Ana sayfa BT Gündem Türkiye IPv6’ya AcademyTech ile hazırlanıyor

Türkiye IPv6’ya AcademyTech ile hazırlanıyor

77
0

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yeni nesil data şebekelerinde yoğun olarak kullanılmaya başlanacak, IP teknolojisinin yeni sürümü IPv6 konusunda mühendislerinin eğitimi için AcademyTech’i tercih etti. 2010 İş Planı Taslağına Türkiye’nin IPv6’ya geçiş çalışmalarını da ekleyen BTK eğitimlerini Academy Tech’ten aldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Bilgi Teknolojileri ve Koordinasyon dairesi koordinasyonunda AcademyTech’in Ankara şubesinde gerçekleştirilen eğitime farklı birimlerinden toplam 10 uzman katıldı. Eğitim içeriği olaraksa dünyadaki tek laboratuvar destekli IPv6 eğitim müfredatına sahip Cisco System müfredatı tercih edildi. Bilgi teknolojileri eğitimi alanında Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından olan AcademyTech’in uzman eğitmenleri tarafından verilen eğitim sayesinde BTK uzmanları yeni nesil IP teknolojisi hakkında hem teorik olarak bilgilendirildi hem de gerçekleştirilen laboratuvar çalışmaları sayesinde deneyim kazanma fırsatı buldular.

BTK’nın Türkiye bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü için çok önemli bir kurum olduğunu söyleyen AcademyTech Genel Müdürü Özcan Yıldız, “Henüz global anlamda pek çok ülke IPv6 konusunda regülasyon çalışmalarına başlamamış olmasına rağmen BTK ’nın IPv6 regulasyonunu tamamlamak için çalışmalara başlamış ve bu konuyu 2010 yılı çalışma takvimine almış olması, Türkiye’nin bölgesinin teknoloji liderliği konumunu pekiştirecektir. BTK’nın bu çalışmasının özel sektör üzerinde yaratacağı farkındalığın IPv6’nın tüketici elektroniği ürünlerine de entegre edilmesine, dolayısıyla pek çok önemli sektörde ihracat hızımızın artmasına katkı sağlaması muhtemeldir. Böylesine önemli ve yenilikçi bir teknoloji konusunda BTK’nın AcademyTech’i tercih etmesi ise bizim açımızdan bir gurur kaynağıdır. Bu tercih, AcademyTech’in kurumsal eğitim pazarında yaşadığı yükselişin önemli bir göstergesidir.” dedi.

Halen kullanılmakta olan IPv4’e göre çok daha fazla cihazın adreslenmesine imkan tanıyan ve güvenlik özellikleri artırılan IPv6, bir süredir ağırlıklı olarak kurumların kendi bünyelerinde kullanılıyor. Internet bağlantıları içinse IPv4’ün kullanımı devam ediyor. Fakat uzmanlar, internet ve internete bağlı cihaz kullanımındaki artış nedeniyle yakın zamanda IPv6’nın tüm ağlar için standart olmasının kaçınılmaz hale geleceği görüşünde. Bu eğitim sayesinde BTK, IPv6 internet kullanımında yaygınlaşmaya başlamadan bu teknolojiyle ilgili uzmanlaşmasını tamamlamış oluyor.