Ana sayfa BT Gündem Türkiye 2 saat internetsiz kaldı ortalık karıştı…

Türkiye 2 saat internetsiz kaldı ortalık karıştı…

138
0

Türkiye’de 27 Nisan Cuma gecesi 22:00’da baslayan ve yaklaşık 2 saat süren, kullanıcıların büyük bir bölümünü etkileyen kesinti ile ilgili bircok iddia ortaya atılırken vatandaşın kafası da karıştı..

Türk Telekom’un altyapı hizmeti sağladığı TTNET, Biri ADSL, SMİLE ADSL, Turk.Net, Milleni.com gibi internet servis sağlayıcılarının ADSL hizmeti verdiği müşterilerinin etkilendiği kesinti alternatif altyapılar ile internete erişebilen vatandaşlar tarafından soslay paşlaşım ağlarında tartışılırken ortaya çeşitli iddilar da atıldı. Altyapının sahibi Türk Telekom ise yaptığı açıklama ile bunun altyapı iyileştirme çalışmasında meydana gelen  “teknik bir arıza” olduğunu açıkladı.

İŞTE TÜRK TELEKOM’un açıklaması

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom olarak, sahip olduğumuz altyapıyı, güncel teknolojilerle sürekli geliştirmekte, gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla altyapımızı en yeni teknolojilerle modernize etmekteyiz.

Türkiye’nin 81 ilindeki müşterilerimizin daha yüksek hızlarda internete erişimini sağlayacak fiber internet için çalışmalarımız, aralıksız şekilde devam etmektedir. Bu çalışmalar kapsamında saatte yaklaşık 9 km fiber döşenmekte, her saat yaklaşık 1500 haneye fiber kapsamı sağlanmaktadır. Türkiye’nin birçok noktasında hem altyapı döşeme hem de yeni ekipman ve cihaz kurulumları yine bu kapsamda gerçekleştirilmektedir.

Dün gece bu çalışmalar kapsamında yapılan teknik ekipman kurulumları sırasında yaşanan teknik aksaklık bazı bölgelerde internet erişiminde sorun yaşanmasına neden olmuştur. Ancak 7 gün 24 saat hizmet veren teknik ekiplerimizin anlık müdahalesi ile sistemsel çözüm sağlanmıştır. Müşterilerimize en yüksek internet hızlarını en geniş kapsamda sunma ve Türkiye’nin her bölgesine fiber erişimi için çalışmalarımız devam edecektir.

Saygılarımızla,
Türk Telekom

Buna karşılık Türkiye’de yerleşik RedHack isimli bir grup ise yaptığı açıklama ile Türkiye’deki internet kesintisini ÜSTLENDİ. RedHack grubu vatandaşın anayasal hakkı olan “Haberleşme Özgürlüğü”nü  “özgürlükler” adına ellerinden alarak Anayasal bir suç işlediklerini kabul ettiklerinin farkında mı? bilinmez ama yaptığı açıklama buna pek işaret etmiyor..

İŞTE REDHACK GRUBUNUN ACIKLAMASI

27 Nisan 2012 tarihiyle, TTNet basta olmak uzere Emniyet Genel Mudurlugu, Adalet Bakanligi, Yargitay vb bircok onemli kurulusa
Anonymous RedHack DGVirus, AnarcyCrew olarak ataklar duzenlenmistir.
Bu ataklardan Emniyet ve Adalet gibi onemli yerler Anonymous Ailesi tarafindan cokertilmis, sorunu cozemeyen TIB yetkilileri cozumu yurt disina cikislari kapatmakta bulmuslardir.

Fakat bu taktigi bilen daha once goren RedHack olayi TR icinden sekillendirmis, Yurtdisina kapali olan serverlara (Turkiye icinden) cesitli bilgisayarlardan DDOS yaparak dikkatlerini bir yone cekmis, onlar bununla ugrasirken ana sistemlerine, DNS sunucularina kadar sizilmistir.

Bu sizma ve saldirilarla bas edemeyenler neye ugradiklarini sasirarak beklenmedik bu saldiri karsisinda, sistemi kapatmakta, ADSL’ler basta olmak uzere bircok (TTNet’e ait) sistemin “fisini cekmek” zorunda kalmislardir.

Zaten saldirinin gelecegini bekleyen TIB ve TUBITAK, dun, kamu kurumlarina bir genelge gondererek belirli onlemler sunmuslardir, Radikal gazetesi’de bu olayi dun haberlestirmis, bizden de gorus almistir.

Bizde yapilacak en dogru isin “fisi cekip beklemek” oldugunu “bizleri engelleyemeyeceklerini” soylemistik. (Radikal bugun bkz: Siber saldırı geliyor 123456’yı değiştirin! ve CNN: 123456’yı Değiştirin)

Bu eylem neticesinde, bircok kurum hacklenmis, Turkiye’deki internet 27 Nisan aksami 2 saatligine kesilmis, 28 nisan sabahinida kapsayan yaklasik 10 saat gecmesine ragmen halen tam olarak kendine gelememistir.

Eylemler gerceklestikten sonra cesitli kaynaklardan daha onceki eylemlerimiz de gordugumuz “acimadi ki” histerisiyle yeniden karsilastik.

Eylemin sabahi “bu gece saldiri olacak” diye TUBITAK’tan uyari geliyor ve bu haberin yayimlandigi ayni gece bircok yer cokuyor, karsiliginda saatler sonra “teknik bir sorun” cevabi aliniyor, bu cevaba kendileri inaniyor mu? Meraktayiz..

Yani icinizde biri yokmu “RedHack kac aydir bizim iflahimizi kesti eve gidemiyoruz” diyecek babayigit? 😉

Gelelim Eylemlerin sebebine..

Zaten Anonymous biz RedHack’le dayanismak istedigini ileten videosu yukaridaki linte mevcuttur, Turkce olarak ta altyazili sekilde anlatmaktadir.

Bize gelince, Eylemimizin baslica amaclari;

  1. Playstation ve chat geyikleri delil olarak alinarak tutuklanan ve RedHack eylemleriyle baglantilari olmayan biri 17 yasinda 7 gencin “derhal” serbest birakilmasini istemek!

    RedHack’e “teror orgutu” muamelesi yapilarak pesine Interpol’un bile takilmasinin RedHack’i yildiramayacagini gostermek, ayrica biz burdaysak tutukladiklariniz kim’?) diye sormak.

  2. Anonymous’un bizle dayanisma eylemine iceriden destek vererek dostlarimizi yalniz birakmamak, Anonymous’un dayanismasindan mutluluk duydugumuzu gostermek.
  3. Yaklasan 1 Mayis’i sanki “kendi isci sinifina vermis” gibi “somurge valisi” edasiyla ona buna “dayilanan” AKP hukumetine ve onun valisine dikkat cekerek, halkimizi isci kardeslerini sahiplenmeye cagirmak.
  4. Adil kota vb uygulamalarla “dusuk hizda” internet ile kullaniciyi somuren, zenginlere daha iyiulasim saglarken durumu iyi olmayanlara cok yavas interneti fahis fiyata satan TTNET’i protesto etmek.
  5. Pensilvanya Imami’nin ve ordusunun “yenilmez” “herseye kadir” olmadiklarini halkimiza gostermek “cesaret gayri” demek 😉
  6. Eglenmek 😉


Bizi hafife aliyorlardi, ama onlara “dua” ile yonetemedikleri tek yerin burasi oldugunu gosterdik saniriz 😉

Kizanlar oldu biliyoruz ama NET’i keseceklerini dusunmedik. Tekrardan bilgi ozgurlugunu azda olsa “bilgi ozgurlugu” icin kisitladiysak affola..

Bu eylemimiz daha ozgur ve parasiz bir internetin gelisi icin bir baslangic olacagini umuyoruz..

Talebimiz biran once TTNet’in yapilan bu “fis cekme” olayindan dolayi kullanicilara “uyuyun” demek yerine yabanci ulkelerdeki gibi bir guzellik yapmasi, hatta “adil net” gibi “kazikci” uygulamalari kaldirarak “her vatandas” icin hizli internet hizmeti getirerek halki soymayi BIRAKMASIDIR.

Ayrica RedHack tutuklularinin birakilmasi, facebook’ta yorumlardan dolayi muhaliflere karsi imamin yaverlerinin gestapo usulu sorusturulmalarinin durdurulmasinida ivedilikle talep ediyoruz. Aksi halde saldirilarimiz katlanarak surecektir..

Korkmayin, bir avuc insan bu komprodorlari bu hale getirdiyse, hepimiz ne yapabiliriz bir dusunun? 😉

Imam sandiginiz kadar guclu degil cunku en buyuk silah olan onur ve seref bizde yani halkimizda.

Cesaret..

EDIT: Olayin ustunden 13 saat sonra TTNet aciklama yapmis demiski MPLS kuruyorduk o yuzden yoksa saldiri olmadi vb cumleler kurmus.. Zaten ne zaman saldirsak bunlarin birsey kuracagi tutuyor 😉 yani kac gun oncesinde 27’si aksami saldiri yapacagiz demisiz, TUBITAK her yere genelge gondermis, TIB alarmda ve o gece geldiginde ustelik Cuma gunu en kalabalik saatlerde bir anda bunlar program kuruyor ve tam saldiri gunu TR de internet gidiyor..

Hadi diyelim program kuruyordunuz, peki dun aksam soranlara neden resmi sayfalarinizdan “bizde bilmiyoruz arastiriyoruz” dediniz, program kurdugunuzu sabah mi anladiniz? 😉 Yani yalan gordukte bu kadarida ayiptir, kendinizi rezil etmeyin. 😉 Ha boyle diyorsaniz gelecek defa ne programi kuracaksiniz?? 😉

Halk icin Hack RedHack!
Nush ile uslanmayanin hakki tektir, tektir ile uslanmayanin hakki RedHack’tir!
Ilk Hack beyinde baslar!
Kahrolsun Sansurculer,
Yasasin Bilgi ozgurlugu!
Yasasin Anonymous
Yasasin AntiSec
Yasasin AnarcyCrew
Yasasin DG Virus
Yasasin RedHack
Zafere kadar sosyalizm!

RedHack (Kizil Hackerlar)
28 Nisan 2012

Öte yandan Türk Telekom özelleştirilmeden önce Türk Telekom’da görev yapan kişilerin üye ve yönetim ekibini oluşturduğu Telekomcular Derneği de kesintiden üzerlerine vazife çıkartarak Türk Telekom’u “Kesintiden dolayı suçlayarak, Özür Dilemesi Gerektiğini” söylemiş.
Türk Telekom kamu kuruluşu iken sorgusul sualsiz yapılan kesintiler sonrasında bir açıklamayı bile vatandaşa fazla gören Türk Telekom’un zamanındaki çalışanlarının kendi yaptıklarını unutarak, günümüzdeki şirketi suçlamaları da takdire şayan…

Telekomcular Derneği, medyadaki bazı isimlere “Telekom Özür Dilemeli” başılığı ile gönderdiği e-posta mesajında

“Türkiyede İnternet 2 saat çöktü. Telekom özür kelimesi içermeyen iki satırlık bir açıklama yaptı.

Müşterilerin tepkileri çığ gibi..”

mesaı ile derneğin sitesinde yer alan kesinti ile ilgili habere link verdi.