Ana sayfa BT Gündem Türkiye’nen en büyük SAP projesi Ülker’de

Türkiye’nen en büyük SAP projesi Ülker’de

87
0

Türkiye’nin ve dünyanın önemli hızlı tüketim gruplarından Yıldız Holding, “SAP Kurumsal Kaynak Planlaması Sistemi”ne geçiş sürecininin büyük kısmını ARETE’nin danışmanlığında tamamladı. “Gıda Alanında Türkiye’nin En Büyük SAP Projesi” unvanını taşıyan projenin yirmi şirketi kapsayan bu fazının tamamlanması yaklaşık 2,5 yıl sürdü ve projede 100 kişilik anahtar kullanıcı ve 94 kişilik danışman kadro görev aldı. ARETE Danışmanlık’ın geniş ve deneyimli kadrosu ile yürüttüğü proje kapsamında, Yıldız Holding’in yirmi şirketinde mevcut bilgi sistemleri, SAP’nin Malzeme Yönetimi, Üretim Planlama, Mali Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Yatırım Yönetimi, Nakit Yönetimi, Kalite Yönetimi, Bakım Onarım, Satış Dağıtım modülleriyle yeniden yapılandırıldı.

Beş aşama halinde tamamlanan projenin ilk adımında (Nisan 2006 – Aralık 2006) üç üretim şirketi SAP kullanımına başlamıştır. Takip eden dönemde (Mart 2007 – Aralık 2007) Yıldız Holding bünyesindeki iki üretim şirketinde daha SAP uygulamaları kullanılmaya başlanmıştır. Temmuz 2007 – Temmuz 2008 tarihleri arasında satış şirketleri, Ağustos 2008 – Ekim 2008 tarihleri arasında Öncü İletişim, Eylül 2008 – Aralık 2008 tarihleri arasında ise iki üretim şirketinin SAP’e geçişi sağlanarak proje tamamlanmıştır.

Gerek ARETE Danışmanlık gerekse Yıldız Holding’in üst yönetiminin verdiği destek, çalışanların yoğun katılımı ve yeniliklere açık tutumuyla yürütülen proje neticesinde Yıldız Holding sektöründe rekabet avantajı sağlayacak tam entegre ve esnek yapıya sahip olma yetkinliğini kazanmayı hedeflemiştir.