Turkcell’in yeni veri merkezi Tekirdağ Kapaklı’da açıldı.

Gebze, İzmir ve Ankara'dan sonra açılan yeni Turkcell veri merkezi ile birlikte Turkcell Türkiye'nin verisinin yüzde 30'unu barındıracak kapasiteye ulaştı.

Turkcell, Türkiye’deki dördüncü veri merkezini Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde hayata geçirdi. Avrupa Veri Merkezi olarak adlandırılan merkez ile Turcell, Türkiye’nin tüm verisinin yüzde 30’unu barındırabilecek kapasiteye ulaştı. Turkcell 2016 yılında Gebze, 2018 yılında İzmir ve 2019 yılında da Ankara veri merkezlerini hayata geçirmişti. Son teknolojiye sahip Avrupa Veri Merkezi, inşaatta  yüzde 75 yerlilik oranına sahip.

Yeni veri merkezininaçılış töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ın katılımıyla Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu ve Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.  37 bin 277 metrekarelik alana kurulan ve 7 bin 238 metrekarelik beyaz alana sahip Avrupa Veri Merkezi ile birlikte Turkcell’in bu alanda yaptığı yatırım miktarı 2,5 milyar TL’yi aştı.

‘Yerli veri merkezi olmazsa olmazımız’

Açılış töreninde bir konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün Türkiye’nin siber güvenlik konusunu millî güvenlik kapsamında değerlendirdiğini vurguladı. Veri ve veri gizliliğinin korunması meselesinin artık uluslararası zeminde büyük önem taşıyan bir konu haline geldiğinin altını çizen Karaismailoğlu, ‘Türkiye’nin verisi, Türkiye’de kalmalı’ görüşünden yola çıkarak kurumların yatırımlarını bu yaklaşımla yapmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

“Ülkemizin, vatandaşlarımızın, bu ülke için değer üreten işletmelerin verilerinin gizliliği için ‘yerli veri merkezi’ yatırımları olmazsa olmaz” diye konuşan Karaismailoğlu, “Bilgi ve iletişim sektöründe, her türlü doğal afet ile fiziki ve siber saldırılara karşı verinin saklanması ve yedeklenmesi hayati önem taşımakta. Bu anlamda Turkcell’in bugün açılışını yaptığımız Avrupa Veri Merkezi de güçlü ve yedekli bir teknoloji yatırımı. Veri merkezinin yerlilik oranının yüzde 75’lerde olması da kıymetli bir gelişme. 9 büyüklüğünde depreme dayanıklı şekilde tasarlanan ve inşa edilen veri merkezimiz, Ankara, İzmir ve Gebze veri merkezlerinin bilgi yedekliği ve güvenliği açısından son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, sözlerine son verirken veri merkezinin milletimize hayırlı olmasını temenni ederek Turkcell ailesine, başarılarının devamını diledi.

“Yatırımlarımızla Türkiye’yi ‘Veri ve bulut teknolojileri üssü’ haline getireceğiz”

Avrupa Veri Merkezi’nin açılış töreninde konuşma yapan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu ise şunları söyledi:

“İnternet trafiğinin geçiş noktası haline gelen Türkiye; verinin taşınması ve saklanması konusunda kilit bir öneme sahip. Turkcell olarak amacımız; bu coğrafi üstünlük ile şirketimizin sahip olduğu ileri ve yenilikçi teknolojiyi kullanarak, ülkemizi dünyanın en önde gelen ‘veri ve bulut teknolojileri üssü’ haline getirmek. Bu hedefin yeni bir adımı olarak bugün açılışını yaptığımız Turkcell Avrupa Veri Merkezi’ni kamu kurumlarının, özel sektörün ve bölge ülkelerinin hizmetine sunmanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizin ‘bölgesel bir üs olma’ konumunu güçlendirebilmek için yatırımları teşvik eden milli politikaların benimsenmesini ve hızla uygulamaya geçirilmesini çok değerli buluyoruz. Bu vesileyle Türkiye’de yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi noktasında önümüzü açarak bizleri cesaretlendiren Sayın Cumhurbaşkanımız ile her zaman desteğini yanımızda hissettiğimiz Sayın Bakanımıza ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

“Yeni nesil veri merkezlerimizle ‘Siber Vatan’a sahip çıkıyoruz”

Veri güvenliğini ‘Siber Vatan’ olarak tanımladıklarını vurgulayan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan ise “Turkcell olarak veri konusunu milli mesele olarak görüyoruz. Uzun yıllardır ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı’ diyerek yatırımlarımızı buna göre yapıyoruz. Milli servetimiz veriyi, küresel risk ve tehditlere karşı korumak hepimizin görevi. Bu doğrultuda inşa ettiğimiz veri merkezlerimizde yerlilik oranımızı da hızla arttırıyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Avrupa Veri Merkezimizde yerlilik oranımız yüzde 75 seviyesine ulaşarak Türkiye’nin yerlilik oranı en yüksek veri merkezi oldu. Bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de verimize sahip çıkarak ülke sınırları içerisinde tutmak için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdüreceğiz. Bu vesileyle yeni veri merkezimizin Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını dileriz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu