Türkiye Korsan yazılımdan en çok zarar gören ülkeler liginde

International Data Corporation (IDC) tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Korsan Yazılım Araştırması’nın 2008 yılı sonuçlarına göre Türkiye’de korsan yazılım kullanımı 2007 yılına göre 1 puan azalarak, yüzde 65’ten 64’e geriledi. Bu gelişmeye rağmen, 2008 yılında korsan yazılım kullanımının Türk yazılım sektörüne verdiği zarar, bir önceki yıla göre yüzde 27 artarak 468 milyon USD’a ulaştı. Katlanarak büyümeye devam eden bu zarar, 2004 yılında 182 milyon USD, 2007’de de 365 milyon USD olarak gerçekleşmişti.

IDC tarafından, global yazılım sektörünün temsilcisi Business Software Alliance (BSA) adına dünya çapında 110 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre; 2008 yılında korsan yazılım kullanımı 36 ülkede sabit kalırken, 57 ülkede geriledi, 16 ülkede ise artış gösterdi. Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde kullanılan kişisel bilgisayar sayısının hızla artmasına paralel olarak genel olarak düşüş eğiliminde olan korsan yazılım kullanım oranı, dünya genelinde 3 puanlık artış göstererek yılı yüzde 41 ile tamamladı. Korsan yazılım kullanımının, global yazılım sektörüne olan maliyeti ise bir önceki yıla göre yüzde 11’lik artarak, 53 milyar USD’ı geçti.

2008 yılında korsan kullanım oranının en yüksek olduğu bölge yüzde 66 ile Orta ve Doğu Avrupa olurken, korsan kullanımı oranı en yüksek olan ülke ise yüzde 95 ile Gürcistan oldu. Gürcistan’ı yüzde 92 ile Ermenistan ve Zimbabve, yüzde 90 ile Azerbaycan ve Moldova takip etti. Lüksemburg yüzde 21’lik korsan kullanımı ile Avrupa ve dünyanın korsan kullanımı en düşük olan ülkelerinin başında yer alırken, bu ülkeyi yüzde 24 ile Avusturya, ve %25 ile Belçika, Danimarka, İsveç ve İsviçre takip etti.

2003 yılından bu yana 110 ayrı ülkede yayınlanan bu araştırmaya göre, korsan yazılım kullanımını aşağı çekmek için devlet nezdinde kararlılık ve planlı çalışma gerekiyor. Devlet ile sektörün bu çalışmayı etkili bir şekilde gerçekleştirdiği ülkelerin başında ise Rusya ve Yunanistan geliyor. Bir senede 5 puan, altı senede de 19 puanlık düşüşle korsan yazılım kullanım oranının %68’e gerilediği Rusya en çok ilerleme kaydeden ülke olurken, Yunanistan’da da korsan yazılım kullanımı 4 senede yüzde 62’den yüzde 57’ye geriledi. Hızla ekonominin yeni gözbebeği haline gelen Polonya’da ise bu oran 4 sene içinde yüzde 59’dan 56’ya indi.

BSA Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay, araştırma sonuçları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ekonomide büyük yaralar açan, yabancı sermaye girişine ve Türkiye’de yatırımın önünde engel teşkil eden, AB üyelik kriterlerinin de ana maddelerden biri olan korsan kullanımının aşağı çekilmesi için planlı ve kararlı hareket etmek büyük önem taşımaktadır. Bu rapor, Türkiye’nin yazılım korsanlığına karşı yürüttüğü mücadelede kararlı adımlarla ilerlemesi gerektiğinin ve korsan kullanım oranını daha da fazla düşürmek için yapılacak daha yapacak çok iş olduğunun bir göstergesidir. Tüm dünyada ekonomik belirsizliklerin yaşandığı bu dönemde, şirketlerin korsan yazılım kullanmaları, öncelikle bilgi güvenliğini tehlikeye atmaları ve yasal olarak da büyük cezai yaptırımları göze almaları anlamına gelmektedir. Ayrıca, korsan yazılım kullanımına devam edenler kendi işlerine zarar vermenin yanısıra, yerel ve global ekonomide büyük zararlara da yol açmaktadır.” dedi.

2003 yılından 2008’e yılına kadar olan dönemde Türkiye’deki korsan yazılım kullanım oranı yüzde 64 ile yüzde 66 arasında gerçekleşen küçük değişikliklerle sabit bir seyir sürdürdü. 2003 ve 2004 senelerinde lisanssız yazılım kullanım oranı yüzde 66 olarak gerçekleşirken bu oran, bilinçlendirme kampanyaları ve hukuki yaptırımlar sayesinde 2005’te yüzde 65’e 2006’da da yüzde 64’e geriledi. 2007’de tersine dönen düşüş trendi yılın yüzde 65’lik bir oran ile tamamlanmasına neden oldu. 2008’de ise bu oran, BSA Türkiye’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirdiği 3 Maymun Kampanyası gibi çalışmalar sayesinde yüzde 64’e geriledi.

Bu yıl 6.’sı gerçekleştirilen IDC Korsan Yazılım Araştırması, 2008 yılı sonunda baş gösteren global ekonomik krizin korsan yazılım kullanımı üzerinde şimdilik karma bir etki gösterdiğini de ortaya koydu.

IDC Araştırma Bölümü Başkanı John Gantz, krizden yara almadan çıkmaya çalışan tüketicilerin mevcut bilgisayarlarını uzun bir süre daha kullanma yoluna giderlerken, buna paralel olarak eskiyen bilgisayarlarda korsan yazılım kullanımının da artış yaşandığına dikkat çekiyor. Netbook satışlarında yaşanan artışın ise lisanslı yazılım kullanıma destek olan en büyük etkenlerden biri olarak ortaya çıktığını ifade eden John Gantz, gelecek 5 yılda gelişmekte olan ülkelerde 460 milyon potansiyel kullanıcının Internet erişimine kavuşacak olmasını ise korsan yazılım kullanımının azalması yönündeki hedefler için büyük bir risk olduğuna işaret ediyor. Gantz, “Her iki durumda da, yazılımların maliyeti, yazılım korsanlığını teşvik eden sebeplerden yalnızca bir tanesi. Ekonomik krizin hem olumlu, hem olumsuz etkileri olacaktır. Ancak, 2009 rakamları gelmeden bu etkileri tam anlamıyla görmek mümkün değildir.” dedi.

Korsan yazılım kullanımının ekonomik zararları sektör ile sınırlı kalmıyor ve ülkelerin ekonomilerini de derinden etkiliyor. Korsan yazılım kullanım oranın azaltılması, yüzbinlerce kişi için yeni istihdam anlamına gelirken, ekonomide milyarlarca dolarlık büyümeye de olanak sağlıyor.

IDC 2008 Korsan Yazılım Araştırması’dan Öne Çıkan Veriler:

· Araştırmada yer alan 110 ülkenin 57’sinde korsan yazılım kullanım oranın düştüğü, 40’ında bu oranda bir değişiklik olmadığı ve yalnızca 13’ünde bu oranın arttığı görüldü. Ancak, global PC pazarının en hızla büyüdüğü ülkelerde yüksek oranda korsan yazılım kullanımının görülmesi nedeniyle, dünya çapında korsanlık oranı 2008’de yüzde 3 artarak, %41’e ulaştı.

· Gelişmekte olan ekonomiler global PC pazarının yüzde 45’ini oluştururken, bu ekonomiler PC yazılım pazarının ise yüzde 20’sinden azını oluşturuyor. Gelişmekte olan ülkelerin yazılım payının PC donanım payı ile eşit olması durumunda, yazılım pazarı yılda 40 milyar USD daha fazla büyüme kaydedebilir. Ayrıca, global korsan yazılım kullanım oranını yılda yalnızca bir puan düşürmek BT sektörüne 20 milyar USD teşvik sağlayabilir.

· Internet erişimini yaymak korsan yazılım arzını artıracak. Önümüzdeki beş senede, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan 460 milyon kişi ınternet kullanıcısı olacak. Bu büyüme özellikle bireysel kullanıcılar ve küçük işletmelerde en yüksek oranda görülecek. Bu segmentte korsan yazılım kullanım oranı işletmelere ve kamu kuruluşlarına oranla daha yüksek olacak.

BSA, korsan yazılım kullanımını azaltmanın getireceği faydalardan yararlanmak isteyen hükümetlerin aşağıdaki adımları atmasını teşvik etmektedir:

· Fikri mülkiyet haklarının korunması ve lisanssız yazılım kullanımının riskleri ile ilgili toplumu eğitmek ve bilinci artırmak;

· Dijital ve Internet korsanlığına karşı daha etkin yaptırımlara olanak sağlamak için ulusal telif hakları yasalarını Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Kuruluşu’nun (WIPO) yayınladığı uluslararası belgelere uygun şekilde güncellemek;

· Dünya Ticaret Kuruluşu (WTO) tarafından yayınlanan Ticaretle Bağlantılı Fikri Mülkiyet Hakları Anlaşması’nın (TRIPS) şartlarının gerektirdiği şekilde güçlü yaptırım mekanizmaları oluşturmak, korsanlığa karşı katı kanunlar çıkarmak;

· Hükümetin önemli ölçüde kaynaklarını sorunun çözümü için ayırmak, ulusal IP yaptırım birimlerini oluşturmak, ülkelerarası işbirliğinin altyapısını kurmak ve yerel yöneticileri konuyla ilgili daha fazla eğitmek;

· Davranışlara örnek olmak adına, kamu sektörünün yalnızca yasal yazılım kullanmasını zorunlu kılmak.

Bağımsız olarak IDC tarafından yürütülen araştırma 110 ülkeyi kapsamaktadır. Araştırmada masaüstü, dizüstü bilgisayarlar ve ultra-taşınabilir bilgisayarlar da dahil tüm kişisel bilgisayarlarda kullanılan yazılım paketlerinin korsan kullanımı incelenmiştir. Araştırma, sunucu ya da ana bilgisayar tabanlı yazılımları içermez. IDC yazılım ve donanım sevkiyatları ile ilgili verilere kayıtlı istatistiklerinden ve 60’tan fazla ülkede görev yapan IDC analistlerinin verdiği bilgilerden yararlanarak ulaşmış ve yazılım korsanlığı trendlerini doğrulamıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu