“Türkiye’nin mucitlere ihtiyacı var”

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen, “İş Dünyasında AR-GE” konulu seminerde söz alan ülkemizin öncü patent ve marka vekilliği kuruluşu Ankara Patent’in Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Mehmet Kaan Dericioğlu, Türk insanının yenilikçi bir yapıda olduğuna dikkat çekerek, “Buluş yapma potansiyeli her insanda var ve bunu gerçekleştirmek için gerekli birikim ve kapasite bizlerde fazlasıyla mevcut. Önemli olan bu birikimi ve potansiyeli ortaya çıkartabilmektir nitekim buluş yapanlar da uzaydan gelmedi”  dedi.

Dericioğlu, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine, buluş yapmanın düşünüldüğü kadar zor olmadığını anlatarak, buluş yapmaya teşvik ederken “Hayatı kolaylaştıran ve ihtiyaçlara cevap veren küçük buluşlar, buluşçusuna büyük ticari başarılar kazandırabilir” diye konuştu.

 “Yenilik yapan, yenilikleri uygulayan ve ticari değere dönüştürerek rekabet gücü kazanan ve bu gücü sürdürebilen toplumların geliştiğini görmemezlikten gelemeyiz. Mevcut örnekler Türk insanının da özendirildiğinde ve ortam sağlandığında bunu başarabileceğini göstermiştir. Bir Türk mühendisi 118 buluşu ile bunu kanıtlamıştır” diyen Kaan Dericioğlu; “Gelişmiş ülkeler sınıfında yer almak istiyorsak; düşündüklerimizi ürüne dönüştürmeli, yeni ve yaratıcı fikirler ortaya koymalıyız” dedi.

Ülke ekonomilerinde gelişmişliğin ana unsurlarından birinin de marka ve patent olduğuna değinen Ankara Patent’in Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Mehmet Kaan Dericioğlu; “Yerli üretim yapabilen ve ürünlerini dünya pazarlarında koruyabilen bir ülke olmak için patent sayımızı arttırmalıyız” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu