Ana sayfa BT Gündem Türkiye eDevlet’te Avrupa Birliği’ni geçmek üzere

Türkiye eDevlet’te Avrupa Birliği’ni geçmek üzere

187
0

Avrupa Komisyonu’nun 2016 eDevlet Göstergeleri raporuna göre, Türkiye Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin eDevlet hizmetlerinin ortalamasından çoğu alanda daha iyi hizmet sunuyor. Türkiye’nin eksiği, uluslararası hizmetlerin yetersizliği. Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’ne üye ve aday ülkelerin eDevlet göstergelerini anlatan raporunun yeni versiyonunu 4 Nisan Salı günü yayımladı. Türkiye Aralık 2016 itibariyle 31 milyon vatandaşının yararlanmış olduğu “Turkiye.gov.tr” üzerinden sunduğu 1.735 hizmet ile raporda en çok hizmet sunan ve bunu en fazla vatandaşına kolaylıkla ulaştırabilen ülkeler arasında yer alıyor. Raporda Türkiye’nin 2013 yılından bu yana pozitif gelişme gösterdiği ancak önünde daha gidilmesi gereken yol olduğu saptaması yer alıyor.
Dört temel gösterge (Kullanıcı Merkezli, Şeffaf Devlet, Uluslararası Hizmetler ve Ana Göstergeler) üzerinden verilen karnede Türkiye kullanıcı merkezli hizmetleri ile Avrupa Birliği ülkelerinin açık ara önünde yer alıyor. Şeffaf Devlet ve Ana Göstergeler’de AB ortalaması ile hemen hemen aynı puana sahip olan Türkiye, edevlet hizmetleri ile sınırların ortadan kaldırılmasını amaçlayan uluslararası hizmetler konusunda ise Avrupa Birliği’nin bir hayli gerisinde.
2015 verileri üzerinden verilen karnede Türkiye’nin eGüvenlik ile ilgili herhangi bir verisine yer verilmiyor. Ancak 2016 yılında başlayan ve 2017 yılında da hızla devam eden eGüvenlik ile ilgili gelişmeler neticesinini, bu başlığın yer aldığı Ana Göstergeler tablosundaki notunu da yükselteceği açık.
Türkiye’nin eDevlet karnesindeki en yüksek sonu ise Turksat AŞ tarafından işletilen Türkiye.gov.tr portalinin hem erişebilirliği hem de kullanım kolaylığı.
Türkiye’nin eDevlet değerlendirme raporuna AVRUPA KOMİSYONU sitesinden ulaşabilirsiniz.