Türkiye KOBİ’lerle büyüyecek

TÜBİSAD’ın Gelecek İçin Bilişim KOBİ e-Dönüşüm Projesi kapsamında KOBİ’lerde farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen seminerlerin ilk durağı Adana oldu. TÜBİSAD Gelecek İçin Bilişim KOBİ e-Dönüşüm Projesi ile hem KOBİ’lerin teknoloji kullanımına bakışını değiştirmeyi, hem de KOBİ’lere etkin hizmet verecek sertifikalı güvenilir bilişim bayileri yaratmayı hedefliyor. Ülkemizde istihdamın yüzde 77’sini sağlayan KOBİ’ler ekonomiye sadece yüzde 29 oranında bir katma değer yaratıyor. 21. yüzyılda verimliliklerinin ve ekonomiye katma değerlerinin artması için KOBİ’lerin teknolojiden çok daha fazla ve etkin biçimde yararlanmaları gerekiyor. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), KOBİ’lerin teknolojiye bakışını değiştirmek, teknolojiden en etkin biçimde yararlanarak maliyetlerini azaltmalarına, verimliliklerini artırmalarına yardımcı olmak amacıyla Intel, Microsoft, Avea, Türk Telekom ve TT Net’in desteğiyle “Gelecek İçin Bilişim KOBİ e-Dönüşüm Projesi”ni hayata geçiriyor.

TÜBİSAD’ın proje kapsamında düzenlediği KOBİ seminerlerinin ilki, 24 Mayıs Pazartesi günü Adana Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Seminere Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy, Capital ve Ekonomist Yayın Direktörü M. Rauf Ateş, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, Intel Türkiye İş Geliştirme Müdürü Burak Aydın, Alıcı Profil A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Alıcı ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Şahap Kavcıoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Seminerde Adana Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sadi Sürenkök’ün açılış konuşmasının ardından söz alan TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy, proje kapsamında Türkiye’de KOBİ’lerin bilişim teknolojilerine bakışına ve teknoloji kullanımına ışık tutmak amacıyla gerçekleştirdikleri Türkiye’nin ilk KOBİ bilişim araştırmasının çarpıcı sonuçlarına değindi. Gelecek İçin Bilişim KOBİ Araştırması, KOBİ’lerin bilişim teknolojilerini şirketleri için önemli araçlar arasında en son sıraya koyduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre ülkemizde her 3 KOBİ’den birinin teknolojiyi nasıl kullanacağı konusunda bilgisi bulunmuyor. 4 KOBİ’den sadece 1’i web sitesi sahibi iken KOBİ’lerin yarıdan fazlası e-posta kullanmıyor. Gürsoy, “Bu sonuçlar, KOBİ’lerin verimliliğinin ve ekonomiye kattıkları değerin neden bu denli düşük olduğunu net biçimde gösteriyor. TÜBİSAD olarak Gelecek İçin Bilişim KOBİ e-Dönüşüm Projesi ile KOBİ’lerin vizyonunu değiştirmek ve teknolojik kapasitelerini artırmak için büyük bir adım atıyoruz” diye konuştu.

İstanbul Levent’te teknolojiyi kullanarak satışlarını artıran simitçiyi örnek veren Capital ve Ekonomist Yayın Direktörü M. Rauf Ateş, ölçeği ne olursa olsun her kurumun mutlaka teknoloji yatırımı yapması gerektiğini kaydetti. Ateş, bu nedenle Gelecek İçin Bilişim KOBİ e-Dönüşüm Projesi’ni önemsediklerini ifade etti.

TOBB Kadın Girişimciler Başkanı Aynur Bektaş, toplantıda yaptığı konuşmada OECD’nin yaptığı araştırmalara göre AB ülkelerinde KOBİ çalışanları teknolojinin yaygın kullanımı sayesinde kişi başına 100.000 euro katma değer yaratırken Türkiye’de bu rakamın 20.000 euro seviyesinde kaldığını söyledi. Bektaş, “İşletmeler günümüz şartlarında çok daha verimli ve etkin çalışma ihtiyacı duyuyor. Ekonomik koşulların küresel olarak zorlaştığı günümüzde bilişim teknolojilerinin ekonomi için yarattığı değer kurumlar için daha da büyük önem taşıyor. Türk KOBİ’lerinin teknolojiyi iyi kullanıyor olması, üretim ve dünyaya açılma açısından son derece önemli. KOBİ’ye, rekabet edebilmenin, kar etmenin, işini büyütmenin yolunun, bilginin etkin kullanımından, bunun da etkin teknoloji kullanımından geçtiğini anlatabilmeliyiz” diye konuştu.

Intel Türkiye İş Geliştirme Müdürü Burak Aydın da, Türkiye’de KOBİ’lerin çok çalışıp az katma değer yarattığına vurgu yaptı; bilgiyi kullanmayı, bilgi teknolojilerinden etkin yararlanmayı bilirlerse çok çalışıp çok katma değer yaratabileceklerini, çok para kazanabileceklerini vurguladı. KOBİ’lerin teknolojiyi pahalı, masraflı ve karmaşık bulduğunu anlatan Aydın, verimlilik, yenilikçilik ve rekabetçiliğin artması için bu algının değiştirilmesi gerektiğini kaydetti. Aydın, bu yönde KOBİ’lere hizmet veren bilişim bayilerinde de donanım yerine çözüm ve danışmanlık sunacak şekilde bir algı değişikliğine gitmesi gerektiğinin altını çizdi.

Halk Bankası KOBİ Pazarlama Bölümü Başkanı Hakan Başaran’ın konuşmasında da vurgu teknolojinin önemindeydi. KOSGEB veritabanına kayıtlı şirketler arasında yapılan bir araştırmayla ilgili bilgi paylaşan Başaran, şirketlerin yüzde 70’inin yeni teknolojiye ihtiyaç duyduğu, yüzde 70’inin web sitesi bulunmadığı, yüzde 94’ünün e-ticaret yapmadığı/ yapamadığı, ve yüzde 71’inin yeni yatırıma istekli olduğunu belirtti. Başaran, “Düşük maliyetlerle en etkin verimliliği elde etmenin, bilgiyi doğru biçimde yönetmenin rekabette avantaj yaratmanın, küresel rekabet ve AB perspektifine sahip olabilmenin yolunun bilgi teknolojilerine yatırımdan geçtiğini kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu