Türkiye’nin Bilişim hamlesi başladı

Türkiye’nin uluslararası alanda rekabet gücünü artırmayı ve ekonominin büyümesine ihracat hamlesiyle destek vermeyi hedefleyen bilgi teknolojileri pazarının öncü sekiz şirketi, son yılların en önemli stratejik işbirliğine imza attı. Bu dev işbirliği ile yüzde 100 Türk sermayeli olan GVZ, Infotech, KoçSistem, Mobilera, Netsis, Obase, Prizma ve Soft şirketleri, güçlerini “Platform 360” çatısı altında birleştirdiler. Türkiye’nin bilgi teknolojilerinde sahip olduğu entelektüel sermayeyi yurt dışına açmak vizyonuyla yola çıkan Platform 360, “kazan-kazan-kazandır” ilkesi doğrultusunda hareket ederek sektörüne örnek bir işbirliği modeli sunuyor. İş modeliyle alanında bir ilk olan Platform 360, ulusal ya da uluslararası pazarda faaliyet gösteren “her sektördeki” müşterisinin tüm bilgi sistemleri ihtiyaçlarını tek noktadan karşılamayı hedefliyor. Rekabeti, işbirliğine ve fırsata çeviren Platform 360’ın amacı, müşterilerine zaman ve maliyet avantajı kazandırmak.

Kazanca dönüşen rekabet avantajı

Tüm sektörlerde dikey olarak ürettiği bütünleşik çözümlerini ve markalaşmış ürün-hizmetlerini yurt dışına açarken Platform 360’ın odaklandığı ana strateji, Türkiye’nin pazar potansiyelini büyütmek. Platform 360 ortakları, birbirini tamamlayan çözümleriyle bir yandan kendi yeteneklerini geliştirirken, öte yandan projeleri arasından iyi örnekleri yurt dışına taşıyarak hem şirketlerini hem de pazarı büyütecekler.

Platform 360 şirketleri, birlikte hareket ederek yarattıkları ortak sinerji sayesinde pazarın yanı sıra ekonominin büyümesini tetikleyen bir rol üstlenecekler. Böylece Türkiye’nin sağlayacağı rekabet avantajı Platform 360 öncülüğü ile BT sektöründe kazanıma dönüşecek.

Yeni en büyük pazar yapıcı
Farklı sektörlerde sahip oldukları deneyim, bilgi birikimi ve teknolojik güçlerini tek çatı altında toplayan Platform 360 ortakları, pazardaki rekabeti “yetkinliklerini artırarak ve bu yetkinlikleri farklı projelerde birlikte değerlendirerek” aşmayı planlıyor.

Pazardaki rekabet ortamından, birlikte çalışma yapısına geçen Platform 360 ortakları, bu yolla 3 yıl içinde gelirlerinin yüzde 30’unu ihracattan elde etmeyi ve 300 milyon dolar ciro gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu ciro hedefiyle Türkiye’nin halihazırda yaklaşık 25 milyon dolar olan bilişim ihracatına sadece Platform 360 oluşumunun 100 milyon dolar katkı sağlaması öngörülüyor.

Platform 360 oluşumunun her biri kendi alanında öncü 8 ortağının ana yetkinliği bilişim teknolojilerinde çözüm geliştirmek. 1000’i aşan çalışanı ve 170 milyon doların üzerindeki cirosu ile Platform 360, Türkiye bilgi teknolojileri pazarında faaliyet gösteren en büyük oyuncu kimliğini kazanıyor.

İş zekasını artıran model
Platform 360, iş zekası ve karar destek sistemleri, RFID, ses teknolojileri, dokuman yönetimi, iş süreçleri, ortak ödeme sistemleri, mobil ve konumsal teknolojiler gibi niş alanlarda çözümler üretiyor. Tek noktadan bütünleşik çözüm sunması özelliğiyle Türkiye’de rakipsiz olan Platform 360; üretim, dağıtım, perakende, lojistik-taşımacılık, otomotiv, kamu, telekom ve finans sektörlerindeki tecrübesini, sektör bağımsız teknolojilerdeki hakimiyeti ile pekiştiriyor. Çözüm ve hizmetleri için pazarın oluşturulması, bunların pazara sunulması, yeni iş fırsatlarının geliştirilmesi, çözüm-hizmetlerin entegre edilerek müşteriye sunulmasına kadar olan tüm süreçlerde Platform 360 ortakları birlikte hareket edecekler.

Gökhan Akça: “Platform 360 gelecekte düşünüyor…”
Platform 360’ın tanıtıldığı toplantıya, kurucu sekiz şirketin genel müdürleri; Selçuk Ilıkcan (Infotech), Gökhan Akça (KoçSistem), Levent Erhan Ozturk (Mobilera), Murat Ihlamur (Netsis), Bülent Dal (Obase) Tuncay Köksal (Prizma), Erdal Kılıç (Soft) GVZ Şirket Müdürü Salim Büge ile Platform 360 oluşumunun sözcüsü olan KoçSistem Çözüm İş Geliştirme’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cihan Esassolak katıldı.

KoçSistem Genel Müdürü Gökhan Akça, toplantıda yaptığı konuşmada, dünya pazarlarından pay alabilmek ve ölçek ekonomilerinden yararlanabilmek için “gelecekte düşünmek” kavramının ilk tohumlarını sekiz öncü şirketin bir araya gelerek “Platform 360” oluşumuyla attıklarını söyledi. Akça, “Hedefimiz, Türkiye’nin halihazırda yaklaşık 25 milyon dolar olan bilişim ihracatına sadece Platform 360 olarak 3 yıl içinde 100 milyon dolar tutarında katkı sağlamaktır” dedi.

Türkiye’de bilişim sektörünün en az turizm gelirleri kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Gökhan Akça, bu potansiyeli dolayısıyla bilgi teknolojileri sektörünün, geleceğe ışık tutacak ana stratejilere ve devlet politikaları ile desteklenmiş yol haritasına ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Akça, sözlerine şöyle devam etti:

“İrlanda, son 10 yılda Avrupa’nın diğer ülkelerine yazılım ve donanım üreten lider bir ülke durumuna gelmiştir. İsrail bölgedeki politik istikrarsızlığa rağmen 2 binden fazla teknoloji şirketi ile yabancı yatırımcıyı çekmekte ve ekonomisine katkıda bulunmaktadır. 1996’da 734 milyon dolarlık ihracatını 2004 yılında 8 milyar dolara çıkaran Hindistan, özel programları ile küresel pazarın yüzde 16’sını ele geçirmiştir. Bu ülkeler gibi Türkiye de bilişimi ulusal stratejik sektör ilan ederek ‘bilişimle kalkınma’ yolunu tercih edebilir. Devlet politikalarından alacağı cesaretle Platform 360 gibi daha çok sayıda girişim Türkiye’nin istihdamına, ihracatına ve ekonomik büyümesine katkı sağlayabilir.”

Yurtdışında Platform 360 ofisleri
Platform 360, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası fonlu projelere verecekleri teklifler ve kazanacakları projelerle Türkiye ihracatının artmasında başlatılan hamlenin öncü gücü olacak. Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, Ukrayna, İran, Suudi Arabistan, Mısır, İsrail, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Hollanda, KKTC, Afrika ülkeleri ve ABD, Platform 360’ın ihracatta hedeflediği öncelikli ülkeler arasında yer alacak. Platform 360 ayrıca hedef ülkelerde ofisler açacak ve varolan ofisler de birlikte kullanılacak.

Platform 360’ın Cebit çıkarması
Platform 360, 10-16 Mart 2005 tarihleri arasında Almanya/Hannover’de gerçekleşecek CeBIT Fuarı’na katılacak. Türk pavyonunda 5. Salon ve B64 numaralı standdaki 120 m2’lik bir alanda yerini alacak olan Platform 360, CeBIT çıkarması ile Türkiye bilişim sektörünü Avrupa arenasında temsil edecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.