Türkiye’de 10 evden birinde bilgisayar var

Devlet İstatistik Enstitüsü eAvrupa Plus kararları uyarınca Avrupa Birliği’ne üyelik öncesi Türkiye’nin ilk ve tek bilişim teknolojileri kullanım araştırmasını yayınladı. Avrupa Birliği standartlarına göre E-Türkiye kısa dönem eylem planı çerçevesinde verilen görevle yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye’deki evlerin yüzde 9.98’inde PC bulunuyor. Evlerin yüzde 7.02’isinden Internet erişimi sağlanıyor.

DİE’nin gerçekleştirdiği ve geçtiğimiz hafta açıkladığı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Araştırması sonuçlarına göre Türkiye nüfusunun yüzde 76’sı şimdiye kadar hiç bilgisayar kullanmamış. Internet’e erişmemiş olan nüfus ise yüzde 81.

12 bin 322 örnek haneden 9 bin 571’inde yüzyüze görüşülen 16-74 yaş arası 24 bin 702 kişinin verdiği cevaplara göre hazırlanan ankete göre Türkiye’de bilgisayar kullanım oranı yüzde 16.80, Internet kullanım oranı ise yüzde 13.25. Başka bir deyişle Türkiye nüfusunun 16-74 yaş arası 47 milyon yetişkininden 7.9 milyonu bilgisayar, 6.2 milyonu da Internet kullanıcısı.

Bilgisayar yüzde 44 ile en fazla işyerinde kullanılırken, evlerdeki kullanım oranı yüzde 37, Internet kafelerde kullanım oranı ise yüzde 33. Internet ise yüzde 41’lik oran ile en fazla Internet Kafe ve işyerlerinden kullanılıyor. Evlerinde Internet kullananların oranı ise yüzde 32.

İşsizler ve Öğrenciler bilgisayar kullanabiliyor

Bilgisayarı ve Internet’i en fazla kulananlar öğrenciler. Öğrencilerin yüzde 64’ü bilgisayar, yüzde 53’ü Internet kullanıyor. Öğrencileri ücretli çalışanlar ve işsizler takip ediyor. Çalışanların bilgisayar kullanım oranı yüzde 33.64 iken iş arayanların bilgisayar kullanım oranı yüzde 22.

Türkiye’nin ilk ve en geniş kapsamlı resmi bilişim teknolojileri araştırma sonuçlarına DİE Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanımı Araştırması Sonuçları adresinden ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.