Türkiye makineleri birbirine bağladı ülkeye 317 milyon katkı sağladı

Turkcell, kamu ve özel şirketlere sunduğu M2M (makineler arası iletişim) çözümleri ile 2011’de ülke ekonomisine 371 milyon 630 bin TL kazandırdı. Turkcell, Türkiye’de bir ilk olarak 24 Şubat’ta kullanıma açtığı ve dünyada sayılı operatörün sahip olduğu M2M Platform altyapısı sayesinde bu rakamı 2012’de iki katına çıkarmayı planlıyor.
Makineler arası iletişim teknolojisi, akaryakıt maliyetlerinde düşüş, doğru ölçme ve faturalama, rota optimizasyonu, uzaktan sulamada verimlilik, sağlayarak kamu ve özel şirketlere büyük tasarruf imkânı sundu.
Selen Kocabaş: “150 milyon cihaz, trilyonluk tasarruf sağlayabilir”
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen  Kocabaş, makinelerin birbiriyle konuştuğu yeni dünyada rekabet koşullarının yeniden şekillendiğine dikkat çekerek şunları söyledi:
“Halihazırda makineleri birbiriyle konuşturan toplam 750 bin Turkcell SIM kartı kullanılıyor. Türkiye pazarında yaklaşık 150 milyon uzaktan  yönetilebilir cihaz potansiyeli bulunduğu  düşünülecek olursa, muhtemel tasarruf miktarının dev rakamlara ulaştığını görüyoruz. Bu bir hayal değil, tam tersine, şirketlerimizin rekabet gücünü yükseltmek ve kamu kaynaklarını verimli kullanarak ülke ekonomisine katkı sağlamak açısından kaçınılmaz bir gerçeklik. Biz Turkcell olarak birlikte çalıştığımız şirketlere ve kamuya tasarrufu arttıran, çevre sağlığına pozitif etkili, ve hem fiziki güvenliği hem de yaşam kalitesini arttıran M2M çözümleri sunuyoruz. Bu çözümlerin daha verimli çalışması ve yönetilmesi için Türkiye’nin ilk M2M Platformu’nu kurduk. M2M Platform altyapısı sayesinde müşterilerimize çok daha büyük esneklik, çok daha fazla fayda sunabileceğiz. Türkiye’deki 150 milyon cihazı ağ üzerinde birbiriyle konuşturmak, ülke ekonomisine trilyonluk tasarruf imkânı sunabilir.”
Turkcell’in M2M çözümleri
M2M teknolojisi; trafik sistemleri, ulaşım, lojistik, elektrik, su, doğalgaz sayaçları, akıllı şebekeler, güvenlik bağlantılı binalar, iklimlendirme sistemleri, uzaktan sağlık (teletıp), tıbbi otomasyon, akıllı tarım, görüntüleme ve kontrol sistemleri, ev aletleri, POS, ATM gibi pek çok alanda cihazların uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlıyor.
Turkcell, iş ortaklarıyla birlikte yaratıcı M2M çözümlerini hayata geçiriyor. Özel olarak geliştirilen M2M SIM kartlar, Akıllı Tarifeler ve Turkcell M2M Platform ile ileri teknolojinin sağlayacağı faydaya önayak oluyor.
Turkcell’in M2M çözümleri, Akıllı Enerji, Akıllı Endüstri, Akıllı Araç ve Akıllı Bina olmak üzere dört ana başlık altında toplanıyor.
371,6 milyon TL tasarruf nasıl sağlandı?
2011 yılı içerisinde Turkcell Akıllı Enerji çözümleri ile, elektrik sayaçlarındaki kayıp/kaçak oranı ortalama yüzde 8, su sayaçlarındaki ise ortalama yüzde 15 azaldı ve bu alanda yaklaşık 27 milyon 600 bin TL tasarruf sağlandı. Gaz sayaçlarında doğru ölçme faturalandırma ile gerçekleşen tasarruf ise yaklaşık 480 bin TL’yi buluyor.
Turkcell’in Akıllı Endüstri çözümlerinden faydalanan müşterileri 2011’de toplam 1,5 milyon TL tasarruf etti. Yiyecek-içecek makine ve dolaplarının takibinde rota optimizasyonu ile akaryakıt maliyetlerinde ortalama yüzde 10 tasarruf sağlandı. Uzaktan sulama otomasyonu ile su kayıpları yüzde 20 azaltıldı ve seraların takibi verimliliği artırdı.
Özellikle lojistik sektörü için kilit önem taşıyan Akıllı Araç çözümü ise Turkcell kurumsal müşterilerinin akaryakıt maliyetlerini ortalama yüzde 15 azalttı. Bu çözüm ile sağlanan tasarruf 2011’de yaklaşık 288 milyonu buldu.  
Turkcell M2M Platform nedir?
Türkiye’nin ilk ve tek makineler arası iletişim teknolojileri platformu olan Turkcell M2M Platform, 24 Şubat’ta kullanıma açıldı. Turkcell M2M Platform ile, detaylı ve kolay hat takibi, hızlı aktivasyon, etkin müşteri şikayet değerlendirme, özel ürün, servis ve tarife yönetimi hedefleniyor. Bu platform ile sağlanacak faydalar; M2M SIM kart sipariş, takip ve stok yönetimi; M2M hat için şebeke ve trafik raporları; müşteri  hattı ve SIM statüsü takibi, alarm fonksiyonları ve servis kalitesi takibi, SIM kart-cihaz eşleştirme takip/ kontrolü gibi alanları kapsıyor. Turkcell tarafından sağlanan şebeke ve fonksiyonalite ile M2M Platformunun geliştirilmesi için Ericsson firması ile işbirliği yapıldı. Bu iş birliği çerçevesinde yeni geliştirmeler devam edecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu