Türkiye Internet’i 10’uncu kez masaya yatırılıyor

İlki 1995 yılında gerçekleştirilen İnternet Konferansları’nın 10’uncusu bu yıl Bahçeşehir Üniversitesi İşbirliği ile 9-11 Aralık tarihleri arasında üniversitenin Bahçeşehir yerleşkesinde gerçekleştirilecek.Konferansta toplam 40 oturum var. 8 panel, 15 seminer ve 17 bildiri oturumu var. Otuurmlar, 4 paralel oturum şeklinde sürecek. Bildiri oturumlarına toplam 52 bildiri sunulacak.

Açılış konuşmasını Ekonomist, köse yazarı Osman Ulagay’ın yapacağı konferansta İnternet Yayınclığı ağırlıklı konu olarak öne çıkıyor.

İnternet Reklamcılığı panelinde, ülkemizdeki internet reklamlarının bir değerlendirmesi, internetin pazarlama ve reklamı nasıl değiştirdiği, ve bunun internet yayıncılığı üzerindeki etkilerini sektörün tercübeli elemanları tarafından Bahçeşehir Üniversitesiden Prof. Ali Atıf Bir’in yönettiği bir panelde tartışılacak.

İnternet Gazeteciliği ile geleneksel gazeteceiliğin ilişkileri Galatasaray Üniversitesi iletişim Fakültesinden Vedat Çakmak’ın örgütlediği ve yönettiği bir panelde tartışılacak. İnternet Gazetecilerinin üvey evlat muamelesi görmesi ve yaşadığı sıkıntılar ve hukuksal sorunlar, sektör örgütleri ve internet gazetecilerin katıldığı diğer bir panelde tartışılacak.

Ülkemizde elektronik imza internetin pek çok kişinin dört gözle beklediği önemli bir gelişme olarak konular arasında yer alıyor. Mevcut durumun değerlendirilmesi ve gelecek için eylem planı ilgili tarafların katıldığı bir panelde tartışılacak.

Alan Adı Sistemi (DNS) internetin düzgün çalışması için gerekli en temel yapılardan biridir. Ülkemizde son 6 ayda 2 yeni öneri gündeme geldi. Bir tanesi isteyenin kendine özgü üst düzey alan adı alabileceği bir sistem (.com yerine .basin almak gibi), diğeri ise türkçe de çalışabilecek bir yönlendirme sistemi (basbakanlik.gov.tr yerine başbakanlık gibi). Bu ikiside mevcut yapı içinde çalışmayacak, ancak onun bir miktar değişimi ile mümkün olacaktır. DNS sisteminin ilgili tarafları ile bunları ve mevcut sistemin sorunlarını tartışacağız.

Ülkemiz henüz Bilgi Toplumu için bir strateji belirleyemedi. İhale edilen böyle bir çalışma bugünlerde DPT’ye teslim edilecek. Raporun bir özeti konferansta sunulacak. E-devlet, telekom politikaları tartışılacak. Pazarlama, e-ticaret, e-devlet/demokrasi, mobil internet, e-öğrenme, internet ve kütüphaneler, türkiye deneyimleri, güvenlik, açık-kaynak uygulamaları bazı bildiri oturumlarının adı.

Eğitim seminerleri, yeni başlayanlara, uzmanlara ve yönetcilere hitap edecek çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Üç gün sürecek linux eğitimleri, Linux ve microsoft ortamında çalışacak MONO egitimleri, her platformda çalışan Java ve PHP seminerleri, güvenlik seminerleri, Microsoft .Net seminerleri konferanstaki seminerlerin arasında. E-şirketin iletişim boyutu, internetin ses iletişimine etkileri, güvenli yazılım ve dağıtık yazılım seminerleri altı çizlmesi gereken önemli seminerler arasında.

Türkiye’de İnternet Konferansı fikri henüz ülkemizde internet 2. yaşını doldurduğu günlerde, yurt dışı bağlantısının 65Kbp olduğu, ticari internetin doğmaya çalıştığı günlerde ortaya atıldı. Amaç, konunun taraflarını bir masa etrafında toplamak, sorunlara çözüm aramak, ortak akıl oluşturmak, toplumun dikkatini bu konuya çekmek idi. İlk konferans 16-17 kasım 1995’te Bilkent Universitesinde yapıldı. 800 kişinin katıldığı konferansta Turnet ihalesinin sonuçları açıklanmıştı. Konferans 1996’da Yeditepe Üniversitesinde, 1997’de ODTÜ’de, 1998’de İTÜ ev sahipliğinde Lütfi Kırdar’da, 1999’de Ankara Üniversitesinde yapıldı. 2000 yılında İstanbul’a Harbiye Askeri Müze ve Kültür sitesine taşındı, ve 2001, 2002 ve 2003’te orada yapıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.