Turkcell’de yıllık abone kaybı sürüyor, kâr büyüyor

Turkcell 2020 yılı 3. çeyrek mali sonuçlarına göre, mobil abone sayısı 33.7 milyona gerilerken, net kâr tarihi rekor kırdı.

Turkcell’in grup bazında gelirleri geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16,1 artarak 7,6 milyar TL olurken FAVÖK 3,4 milyar TL’ye ulaştı. Net kar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51 artarak çeyrek bazda
Turkcell’in elde ettiği en yüksek seviye olan 1,2 milyar TL’ye ulaştı. Bu sonuçlarla ilk dokuz
ayda Turkcell Grubu yüzde 15,1 büyüme ile 21,2 milyar TL ciroya ulaştı.

Turkcell operasyonel veriler

Turkcell’in, toplam mobil abone bazındaki düşüş, yılın son çeyreğinde de devam etti. Geçen yılın aynı döneminde göre yüzde iki gerileyen abone sayısı 2020 yılının son çeyreğinde 33.7 milyon olarak gerçekleşti. Çeyreklik bazda bakıldığında ise ön ödemeli abone sayısında bir değişiklik olmazken, faturalı abone tabanı yaklaşık 317 bin abone artış gösterdi.

ADSL’den kablo ve fibere geçiş sürüyor

Sabit genişbant abone sayısı, Superbox isimli, mobil şebeke üzerinden çalışan servis ile birlikte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.1 artış ile 2.9 milyona ulaştı. Turkcell Superonline Fiber kullanıcılarındaki artış, toplam genişbant abone sayısındaki artışın altında kaldı. Superbox ve Turksat AŞ’nin Kablo şebekesi üzerinden verilen Koblonet hizmetlerindeki artış yıllık bazda büyük artışlarla dikkat çekse de önceki çeyreğe göre bu aboneliklerdeki artıştaki ivme azalmış görünüyor. Türk Telekom şebekesi üzerinden verilen ADSL servisinde ise hem yılılk hem de çeyreklik bazda abone abone kaybı var.

Turkcell’in TV servisi TV+ abone sayısı ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 9.9 artış ile 811 bin aboneyi geçti. Bir önceki çeyreğe göre artış yüzde 5. Mali çeyreğin sonlarına doğru duyurusu yapılan TV+ Ready ürünü ile birlikte satılan abonelik rakamlarının ise yılın son çeyreğinde etkisini göstermesi bekleniyor.

Turkcell 2020 3. Çeyrek Operasyonel Veriler
Abone Sayısı (Milyon) Değişim (%)
3Ç’2019 2Ç’20 3Ç’2020 Yıllık Çeyreklik
Genişbant Abone Sayısı 2.5 2.8 2.9 18.1 3.5Fiber(bin) 1,455.7 1,554.1 1,599.4 9.9 2.9
ADSL(bin) 758.9 702.9 694 -8.6 -1.3
Kablo (bin) 33 64.9 66.9 102.7 3.1
Superbox(bin) 217.4 490.7 550.5 153.2 12.2
Mobil Abone Sayısı 34.4 33.4 33.7 -2.0 0.9
  Faturalı 19.4 21.2 21.5 10.8 1.4
Ön Ödemeli 15 12.2 12.2 -18.7
TV+ Abone Sayısı 683.4 772.4 811.1 18.7 5.0
Turkcell CEO Murat Erkan
Turkcell Genel Genel Müdürü Murat Erkan’ın Mesajı

Turkcell Genel Müdürü ve Group CEO’su Murat Erkan, mali sonuçlarla ilgili yatırımcılara yaptığı açıklamada ise şu konuların altını çizdi

Tüm operasyonlarımızda istikrarlı ve güçlü büyüme

2020’nin üçüncü çeyreği, Türkiye’de COVID-19 pandemisine bağlı etkilerin normalleşme programı çerçevesinde hızlı bir şekilde telafi edildiği bir dönem oldu. Yeni düzende uzaktan eğitim, uzaktan çalışma ve teletıp konuları başta olmak üzere dijitalleşme, bireylerin ve kurumların hayatında öne çıktı. Biz de Turkcell Grubu olarak, güçlü altyapımız, yenilikçi dijital servis ve çözümlerimiz ve müşteri odaklı iş anlayışımızla bu dijital dönüşüme geçmişte olduğu gibi bugün de liderlik ediyoruz. Yaşanan bu dönüşümünün sürdürülebilirliğini sağlamak ve Türkiye’nin gelecek 10 yılının dijital omurgasını oluşturacak hizmetleri hayata geçirmek başlıca amaçlarımızdan olmaya devam edecek.

Bu çeyrek, yeni normale geçiş dönemi olurken değişen koşullara hızla uyum sağlayan iş modelimiz ve uygulamalarımız sayesinde beklentilerin üzerinde finansal sonuçlara imza attık. Grup bazında gelirler yıllık bazda %16,1 artarak 7,6 milyar TL olurken FAVÖK1 3,4 milyar TL’ye ulaştı; FAVÖK marjı ise 1,3 puan artışla %44,4 olarak gerçekleşti. Net kar geçen yılın aynı dönemine göre %51 artarak çeyrek bazda operasyonlarımızdan elde ettiğimiz en yüksek seviye olan 1,2 milyar TL’ye ulaştı. Bu sonuçlarla ilk dokuz ayda Turkcell Grubu olarak %15,1 büyüme ile 21,2 milyar TL ciroya ve %17,7 artışla 9 milyar TL FAVÖK’e ulaştık.

Gerçekleşen güçlü sonuçlar ve yılın kalanı için beklentilerimizi dikkate alarak 2020 yılı beklentilerimizi2 yukarı yönlü güncelliyoruz. Bu kapsamda konsolide gelir büyümesini %14 – %15 aralığına, FAVÖK marjı beklentimizi %41 – %42 aralığına, FVÖK3 marjı beklentimizi ise %20 – %21 aralığına yükseltiyoruz. Grup operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranının4 temelde artan kur etkisi nedeniyle yaklaşık %19 olmasını bekliyoruz.

Müşteri bazımızı güçlendirmeye devam ediyoruz

Müşterilerimizin değişen taleplerine hızlı cevap verebilmek ve ihtiyaç duyulan çözümleri hayata geçirmek, bu dönemde de önceliğimiz olmaya devam etti. Tarife planlarının aile veya arkadaşlarla ortaklaşa kullanılabildiği TurkcellBiz ve yıllık data kotasının satın alınabildiği Dev Paketler, sunduğumuz ilkler arasında yerini aldı. Müşterimizin her zaman yanında olmaya dayalı stratejimiz, yenilikçi ve kapsamlı tarifelerimiz ve Salla Kazan gibi sektöre öncülük eden ek faydalarımız sayesinde son çeyrekte net 382 bin abone kazandık. Faturalı müşteri bazımız net 317 bin arttı. Mobil bileşik ARPU5, artan data ve dijital servis kullanımları ve daha yüksek paketlere geçişlerin etkisiyle yıldan yıla %14 artarak 52,0 TL’ye ulaştı. Akıllı cihaz penetrasyonunun %80’e ulaştığı bu çeyrekte, ortalama mobil data tüketimi %51 artış ile 12,2 GB oldu.

Müşterilerimizin yaz ayındaki hareketliliğine bağlı olarak mevsimsel zayıflığa rağmen devam eden güçlü sabit internet talebini, sunduğumuz yeni teklif ve seçeneklerle karşıladık; bu çeyrekte net 45 bin fiber müşterisi kazandık. Böylece toplam sabit genişbant müşteri sayımız 2,4 milyona ulaştı. Mobil şebeke üzerinden fiber hızında kesintisiz ev interneti hizmeti sunduğumuz, pazarda ilk olan Superbox ürünümüz net 60 bin yeni müşteri artışıyla, geçen seneye göre abone sayısını 2,5 katına çıkartarak 551 bin aboneye ulaştı.

İkinci çeyrekte pandemi koşulları etkisiyle dijital kanallarımıza yönelen müşterilerimizin kullanım alışkanlıklarını, akıllı teklifler ve kazan-kazan kurgularıyla güçlendirdik. Dijital kanallarda ziyaretçi sayımız 28 milyon olurken, siparişlerin satışa dönme oranı yıllık bazda 2 kat oldu

Dijital kanallarımız üzerinden gerçekleşen ek paket ve TL yükleme işlem hacmi yıllık bazda 3,1 kat artarken Turkcell Türkiye bireysel gelirlerinin (sabit işimiz hariç) %12’si dijital kanallar üzerinden gerçekleşmiş oldu. Operasyonel maliyetlerimize olumlu yönde etkisi olan dijital kanallar üzerinden yaptığımız satışları, önümüzdeki dönemlerde de odaklı yönetmeye devam edeceğiz.

Stratejik üç ana odağımızla çağın gereksinimlerini karşılamaya devam ediyoruz

Stratejimizin üç ana odağından biri olan dijital servislerimizin tekil gelirleri bu çeyrekte yıldan yıla %28 arttı. TV+ Ready ürünümüz ile, içerisinde yüklü gelen TV+ uygulaması sayesinde her televizyonu akıllı TV’ye dönüştürme imkanı sunuyoruz. Dijital iletişim çözümlerimiz kapsamında BiP uygulamamızı çoklayarak ilk defa ASELSAN firması için kapalı bir platforma dönüştürdük ve yaklaşık 8 bin çalışanın şirket içi yazışmalarının milli ve yerli bir uygulama üzerinden güvenli bir şekilde yapmalarını sağladık. Yine bu çeyrekte, kolay ve güvenilir şekilde dosya paylaşımı sağlayan lifebox transfer servisimizi de tanıtarak portföyümüzü genişletmiş olduk.

Bir diğer stratejik odak alanımız olan dijital iş çözümleri bu çeyrekte yıldan yıla %40 büyüdü. Bu dönemde, kurumsal müşterilerimize tek noktadan hizmet sağlama stratejimiz doğrultusunda global bulut servisleri tedariği, uçtan uca yönetim, proje ve danışmanlık hizmetlerini sunacağımız Turkcell Çoklu Bulut servisimizin lansmanını yaptık. Kurumların dijitalleşme yolculuğunda bir diğer çözümümüz olan bulut hizmetlerimizde Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından belirlenen bulut güvenlik standardı güvencesiyle Türkiye’de hizmet veren ilk ve tek servis sağlayıcısı olduk. “Güvenli Dijital İmza” ve “Turkcell Dijital Arşiv” ürünlerimizi de müşterilerimize sunduk. Gelişmiş güvenlik protokolleri ile korunan dijital imzayı ilk olarak şirketimiz içinde kullanmaya başladık. Şirketlerin imza süreçlerinde dijitalleşmesini sağlayacak bu hizmet ile evrakların arşivlenmesi ve erişilmesi süreçlerini de kolaylaştırarak operasyonel verimlilik sağlarken, kâğıt tasarrufuyla da sürdürülebilirlik hedeflerimize katkı yapmayı amaçlıyoruz. Yine bu dönemde küresel tedarikçilerle iş ortaklıklarımız devam etti, iş ortağı olduğumuz global kurum sayısını 20’ye çıkardık.

Üçüncü stratejik odağımız olan tech-fin tarafında ise Paycell, pandemi döneminin rüzgarını da arkasına alarak büyümesini sürdürdü; 4,6 milyon kullanıcıya ulaştı ve grup dışı gelirlerini yıllık bazda %85 artırdı. Bu çeyrek itibarıyla 11 bin üye iş yerinde kullanılan Paycell yenilikçi çözümlerine mobil POS ürünü ekledi. İlgili mevzuatlara uygun ve GİB’e başvuruda bulunulan ilk Android POS cihazı olan Paycell Android POS, tahsilat, stok takibi ve e-fatura süreçlerini tek bir platform üzerinden sunarken üye iş yerlerine maliyet ve verimlilik avantajları sağlıyor.

Sürdürülebilirlik her alanda odağımızda

Geleceğin teknolojilerini üretirken şirket olarak tüm dijital ürün ve servislerimiz ile kurumsal iş birliklerimiz ve süreçlerimizde sürdürülebilirliği odağımızda tutuyoruz. Kurucu üyelerinden olduğumuz ve Türkiye’yi temsil ettiğimiz Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi CFO Görev Gücü’nün (CFO Taskforce) son toplantısında, sürdürülebilir kalkınma amaçları için dört kritik alan belirledik. Amacımız, Turkcell’in sürdürülebilirlik alanındaki başarısını finansman alanına da taşımak.

Ayrıca, sektörde bir ilke imza atarak Dünya GSM birliğinin (GSMA) “Mobil Sektörde Sürdürülebilir İş Geliştirme” online eğitimini çalışanlarımıza sunduk. Sürdürülebilirlik alanında hedeflerimizi ve çalışmalarımızı tüm paydaşlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

Nakit yaratmaya devam ediyoruz

Eylül sonu itibarıyla net borcun FAVÖK’e oranı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 0,2 puan iyileşerek 0,8x seviyesine gelirken, güçlü likidite ve ihtiyatlı finans yönetimi ile desteklediğimiz operasyonlarımızdan ise 1 milyar TL serbest nakit akışı6 yarattık. Kur dalgalanmalarının yaşandığı bu dönemde yabancı para riskini bertaraf etmek için elde tuttuğumuz döviz nakit ve kullandığımız türev ürünleri sayesinde karlılığımızı korumaya devam ettik.

Yeni hissedar, yeni dönem

21 Ekim’de gerçekleşen olağan genel kurulumuzda hissedarlarımız için iki önemli kazanım oldu. İlk olarak 2019 yılı karımızdan hissedarlarımıza ilgili mevzuat düzenlemelerin izin verdiği en yüksek orana karşılık gelen toplam 812 milyon TL temettünün 30 Kasım’da dağıtılmasına karar verildi. İkinci olarak bu toplantıda onaylanan ilgili kararlar sonrasında gerçekleşebilen hisse devir işlemleri ile birlikte Türkiye Varlık Fonu %26,2 pay ile Şirketimizin en büyük hissedarı durumuna gelirken, LetterOne Şirketteki payını %24,8’e yükseltti. Turkcell’in 26 yıllık tarihine bakıldığında bu değişimin bir dönüm noktası olduğuna inanıyorum. Stratejimizi destekleyen ve Turkcell’de büyük bir değer gördüğünü ifade eden Türkiye Varlık Fonu’yla başlayan yeni dönemde şirketimiz ve ülkemiz adına faydalı işlere imza atacağımıza inanıyorum.

Başarımıza katkılarından dolayı tüm çalışanlarımıza ve bize olan güven ve desteklerinden dolayı Yönetim Kurulu’muza teşekkür ederiz. Başarı yolculuğumuzda daima yanımızda olan müşterilerimize ve iş ortaklarımıza da şükranlarımızı sunarız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu