Ana sayfa BT Gündem Türkiye’de 15 milyon Albüm, Turkcell’de 10 milyon şarkı satıldı

Türkiye’de 15 milyon Albüm, Turkcell’de 10 milyon şarkı satıldı

107
0

Turkcell Katma Değerli Servislerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Serdar düzenlediği bir basın toplantısı ile Turkcel-im Mobil Internet servisinin ilk 7 aylık performansını kamuoyu ile paylaştı. İlk 7 ayda Türkiye Turkcell-im’den Çakkıdı şarkısını indiren, Milli Takımın Yunanistan zaferi gollerini seyreden Turkcell-im kullanıcıları en çok haber okudu.

Faaliyete geçtiği 2006 Eylül ayından bu yana Türkiye’nin yaklaşık 10’da birinin mobil internet kullanmasını sağlayan Turkcell-im, eğlenceden haber ve spora, müzikten sohbet ve oyuna kadar 1 milyon içeriği Türkiye’de ilk kez kullanıcısıyla buluşturarak erişilmesi güç bir başarıya imza atarken 7 ayda 56 milyon kez ziyaret edilirken toplam 4,3 milyon içerik indirildi.

Cenk Serdar Turkcell katma değerli hizmetlerin SMS dışında toplam 450 milyon dolarlık bir gelir seviyesine ulaştığını belirterek “Bu hizmetler ayrı bir şirket olsaydı Capital 500 araştırmasında ilk 100 şirket arasında yer alabilirdi” dedi. Daha önce Shubuo markası adı altında bir Turkcell İştiraki olan Mapco şirketinde kullanıcı ile buluşan bu hizmetlerden 2005 yılı sonunda yaklaşık 50 milyon dolar ciro elde edilmişti.

Turkcell-im en çok müzik ve video indirmek için kullanılırken geçtiğimiz yıl Türkiye’de 15 milyon albüm satılırken, Turkcell’de 10 milyon şarkı satıldı. Şarkıların yüzde 38’ini Arabesk, yüzde 37’sini ise Pop ve Rock tarzı müzik oluşturdu.

Turkcell-im’den bugüne kadar indirilen 4,3 milyon içeriğin yüzde 62’si müzik, yüzde 21’i video, yüzde 10’u resim ve yüzde 7’sini oyun oluşturdu.