Ana sayfa BT Gündem “Türkiye ‘akıllı’ sistem ve kentleriyle bölge lideri olabilir.”

“Türkiye ‘akıllı’ sistem ve kentleriyle bölge lideri olabilir.”

115
0

IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek: “

IBM Türk’ün, BusinessWeek dergisinin işbirliğiyle düzenlediği Business Leadership Forum (İş Liderleri Forumu) toplantısına 250 davetli katılarak, IBM’in “Akıllı Dünya” vizyonu hakkında fikir alışverişi yaptı. “Düşünmenin Yeni Yolu” sloganıyla gerçekleştirilen toplantıya katılan iş dünyasının fikir öncüleri, Türkiye’nin akıllı sistemlerle rekabetçi avantaj sağlayarak üstlenebileceği liderlik rolü konusundaki görüşlerini paylaştı. IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek, ev sahipliğini üstlendiği forumda, “Bugün gündeme getirdiğimiz vizyonla, Türkiye’nin ‘akıllı’ yöneticileriyle, ‘akıllı’ sistemler ve ‘akıllı’ kentler kurabilmek için kilit bir işbirliği başlatarak, bölgemizde lider olma yolunda önemli adımlar attık.” dedi.

Forum kapsamında basın mensuplarıyla da bir araya gelen IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek, “Akıllı Dünya, IBM’in, birbiriyle bağlantılı teknolojilerin dünyanın işleyişini nasıl değiştirdiğine yönelik bakış açısını oluşturuyor. Bir gün tüm liderler kendilerine şunları sormak zorunda kalacak: Yalnızca bir havaalanı mı istiyoruz, yoksa akıllı bir havaalanı mı? Bir banka mı, yoksa akıllı bir banka mı? Bir kent mi, akıllı bir kent mi?.. Elbette, dünyayı gezdikçe, büyük sıçramalar yapan ülkeler göreceksiniz. Yalnızca en son teknolojiye ve dijital altyapılara sahip olanlar değil, aynı zamanda en modern iş tasarımlarına ve modellere geçen ülkeler bu sıçramaları yapacak. Bu, onlar için önemli bir rekabet avantajı sağlayacak. Trafikten tedarik zincirine kadar birçok alana zeka kazandıran bilişim yeteneklerini, stratejik alanlardaki yetkinliklerle buluşturmak ve sürdürülebilir ‘akıllı’ sistemler kurmak için kilit nokta ‘işbirliği’ olacak. Türkiye’nin, bu konuda sıçrama yapan ülkeler arasında yer alması, en büyük hedefimiz.” dedi.

18 ülkeyi yöneten IBM Orta ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Marcelo Lema, forum kapsamında yaptığı sunumda, “Türkiye’nin büyüme hızı son yıllarda birçok gelişmiş pazarın büyüme hızını aştı. Türkiye’nin de içinde bulunduğu ve ‘büyüyen pazarlar’ olarak adlandırdığımız bölgede, dünya çapındaki iş hacmi büyümesinin %65’ini gerçekleştiren 140 ülke yer alıyor. Bu ülkeler altyapılarını geliştirmek için önemli yatırımlar yapıyor, biz ise IBM’in Akıllı Dünya becerileriyle bu projelere destek olabilmek için tüm yetkinliklerimizi hizmete sunuyoruz. Bu anlamda, Türkiye’nin, inovasyon ve girişimcilik noktası haline gelme ve değişim yaratacak teknolojilerin geliştirildiği bir merkez olma potansiyeline inancımız ve desteğimiz sonsuz.” dedi.

Toplantının ardından, IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek ve BusinessWeek Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan’ın moderatörlüğünü yaptığı, “Akıllı Dünyada Türkiye’nin Rolü” adlı bir oturum düzenlendi. Oturuma; WWF Türkiye Başkanı Akın Öngör, Türkiye Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, Reklamcı Serdar Erener ve Sabancı Holding Risk Yönetimi Direktörü Tamer Saka katılarak, Türkiye’nin bölgedeki stratejik rolü ve potansiyeliyle ilgili bilgi ve görüşlerini paylaştı. Panelde, Türkiye’nin “akıllı” dünyadaki fırsatlardan faydalanabilmesi için izlemesi gereken yol da tartışıldı.