Türkiye internet haritası

Türkiye'de 53 ildeki kullanıcılar sadece Türk Telekom internetinden faydalanabilirken 17 ilde ise Turkcell Fiber, Kablonet ve Türk Telekom seçeneğine sahipler.

Türkiye’de Covid19’un tekrar tırmanışa geçişiyle birlikte internet bağlantısı ve hızlar yeniden gündeme geldi. Uzaktan eğitim, evden çalışma ve kısıtlanan sosyal hayat ile birlikte evden internete bağlanmanın yanında bağlantı hızı ve Türkiye’deki altyapı yatırımları da sorgulanıyor. BTDunyasi.net olarak Türkiye’nin internet haritasını ve seçeneklerinizi çıkardık.

 

Kablonet, Turkcell Fiber ve Türk Telekom ADSL ile fiber altyapısı olan iller

Fiber altyapı konusunda eksikliği dile getiren operatörler, ortak yatırımlarla erişilen hane sayısının ve hızların artırılmasını talep ediyor. Ancak Türkiye’de şimdiye kadar yapılan altyapı yatırımlarına rağmen hala 53 ilde sadece Türk Telekom’un sağladığı internet altyapısı ile internete erişilebiliyor. Türkiye’de son kullanıcıya hizmetleri ulaşan üç sabit internet altyapı sağlayıcısı -Turkcell Superonline, Türk Telekom ve Turksat Kablonet- bulunurken, sadece 17 şehrimizde, tüm ilçeleri de kapsayamayacak şekilde kullanıcılar internet altayapısı seçim şansına sahip.

53 ilde sadece Türk Telekom sabit internet altyapısı bulunuyor.

Türk Telekom, 2020 Eylül ayı sonu itibariyle 12.8 milyon sabit internet abonesine sahip. Bu abonelerin 7.6 milyonu ADSL, 3.2 milyonu kabine kadar fiber 2 milyonu ise eve/binaya kadar fiber altyapı üzerinden internet hizmeti alıyor. Türk Telekom, Türkiye’nin 53 ilinde tek sabit internet altyapı sağlayıcısı. Türk Telekom, 81 ilin tamamına ADSL, eve kadar fiber, binaya kadar fiber ve saha dolabına kadar fiber olmak üzere hizmet sunuyor. Evrensel Hizmet Fonu ile kırsal bölgedeki çoğu yerleşim yerine internet hizmeti götürme olanağı olan Türk Telekom’un erişemediği noktalara ise Turksat’ın uydu çözümleri ile sabit internet altyapısı götürülüyor.

Turcell, Turkcell Superonline şirketi ile 21 ilde yaklaşık 3.5 milyon haneye fiber altyapısı götürmüş durumda. 1.6 milyon fiber abonesi var.

Turkcell 2019 yılı sonu itibariyle 21 ilde yaklaşık 3.5 milyon haneye fiber altyapı ile erişebilir durumda. Bu illerdeki fiber abone sayısı ise 1.6 milyona yakın. Türk Telekom ADSL ve Kablonet altyapısı ile hizmet verdiği 700 bine yakın abonesiyle birlikte toplam 2.4 milyona yakın sabit internet abonesine sahip.  Aydın, Diyarbakır, Muğla ve Trabzon’da, kullanıcıların seçimi Turkcell Fiber ve Türk Telekom altyapısı ile sınırlı.

Turksat Kablonet hizmeti alabilen il sayısı 24 ile sınırlı.

Kablonet, 2020 yılında hizmet verdiği illerde fiber altyapı dönüşümüne başladı. 2020 yılı ile ilgili verileri ile ilgili açıklamaları sadece BTK’nın Elektronik Haberleşme Sektörü 2. Çeyrek verilerinden ibaret olan şirket kablo altyapısını diğer şirketlere de açmış durumda. İsteyen işletmeciler Kablonet hizmetlerini toptan alarak, müşterilerine sunabiliyor.

Bolu, Erzincan, Erzurum, Karaman, Konya, Yalova ve Zonguldak’ta ise kullanıcılar Türk Telekom ile Kablonet arasında seçim yapabiliyor.

Türkiye’nin internet gerçeği

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu