Turkcell’de yönetim SPK kararı ile değişti

Turkcell'de bağımsız yönetim kurulu üyeleri Ahmet Akça, Attila Koç ve Hilmi Güler yerine SPK kararı uyarınca Nail Olpak, Tahsin Yazar ile Afif Demirkıran atandı. 

Turkcell’de bağımsız yönetim kurulu üyeleri Ahmet Akça, Attila Koç ve Hilmi Güler yerine SPK kararı uyarınca Nail Olpak, Tahsin Yazar ile Afif Demirkıran atandı. 

5 mart Perşeme günü Sermaye Piyasaları Kurulu tarafından yayımlanan haftalık bültende duyurulan değişim, Turkcell tarafından 6 Mart Cuma günü sabah saatlerinde Kamuyo Aydınlatma Platformu’na da duyuruldu.
SPK kararı il 11 Mart 2013’te Turkcell yönetim kuruluna bağımsız üye olarak atanan isimlerden Ahmet Akça, aynı zamanda şirketin yönetim kurulu başkanı olarak da görev yapıyordu.

KAP AÇIKLAMASI

Turkcell’den KAP’a yapılan açıklamada “SPK Karar Organı’nın 5 Mart 2020 tarihli ve 15/346 sayılı kararı uyarınca; Şirketimiz’de bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak 11 Mart 2013 tarihinden bu yana görev yapan Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler’in yerine Nail Olpak, Afif Demirkıran ve Tahsin Yazar’ın atanmasına; yönetim kurulu üyeliğine atanan kişilerin, yerlerine Şirket genel kurulunca mevzuata uygun bağımsız üyeler seçilinceye veya yerlerine Kurulca başka bağımsız üyeler atanıncaya kadar görev yapmalarına karar verilmiştir” denildi.

İşte Yönetim Kurulu Üyeleri

Turkcell’de Ahmet Akça, Hilmi Güler ve Attila Koç’un yerine yeni üyelerin atanmasından sonra Turkcell’in 7 kişilik yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluşuyor;
Bülent Aksu – Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bakan Yardımcısı
Hüseyin Aydın – Ziraat Bankası Genel Müdürü
Ingrid Maria Stenmark – Telia Company Genel Müdür Yardımcısı
Chirstopher James Powell -LetterOne, Genel Müdür Yardımcısı
Nail Olpak – DEİK Başkanı
Tahsin Yazar – Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Müşaviri
Afif Demirkıran – 22, 23 ve 24. Dönem Ak Parti Milletvekili, AK Parti Dış İlişkiler  Başkan Yardımcısı

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini hangi ismin yürüteceğine dair bir açıklama ise henüz yapılmadı.

Nail Olpak Kimdir?

1961 yılında Burdur İbecik’te doğan Nail Olpak, Aydın Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesini bitiren Olpak, yüksek lisansını Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Enerji alanında tamamladı.

İş hayatına Umar Makina A.Ş.’de başlayan Olpak, Özgün A.Ş.’de Fabrika Müdür Yardımcılığından sonra, Cankurtaran Holding şirketlerinden Esem Elektrik A.Ş.’de Proje Müdürü olarak başlayıp, Holdingin muhtelif kademelerinde üst düzey yöneticilik yaptı, son olarak Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Nail Olpak daha sonra, NORA Elektrik Malzemeleri A.Ş, PAK YATIRIM A.Ş. ve OMN A.Ş’yi kurdu. Halen, iki şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını, üçüncü şirketin Yönetim Kurulu Üyeliğini ve bu şirketlerin ortağı olduğu şirketlerin Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

22 Eylül 2017 tarihinden itibaren Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan OLPAK, halen aşağıdaki görevlerini sürdürmektedir;

Tahsin Yazar Kimdir?

1975 yılı İspir/Erzurum doğumlu,1996 yılı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Kariyerine serbest avukatlık ile başladıktan sonra Devres Hukuk Bürosu ve Zorlu Holding A.Ş.’de devam etmiştir. 2010 yılında Çalık Holding A.Ş bünyesine katılan Yazar, Çalık Enerji İşleri Hukuk Direktörlüğü’nün yanı sıra, Çalık YEDAŞ ve ARAS EPAŞ’ın Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür. 12.01.2016 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na Bakan Müşaviri olarak atanmıştır. 01.08.2018 tarihinden itibaren de Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Müşaviri olarak atanmıştır. 22.03.2016 tarihinde yapılan Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. ( EPİAŞ) Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Tahsin Yazar evli ve iki çocuk babasıdır.

Afif Demirkıran Kimdir?

Afif Demirkıran, 1 Ocak 1952’de Siirt Kurtalan’da doğdu.İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. İngiltere Leeds Üniversitesi’nde yüksek lisans ve master yaptı.Etibank’ta yönetici olarak çalıştı. DPT Müsteşarlığında Yabancı Sermaye Daire Başkanı, Hazine Müsteşarlığında Yabancı Sermaye Genel Müdürü, Ereğli Demir Çelik AŞ ve Sümerbank AŞ’de Yönetim Kurulu Üyesi, özel sektörde koordinatör ve yönetici olarak görev yaptı. TEAŞ Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Vakıf Enerji ve Madencilik AŞ Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

22. Dönemde Batman ve 23. Dönemde Siirt Milletvekili seçildi. 22. Dönemde AGİTPA Türk Grubu Üyeliği ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği ile 22 ve 23. Dönemde Türkiye-İspanya Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürüttü. 23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi, 24. Dönemde ise Başkanı oldu.Çok iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Fransızca bilen Demirkıran, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu