Türkiye internetinde kara perşembe…

14 Aralık’tan bu yana süren Türkiye’ye yönelik devam eden siber saldırılar 24 Aralık Perşembe günü daha da artarak, hedef tahtasına bankalar ve devlet kurumları konuldu.Bir haftayı süredir Türkiye’ye yönelik olarak devam eden siber saldırılar 24 Aralık Perşembe günü daha da yoğunlaşarak, bankaları, devlet kurumlarını hedef aldı. Başta Garanti Bankası, Akbank ve İşbank olmak üzere bankaların internet siteleri, kredi kartı sistemleri işlem yapamaz, ATM’ler çalışamaz hale gelirken, bu sitelere yurtdışından gelen trafiğin kesilmesiyle erişilebilir hale geldi. Türkiye Noterler Birliği’nin sistemleri ve polis teşkilatının POLNET isimli sistemine yapılan saldırılar da noterlerde araç satışlarının durdurulmasına yol açtı. e-devlet hizmetlerinin sunulduğu Türkiye.gov.tr’ye de erişimde sorunlar yaşandı. Ulaştırma bakanlığı sitesi de gün içerisinde bir dönem hizmet veremedi. Ancak bakanlıktan yapılan açıklamada, internet sitesine erişilememesinin sebebinin saldırılar ile hiçbir ilişkisi olmadığı, planlı bir kesinti yüzünden erişilemediği belirtildi.

14 Aralık’ta başladı

Dünya literatürene geçecek büyüklükte bir saldırıya maruz kalan Türkiye’de, biber saldırılar 14 Aralık’ta Türkiye DNS sistemini yöneten ODTÜ’nün “tr” uzantılı internet sitelerine yönlendirme yapan sunucularıyla başladı. Belki de dünyada şimdiye kadar tespit edilen en yoğun saldırı olarak tarihe geçen saldırıları ise dünyaca ünlü aktivist grup Anonymous üstlendi. Saldırıların devam edeceğinin sinyalini de verdiler.
Daha önce IŞİD’e siber savaş ilan eden ve geçen ay da ‘IŞİD’i desteklediği gerekçesiyle’ Türkiye’ye karşı #OpTurkey (Operasyon Türkiye) etiketiyle kampanya başlatan aktivist hacker grubu Anonymous, kampanya kapsamında 40 bine yakın siteye saldırı düzenlendiğini açıkladı.

‘Kaderiniz elinizde’

Anonymous, 19 Aralık’ta yayınladığı videoda da, şu ifadeleri kullandı:

Türkiye petrol alarak ve savaşçıları tedavi ederek IŞİD’i destekliyor. Türkiye lideri Erdoğan’ın IŞİD’e daha fazla yardım etmesini kabul etmeyeceğiz. Türk hükümetine sesleniyoruz, IŞİD’i desteklemekten vazgeçmezseniz internetinize ve bankalarınıza saldırmaya devam edeceğiz ve hükümet sitelerinizi çökerteceğiz. Havalaanlarınızı, askeri kurumlarınızı ve özel kurumlarla devlet organlarınızı hedef alacağız. Banka altyapınızı yok edeceğiz. Bu deliliğe son verin. Kaderiniz elinizde“.

Bankalar etkilendi

Reuters’a konuşan Türk Telekom Yatırımcı ve Halkla İlişkiler Kıdemli Direktörü Onur Öz, “Saldırılar ciddi bir seviyede. Ancak saldırıların hedefi Türk Telekom değil, yoğun şekilde kullanılan bankalar ve devlet kurumlarının sitelerine yönelik bir saldırı” dedi.

Büyük bir kısmını engellemelerine rağmen saldırıların sürdüğünü ifade eden Öz, “Türkiye’deki kurumların çok ciddi kısmı Türk Telekom’dan servis alıyor. Bu siteler üzerinden verilen her türlü servisi biz sağladığımız için defansı da biz yapıyoruz” dedi.

Öz, Türk Telekom’un yanı sıra diğer servis sağlayıcıların da aynı şekilde saldırılara maruz kaldığını kaydetti.

Bir banka yetkilisi bankaların günlük çalışmalarını etkileyen bir saldırının yaşandığını belirtirken, internet servis sağlayıcısı Türk Telekom üzerinden yapılan saldırıda bankaların internet sitelerine erişimin kesildiğini ifade etti.

Başka bir bankadan bir görevli ise, internet sitesinin saldırı altında olduğunu belirten bir duyurunun kendilerine ulaştığını, ancak daha sonra bankanın internet sitesine erişimin düzeldiğini ifade etti.

Saldırıdan etkilenen diğer bir bankanın yetkilisi de, bankanın internet sitesine aralıklarla erişimin kesilmesi ve işlemlerin yapılamaması nedeniyle kullanıcı şikayetleriyle karşı karşıya olduklarını belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.