Ana sayfa BT Gündem Türkiye’nin Internet Kullanıcısı profili

Türkiye’nin Internet Kullanıcısı profili

86
0

Mynet’in Türkiye kentsel nüfusunu temsil eden 890 kişi ile gerçekleştirdiği “Internet Kullanıcıları Profili” araştırması, Türkiye’deki internet kullanıcılarının profilini, internet kullanım alışkanlıklarına, portal / site tercihlerini, e-posta kullanımına, Internete yönelik tutumlarına ve yaşam tarzlarına ışık tuttu.Araştırmada internet kullanım amaçlarına bakıldığında kullanıcılar ağırlıklı olarak interneti en çok e-posta almak / yollamak için kullanıyorlar. İkinci kullanım tercihi ise işle ilgili ya da okulla ilgili araştırma yapmak… Chat yapmak / sohbet odalarına girmek gibi eğlence amaçlı kullanımı ise oyun oynamak ve haber izleme geliyor. Kullanıcıların internete her girdiklerinde düzenli olarak kullandıkları hizmetler de genel kullanım amaçları ile paralel.

Buna göre kullanıcıların yüzde 38’i e-mail sitelerini, yüzde 36’sı arama motorlarını, yüzde 28’i iş/okul ile ilgili siteleri, yüzde 24’ü anında mesaj servislerini ve yüzde 23’ü sohbet / chat sitelerini internete her girdiklerinde düzenli olarak ziyaret ediyor. Arasıra ve gerektiğinde kullanılan hizmetlerin başında ise yüzde 42 ile haber kanalları geliyor. Tipik bir Türk internet kullanıcısı 3-4 senedir internete bağlanıyor (%28). Kullanım sıklığı açısından haftada 2-3 kere bağlanırken (%22), internete bağlandıkları herhangi bir gün ortalama 1-2 saat internette kalıyorlar (%41)

Türk kullanıcıları internete ağırlıklı “Internet Cafe” “Ev ve İş Yeri”nden bağlanıyor

En sık ve yoğun olarak internete erişilen mekan tercihlerinde Internet Cafe ile ev/iş yeri ön plana çıkıyor. Ev ve işyerlerinden internete bağlanma oranı yaklaşık olarak yüzde 45,6 iken Internet Cafe’leri tercih edenlerin oranı yaklaşık yüzde 49. Okul ve diğer mekanlardan bağlanma tercihi yüzde 4 ile son derece düşük bir orana sahip. Internet’e bağlanılan yöntem mekanlarda ise farklılık gösteriyor. İş yerinden bağlanan kullanıcıların yüzde 65’i ADSL kullanırken, ev bağlantılarının yüzde 46’ı dial – up çevirmeli ağ / telefon bağlantısı ile gerçekleşiyor. ADSL yine evlerde yüzde 43 ile ikinci sırada yer alıyor.

Düzenli Olarak En Sık Kullanılan Portal / Web sitesi
Mynet.com Yüzde 32,7
Google.comYüzde 26,5
msn.com.tr Yüzde 7,5
Hotmail Yüzde 6,4
yahoo.com Yüzde 6,1

Araştırmada Internet kullacılarının aklına gelen ilk üç portal / web sitesi dağılım oranında Mynet yüzde 61 ile ilk sırada yer alırken onu yüzde 40 ile Google.com, yüzde 28 oranıyla da Hotmail.com izliyor. Kullanıcıların Homepage (Internet Açılış Sayfası) olarak kullandığı site sıralamasında yüzde 16,7 ile Mynet yine ilk tercih edilen portal. Açılış sayfası kullanmayanların oranı ise yüzde 30,4.

Araştırmaya katılanlara sorulan “En sık kullanılan web sitesi / portal” ı tercih etme nedenlerinin başında portalların herşeye ulaşılabilme özelliğinin olması geliyor.

İstediğim her şeye ulaşılabiliyor olmam Yüzde 29,2
Erişim hızının hızlı olması Yüzde 25,4
Kullanımının kolay olması Yüzde 18,6
E-mail kullanıyor olmam Yüzde 8,7
Kolay erişilebiliyor olmam Yüzde 6,5
Görüşülen kişilere portal / web sitelerden hangilerine hizmet için ödeme yaptıkları sorulduğunda ağırlıklı olarak ücretsiz hizmetleri kullandıkları ortaya çıkıyor. Az da olsa hizmet için ücret ödenen siteler ise arkadaşlık, e-posta siteleri, ilan servisleri ile oyun şeklinde sıralanıyor.

Internet üzerinden alışveriş yapmaya yeni yeni alışıyoruz. !

Mynet’in yaptığı araştırma ile Türkiye’de internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlıklarıının yeni değişmeye başladığı görülüyor.. Alışveriş yapmayanların oranı yüzde 92 iken alışveriş yapmayı deneyen ve birden fazla yapanlar ise sadece yüzde 7… Satın alınan ürünler sıralamasında elektronik eşya yüzde 40 ile birinci sırada bulunuyor. Kitap, dergi yüzde 31, giyim yüzde 9, film – müzik kaset cd’leri yüzde 7, spor malzemeleri yüzde 7, seyahat biletleri – otel rezervasyonları yüzde 7 ve konser / maç bilet alımı da yüzde 4 oranında sıralanıyor. Tercih edilen ödeme yönteminde yüzde 76,5 oranında kredi kartı, yüzde 13 oranında havale ve yüzde 10 oranında da kapıdan ödeme tercih ediliyor.

İnternet Kullanıcılarının yüzde 66’sı ev ve yüzde 38,2’si otomobil sahibi !

Internet Kullanıcılarının yaşam tarzına bakıldığında önemli sonuçlar dikkat çekiyor. Kullanıcıların hanede bulunan eşyaların başında TV (yüzde 98) ve otomotik çamaşır makinası (yüzde 96,3) geliyor. Daha sonra ise VCD / DVD Player ile Türkiye’nin gündeminde önemli bir konu olan ev sahipliği geliyor. Görüşülenlerin yüzde 66’sında haneye ait ev ve yüzde 16’sında haneye ait yazlık daire /devremülk var. Hanede bulunan eşyaları yüzde 59,2 ile bulaşık makinesi ve yüzde 54,6 ile PC izliyor. Eşya sahipliği yüzde 40 ile Mikrodalga fırın, yüzde 23 ile kablolu TV hattı, yüzde 18,5 dijital kamera, yüzde 16,6 dijital yayın, yüzde 7,6 home cinema, yine yüzde 7,6 çamaşır kurutma makinesi, yüzde 6,2 dizüstü bilgisayar ile yüzde 3 de plazma TV olarak devam ediyor. Kişisel kullanımda ise kullanıcıların yüzde 96’sının cep telefonu, yüzde 63’ünün ise kredi kartı var. Ayrıca Araştırmaya katılan internet kullanıcılarının yüzde 38,2’si otomobil sahibi…

İnternet kullanıcılarının en çok tercih ettiği sigorta türlerinde Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden biri olan deprem sigortası yüzde 12,6 ile ilk sırada bulunuyor. Eşya / mal sigortası yüzde 9,9, hayat sigortası yüzde 7,2 ve sağlık sigortası sahibi olanlarda yüzde 5,5. Gıda, içecek, temizlik malzemeleri gibi alışverişlerin en çok yapıldığı yerlerin başında yüzde 70 oranıyla süpermarketler geliyor. Mahalle bakkalı veya mahalledeki marketten alışveriş yapanların oranı yüzde 31,5, hipermarketleri tercih edenler ise yüzde 27,4, semt pazarına gidenler de yüzde 13,7, sabit pazar/ dükkanlar ile toptancıları kullananların oranı da yaklaşık yüzde 12 oranıyla son sırada bulunuyor.