Turkcell’in cirosu yüzde 8,6 artışla 3,4 milyara ulaştı

Yılın ikinci çeyreğinde Turkcell’in mobil abone sayısı 32,6 milyona gerilerken, gelirleri ise yüzde 8,6 artarak 3 milyar 358 milyon TL’ye ulaştı. 

Yılın ilk 6 ayını tüm zamanların rekorunu kırarak kapatan Turkcell, “Türkiye’nin geleceğine inanıyoruz” diyerek operasyonel yatırım planını yüzde 20’den yüzde 25’e revize etti. Daha önce gelirinin yüzde 20’sini operasyonel yatırımlara ayırma kararı alan Turkcell’in, revize kararı fazladan yaklaşık 700 milyon lira daha yatırım yapması anlamına geliyor. Turkcell yatırımlarını yukarı yönlü revize etmeseydi, yaklaşık 2,8 milyar lira operasyonel yatırım yapacaktı. Revizenin ardından Turkcell’in 2016 operasyonel yatırımlarının yaklaşık 3,5 milyar lira olması bekleniyor.

2016 yılının ilk yarısında Turkcell Türkiye ve Turkcell Grubu, hem gelir hem de FAVÖK’te birinci yarıyıl bazında tüm zamanların en yüksek sonuçlarına ulaştı. Grup bazında her çeyrek artan bir performans sergileyen Turkcell yılın ikinci çeyreğinde son üç yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 8,6 büyüme sağlayarak 3 milyar 358 milyon gelir elde etti. Yılın ilk yarısında, Grup gelirlerinin yüzde 90’ını oluşturan Turkcell Türkiye’de yüzde 8,9 büyüme ve yüzde 31,0 FAVÖK marjı kaydedildi. Yılın ilk 6 ayında ise Turkcell Grubu yüzde 8,4 büyüme ile 6 milyar 584 milyon TL ciroya, yüzde 5,7 artışla 2 milyar 31 milyon TL faiz ve vergi öncesi kara (FAVÖK)  ve yüzde 30,8 FAVÖK marjına ulaştı. Turkcell’in 2016’nın ilk altı ayındaki Grup net kârı ise yüzde 14,7’lik artışla 979 milyon TL oldu.

Mobil abone sayısı geriledi

Mobil tarafta, faturalı abone bazı çeyrek bazında 122 bin, yıllık bazda 956 bin artarak 16,8 milyona ulaşarak toplam abone içerisindeki oranı %51,6’ya yükseldi. Aynı zamanda, daha düşük değer yaratan, temel olarak fiyat duyarlı ön ödemeli segmentindeki müşteri sayısı, şirketin beklentilerine paralel olarak azaldı. Toplam mobil abone sayısı 763 bin kayıpla 32,6 milyona geriledi.

Sabit müşteri bazına çeyreksel bazda 30 bin fiber müşteri ve 29 bin ADSL müşteri eklenmesiyle 59 bin artarak 1,6 milyonu aştı. Yıllık bazda 148 bin fiber ve 147 bin ADSL müşteri artışı ile sabit müşteri bazı 295 bin arttı. IPTV müşteri sayısında ise çeyreksel bazda 35 bin artış ile 303 bine ulaştı. Yıllık bazda IPTV müşteri sayımız 164 bin arttı.

Mali sonuçlarla ilgili olarak Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun yazılı açıklaması şöyle:

2016 yılının ilk yarısında Turkcell Türkiye ve Turkcell Grubu olarak hem gelir hem de FAVÖK’te ilk yarıyıl bazında tüm zamanların en yüksek sonuçlarına ulaştık. İkinci çeyrekte ise Grup bazında her çeyrek artan bir performans ile son üç yılın en yüksek seviyesi olan %8,6 büyüme kaydettik.

Yılın ilk yarısında, Grup gelirlerimizin %90’ını oluşturan Turkcell Türkiye’de %8,9 büyüdük ve %31,0 FAVÖK marjı kaydettik. Turkcell Grubu olarak ise %8,4 büyüme ile 6,6 milyar TL ciroya, %5,7 artışla 2,0 milyar TL FAVÖK’e ve %30,8 FAVÖK marjına ulaştık. Proforma Grup net kârımız1 1,1 milyar TL olurken, UFRS’ye göre 979 milyon TL olarak gerçekleşti. Planlarımız dahilinde gerçekleşen bu sonuçlar kapsamında 2016 yılı için %8 – %10 olan gelir büyümesi ve %31 – %33 aralığında olan FAVÖK marjı beklentilerimizi koruyoruz2.

2016 yılının ilk yarısında, Türkiye’de telekomünikasyon pazarını yeniden şekillendiren 4.5G yatırımlarına odaklandık. Turkcell olarak müşterilerimizin yoğun ilgisi ile birlikte yatırımlarımızı daha da hızlandırarak 4.5G’de Türkiye’nin 81 ilinde yaklaşık %82 nüfus kapsamasına ulaştık. Bugün itibarıyla 4.5G abone sayımız 16 milyona ulaşırken, 4.5G şebekemiz üzerinden taşınan data trafiği %23 oldu.

Hızlanan 4.5G yatırımlarımızla birlikte operasyonel yatırım harcamalarımızın gelire oranı ilk yarıyılda %23 olarak gerçekleşti. Yılın geri kalanında da yatırımlarımızı hız kesmeden yapmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda, 2016 yılı için daha önce %20 olarak açıkladığımız Grup operasyonel yatırım harcamalarımızın gelire oranı beklentimizi %25 olarak güncelliyoruz2.

Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında telekomünikasyon sektöründe tarihi bir adım atılmasına da öncülük ettik. Ülkemizde var olan iletişim altyapılarının en etkin şekilde kullanılması ve geliştirilmesi, kaynakların verimli kullanılması ve adil rekabet ortamının sağlanması için Vodafone, Türksat ve TELKODER üyesi operatörler ile birlikte ortak bir altyapı şirketi kurmak üzere somut adımlar attık.

Bu yatırımlarla Türkiye’nin teknolojide sadece tüketen değil üreten ülke olması yolunda üzerimize düşen görevi yerine getirerek ülkemize olan inancımızın tam olduğunu bir kez daha ortaya koyuyoruz.

Turkcell Türkiye: Büyümeye devam

Bu çeyrekte faturalı, fiber ve dijital servislerde müşteri kazanımımız devam etti. Faturalı müşteri sayımız geçen yıla göre 956 bin arttı ve müşteri bazımızın %52’sine ulaştı. Fiber müşteri sayımız yıllık bazda 148 bin artışla 965 bine ulaşırken, toplam sabit müşteri sayımız 1,6 milyonu aştı.

Dijital servislerimize yoğun ilgi bu çeyrekte de devam etti. BiP, Turkcell TV+, Akıllı Depo, Goller Cepte, fizy, Hesabım, Dergilik ve Turkcell Akademi uygulamalarını indiren müşteri sayımız yıllık bazda 12,5 milyondan 31,0 milyona yükselirken, kullanıcı sözleşmesini onaylayan abone sayımız 5,6 milyondan 16,7 milyona arttı.

Yakınsama stratejimiz kapsamında mobil tarafta ses, data ve servislerimizden her üçünü kullanan müşteri oranımız bu çeyrekte 3 puan artarak %20’ye ulaşırken, sabit tarafta TV’li servis kullanan müşteri oranımız 3 puanlık artışla %33 oldu.

Turkcell Finansman yaklaşık 1 milyon müşteriye ulaştı

Mart ayında tüm Türkiye’de faaliyetlerine başlayan Turkcell Finansman bugüne kadar akıllı cihazların finansmanı için yaklaşık 1 milyon müşteriye toplam 1,2 milyar TL tutarında kredi sağlayarak akıllı telefon penetrasyonundaki artışı destekledi. Şebekemizdeki akıllı telefon penetrasyonu %60’a yükseldi. Akıllı telefon sayısındaki artışın da etkisiyle data gelirlerimiz geçen yıla göre %36,2 ve servis gelirlerimiz %56,1 büyüdü.

Bu çeyrekte Shell, Zubizu ve Google gibi markalarla çeşitli kampanya ve işbirliklerine imza attığımız ödeme platformumuz Paycell’e olan ilgi daha da arttı. Ayrıca Paycell’in ödeme araçlarından Turkcell Mobil Ödeme ile yılın ilk yarısında, 375 milyon TL’ye ulaşan 11 milyondan fazla işlem gerçekleştirildi. Önümüzdeki dönemde de Paycell sayesinde birçok kurum mobil ödeme deneyimini kusursuz şekilde müşterilerine ulaştırabilecek.

Türkiye’nin en büyük veri merkezini hizmete açtık

Haziran ayında toplam 33 bin metrekarelik alana sahip olan Türkiye’nin en büyük veri merkezini Gebze’de açtık. Veri depolama konusunda bölgemizin en güçlü şirketlerden birisi olmaya kararlıyız. Gebze’nin ardından Ankara ve İzmir’de açacağımız yeni veri merkezleri ile birlikte toplam 107 bin metrekarelik bir alana ulaşacağız.

Hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz

Son günlerde ülkemizde yaşananlar bir kez daha kesintisiz iletişimin önemini açıkça ortaya koydu. Bu zor zamanlarda iletişim altyapımızı güçlü ve ayakta tutarak halkımızın doğru bilgiyi zamanlı almasını sağlayıp üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmeye çalıştık.

Türkiye’yi ve sektörümüzü önümüzdeki dönemde daha aydınlık günlerin beklediğine yürekten inanıyoruz. Kısa dönemde değişken olması beklenen piyasaların güçlü duracağını düşünüyor; Turkcell olarak bu döneme tedbirli giriyoruz. Önümüzdeki üç yıl için yatırım ve genişleme amacıyla yeterli finansman kaynaklarımızın bulunması, kur riskine karşı aldığımız çeşitli aksiyonlar ve her daim disiplinli finansal politikalarımız neticesinde bu süreci iyi yönetiyoruz. Müşterilerimizin sunduğumuz hizmetlere olan taleplerinin de bu süreçten olumsuz etkilenmediğini gözlemliyoruz. Bir grup teröristin Silahlı Kuvvetlerin belirli unsurlarıyla işbirliği içerisinde yaptığı saldırılardan Türkiye’nin bu kadar hızlı bir şekilde kurtulması Türkiye’nin istikrarı açısından bize cesaret veriyor. Bu kapsamda, hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.

Başta Yönetim Kurulumuz olmak üzere bu zorlu süreçte Turkcell’e yakışır performansın sergilenmesinde gerekli özveri ve hassasiyeti sonuna kadar gösteren tüm ekip arkadaşlarımıza bu vesileyle bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu