönetim kurulu üyesinin diğer dört yönetim kurulu koltuğundan üçünün olması bekleniyor.
Genel kurulda hissedarların oylamasının kabul görmesi neticesinde bu isimlerin, mevcut yönetimde halen görev yapan Erik Belfrage, Jan Erik Rudberg, Mehmet Bostan ve Ekrem Pakdemirli’den üçünün yerine koltuğa oturması bekleniyor.
Turkcell Yönetim Kurulu üyeleri yıllık 100 bin Euro (Yaklaşık 500 bin lira), Yönetim Kurulu Başkanı ise 250 bin Euro (1 milyon 250 bin lira) huzur hakkı alıyor. Turkcell Yönetim Kurulu, 7 kişilik kuruldan beş kişinin oyu ile karar alıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu