Türkiye’nin e-devlet karnesi

Avrupa Birliği’nin Orta Avrupa’daki yeni ve aday ülkeleri ile Türkiye’nin e-devlet yaklaşımlarının ve sunduğu hizmetlerinin incelenip not verildiği The Economist dosyası yayımlandı.

Oracle’ın sponsorluğunda Ağustos ayı içerisinde yapılan birebir görüşmelerle şekillenen raporda Türkiye 10 üzerinden verilen notlardan 4.64 ile 11 ülke arasında altıncı sırada yer aldı. Estonya 5.87 ile ilk sırada yer alırken Çek Cumhuriyeti 5.67 not ortalaması ile ikinci, Slovenya 5.33 ile üçüncü oldu.

Onları 4.74 ile polonya ve 4.69 ile Macaristan takip etti.Sıralamada Türkiye’nin arkasında yer alan Litvanya’nın notu 4.62, Letonya’nın 4.58, Slovakya’nın 4.44, Romanya’nın 3.99 ve komşumuz Bulgaristan’ın da 3.71.

Avrupa Birliği’nin kendi puanlama sistemine göre verilen notlara göre Avrupa’nın e-devlet konusunda en iyi üç ülkesi arasında yer alan İsveç işletmelere yönelik uyguladığı e-devlet hizmetleri ile 8.89 puan ile Orta Avrupa ülkelerinin liderlerinin açık ara önünde yer alırken, kişilere sunulan hizmetlerde ise Çek Cumhuriyeti 5.68, Estonya 6.38 ve Slovenya 6.73’lük notlarıyla 7.22 nota sahip İsveç’in o kadar da uzağında gözükmüyor.

Türkiye’nin çeşitli kategorilerde verilen notlarına gelince:

Internet Bağlanabilirliği ve Teknoloji Altyapısı: 2.67
Ticrai ve Yasal Ortam: 4.23
Eğitim ve Beceri:5.67
Hükümet Politikası ve Vizyon:4.90
e-demokrasi:4.20
Vatandaşa yönelik e-hizmet uygulamaları:5.70
İş Dünyası’na yönelik e-hizmet uygulamaları: 6.00

İngilizce raporun tamamına ulaşmak için tıklayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.