Türkiye internetinin babası vefat etti

Türkiye’de internetin faaliyete geçmesi ve yaygınlaşması konusunda yaptığı çalışmalarlar “Internet’in Babası” unvanına sahip Doç. Dr. Mustafa Akgül vefat etti. Türkiye’de “internet” dediğimizde, Prof. Dr. Oğuz Manas, Prof. Dr. Ethem Derman, Prof. Dr. Mehmet Ufuk Çağlayan ve Doç. Dr. Attila Özgit ile birlikte ismi anılan, hatta “İnternet’in Babası” lakabı ile anılan Doç. Dr. Mustafa Akgül vefat etti.1980’li yıllarda, Ege Üniversitesi’nde Türkiye’nin internet ile tanışması için patika yolu açmış Prof. Dr. Oğuz Manas hocanın ardından, ‘İNTERNET ÇETESİ’ olarak adlandırılan dörtlü içerisinde yer alarak, Türkiye’deki ilk internet bağlantısı ardından, yaptığı çalışmalar ve farkındalık çalışmaları ile Türkiye’de internetin kullanımının yaygınlaştırılması konusunda yaptığı çalışmalar ile “Internet’in Babası” lakabı almış olan Doç. Dr. Mustafa Akgül akşam saatlerinde hayata gözlerini kapattı. Bundan 3 hafta önce, İnternetin Dedesi olarak anılan, Prof. Dr. Oğuz Manas da 22 Kasım 2017’de hayata gözlerini yummuştu.
Doç. Dr. Mustafa Akgül Kimdir? 
1970 ODTÜ İnşaat Mühendisliği, 1974 ODTÜ Matematik/Yöneylem mezunu olan Mustafa AKGÜL, 1981 yılında Waterloo University’den (Kanada) Combinatorics and Optimization üzerine doktora derecesini aldı.
University of Delaware ve North Carolina State University’de misafir hocalık yapmış ve 1987’den beri Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.
İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, ve TOBB Sektör Kurulu üyeliği ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyesi görev yapmıştır.
İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği başkanlık görevlerini de yerine getirmektedir. İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim, ve İnternet Haftası’nı düzenleyen ekibin başında yer almaktadır.
Kendisi ilk basılı Türkçe İnternet kitabı olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”nın yazarıdır.
İnternet Çetesi
Doç. Dr. Mustafa Akgül, akademisyenliğinin yanı sıra, Prof. Dr. Mehmet Ufuk Çağlayan, Prof. Dr. Ethem Derman ve Doç. Dr. Attila Özgit hocayla birlikte “Internet Çetesi” olarak adlandırılan grubun da gayri resmi bir üyesiydi. Dörtlü grup, 1994 yılında, ODTÜ’de sağlanan ilk internet bağlantısından itibaren, Türkiye’de internetin tanınması ve internetin yaygınlaşıp, kullanılması konusunda çeşitli konferanslarda ciddi çabalar sarfetmişti. Akgül, Linux işletim sistemimin Türkiye’de yaygınlaşması için de ciddi çabalar göstermişti.

Soldan sağa.. Prof. Dr. Mehmet Ufuk Çağlayan, Doç. Dr. Attila Özgit, Doç. Dr. Mustafa Akgül ve Prof. Dr. Ethem Derman. (1997, Türkiye’de İnternet Konferansı – Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi)
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.