Türkiye’nin yazılım hareketi başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik ile BİYESAM Başkanı Namık Kural’ın katılımıyla 3 Haziran 2010, Perşembe günü Ortaköy Radisson SAS Otel’de düzenlenen tanıtım toplantısında “YAZILIM HAREKETİ”, kamuoyuyla buluştu.Toplantıda konuşan Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, BİYESAM ve BSA dahil olmak üzere yazılım sektörünü temsilen toplam 12 sivil toplum kuruluşunun, toplumda telif hakları bilincini geliştirmek üzere bir kampanyaya imza atmasını coşkuyla desteklediklerini söyleyerek, bu kampanyanın fikri mülkiyet hakları için büyük bir adım olduğuna dikkat çekti.

Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği- BİYESAM Başkanı Namık Kural ise konuşmasında sektörün çatı kuruluşunun başkanı olarak YAZILIM HAREKETİ kampanyasının ana fikrini ve gerçekleştirilecek çalışmaları özetledi. Yazılım sektörünün belkemiğini oluşturan sivil toplum örgütlerinin ilk defa bu kadar kalabalık bir şekilde biraraya gelmelerinin yazılım sektörünü geleceğe hazırlamakta atılan büyük adımlardan biri olduğunu ifade eden Kural, “Yazılım sektörünü geliştirmek ve eğitimli genç nüfusa istihdam yaratmak adına yaptığımız pozitif çalışmaların paralelinde çok önemli bir görev de toplumumuza düşmektedir. Çünkü çalışmalarımız, telif hakları ihlalleri ile kan kaybına uğramaktadır. Telif hakları ihlallerinin başında gelen lisanssız ya da lisansa uymayan yazılım kullanım alışkanlığı, ne yazık ki toplumumuzun geneline yerleşmiş bir davranış özelliği olarak ortaya çıkmaktadır. Telif hakkı ihlal edilmiş yazılım kullanımı ve temini, temin eden için suç olmanın dışında; kullanıcılar için riskli ve güvenilir olmayan bir zemin oluşturmaktadır. Kullanıcıların tüm bilgileri, rahatça çalınabileceği gibi, sistemlerin ve bilgilerin yok olması da doğabilecek sonuçlar arasındadır. Üstelik telif hakkı ihlal edilmiş yazılım kullanımı, bilim, kültür, sanat, iş dünyası ve teknolojideki yenilikler gibi tamamen insan yaratıcılığıyla sağlanmakta olan ürünlerin ve kaynakların giderek ortadan yok olmasına ve cazibesini yitirmesine yol açabilir.” uyarısında bulundu. Tüm bu nedenlerden dolayı 6 ay önce YAZILIM HAREKETİ çalışmalarına başladıklarını belirten BİYESAM Başkanı kampanyaya destek veren tüm kuruluşlara tek tek teşekkür ederek, topluma da bir çağrıda bulundu: “İşinizi doğru yapmak istiyorsanız, siz siz olun, orijinal yazılım kullanın.”

YAZILIM HAREKETİ;

Bilgi Güvenliği Derneği (BGD), Bilişim Güvenliği Derneği (TBGD), Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği (MOBİLSAD), Teknoloji Bilgilendirme Platformu (TBP), Telekomünikasyon ve Enerji Hizmetleri Tüketici Hakları ve Sektörel Araştırmalar Derneği (TEDER), Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED), Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yazılım Sektör Meclisi (TOBB) ve Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) olmak üzere sektörün önde gelen sivil toplum örgütleri tarafından destekleniyor.

BSA Türkiye’nin katkılarıyla geçekleştirilen “YAZILIM HAREKETİ” kapsamında gerilla pazarlama iletişimi tatikleri ve online mecralar etkin olarak kullanılacak.

Seyredenlerin gönüllü olarak, sanal ortamda birbirleriyle paylaşmalarını amaçladığımız bu filmler, sosyal paylaşım siteleri ile kampanyayı destekleyen derneklerin ve üyelerinin sitelerinde, önde gelen portallerde yayınlanacak.

Kampanya Anadolu’ya yönelik çalışmalarımızla desteklenecek. Konya-Kayseri, Adana-Antep, Bursa-Eskişehir gibi Anadolu’nun çeşitli illerinde, iş dünyasının karar vericileriyle biraraya gelinerek, Türkiye’deki KOBİ’ler telif hakları ve lisanslı yazılım kullanımı konusunda bilgilendirilecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu