Ana sayfa BT Gündem Türkiye’de sanal imza dönemine ramak kaldı

Türkiye’de sanal imza dönemine ramak kaldı

146
0

Ülkemizdeki ilk elektronik güvenlik sertifikası ve dijital imza uygulaması, Koçbank ve e-Güven A.Ş. işbirliği ile gerçekleşiyor. e-Güven A.Ş. ile arasındaki bu işbirliği sayesinde Koçbank, ilerleyen dönemlerde müşterilerine nitelikli elektronik sertifika da sunan bir Türk bankası olacak. Nitelikli elektronik sertifika ile hukuken geçerli elektronik imzaların atılması mümkün olacak.Sanal imza uygulamasının Tükiye’de kullanılmaya başlaması için gerekli olan mevzuatlardan sonuncusunun da ay sonuna kadar çıkması gerekiyor. 6 Ocak’ta Resmi Gazete’de imzalanan sanal imza teknik mevzuatı ile uygulamaya bir adım daha yaklaşan sanal imza içiin gerekli olan tek mevzuat Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası mevzuatı ve ücretleri. Bu uygulamanın da ay sonuna kadar çıkartılması bekleniyor.

Seçtiği Kurumsal Açık Anahtar Altyapı (MPKI) Hizmetleri ile Koçbank, banka uygulamaları ve altyapısını onaylanmış, özel ve reddedilmez iletişim ve işlemler ile güvenlik altına alıyor. Bilgi güvenliği konusunda gerekli yatırımları başarıyla gerçekleştiren Koçbank MPKI ile, hem kendi internetinde hem de elektronik bankacılık uygulamalarında uluslararası standartlarda bir bilgi güvenliği sistemini kurmuş oluyor.

Koçbank; belirlediği bankacılık hizmetlerini gerek dış gerekse iç müşterilerine kaliteli, hızlı, güvenli ve maliyetlerden tasarruf yaparak internet ortamından sunmayı planlıyor. Güvenli elektronik bankacılık uygulamalarının yanı sıra, e-Güven tarafından Telekomünikasyon Kurumu’ndan gerekli izinlerin alınması sonucu e-Güven’in “Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı” sıfatıyla sağlayacağı nitelikli elektronik sertifikalarla müşteriler, hukuken geçerli elektronik belge düzenleyebilecek ve e-ticaret yapabilecekler.

Bankanın bir müşterisi veya çalışanının bu olanaktan yararlanabilmesi için resimli kimlik bilgilerini eksiksiz olarak vermesi, bir e-posta adresine sahip olması ve bankanın belirlediği başvuru sözleşmesi şartlarını yerine getirmesi gerekiyor.

Gerek elektronik sertifikalar gerekse nitelikli elektronik sertifikaların yıllık fiyatları belirlenirken, kurumun yıllık talebine göre artan sertifika miktarıyla azalan fiyatlandırma prensibi uygulanıyor. Fiyat belirlemesinde dünya fiyatları, Türkiye’deki hedef müşteri kitlesinin alım gücü, rekabet ve teknoloji maliyeti kriterleri göz önünde bulunduruluyor.

Açık Anahtar Altyapısı konusundaki 5 yıllık deneyimi ile Siemens Business Services (SBS), Koçbank için bu altyapıyı 7 aylık bir süre içerisinde kurdu. SBS Sertifika Otoritesi Operasyon Merkezi, dünya üzerinde geçerli en üst düzey güvenlik standartlarına sahip. Diğer banka ve kuruluşlar da sözkonusu merkezin altyapısından e-Güven’in müşterisi olarak yararlanabilecekler