Ana sayfa BT Gündem Türkiye Offline’dan 24 saat hizmet veren On-Line devlete dönüştü

Türkiye Offline’dan 24 saat hizmet veren On-Line devlete dönüştü

110
0

ANTALYA – Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) 17’inci Tam Yetkili Temsilciler Konferansı Antalya’da dün vefat eden Eski Başbakan Bülent Ecevit’e saygı duruşuyla başladı. Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen konferansın açılışında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan birer konuşma yaptı.

Başbakan Erdoğan konuşmasına vefat eden eski Başbakan Bülent Ecevit’i anarak başlarken
zayıf ve güçlü devlet kriterlerinin değişmeğe başladığını sadece ekonomik ve askeri güçlerin bir ülkenin dünya üzerindeki yerini belirlemeye yeterli olmadığını küresel sisteme entegre olmanın da bu anlamda önemli bir öğe olduğunu belirtti.

Başbakan ülke tanımlamalarını atık Online olan devletler ve Offline olan devletler şeklinde yaptığını belirterek “Türkiye son yıllarda 24 saat online bir devlet haline geldi. Türkiye’nin erişim dışı kaldığı bir alan kalmaması için de çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

ITU Genel Sekreteri Yoshio Utsumi’nin açılış konuşmasının ardından söz alan bakan Yıldırım Türkiye’nin bu konferansa ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken “Bilgi Teknolojieri ülkeler arasındaki gelişmişlik farklarını gidermeye yararlı araçlardır. Bu teknolojiler her derde deva ilaç gibi algılanmalıdır” dedi.

Türkiye’nin bilgi teknolojileri kullanımı konusunda da katılımcılara bilgi veren bakan Yıldırım ülkemizde sabit telefon hattı sayısının 19 milyon adet olduğunu ve hanelerin yüzde 100’ünde sabit telefona erişim imkanı oduğunu söyledi. Binali Yıldırım’ın verdiği rakamlara göre Türkiye’de mobil telefon kullanıcısı sayısı 50 milyonu aşarak toplam nüfusun yüzde 70’ine erişti. ADSL abone sayısı 2 milyon 500 bini geçerek 16 milyon vatandaşın başka bir deyişle Türkiye nüfusunun yüzde 22’sinin Internete erişmesine olanak tanıyor. Hedef ise 2010 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 60’ının Internet’e erişebilmesini sağlamak.

ITU’nun Antalya’da başlayan konferansı, üç hafta sürecek. Konferansın ilk haftasında ITU’nun önümüzdeki dört yıl görev yapacak olan 5 kişilik yeni yönetim ekibi de belirlenecek. Türkiye’den Telekomünikasyon Kurulu Üyesi Ayhan Beydoğan da genel sekreter yardımcılığı adayları arasında bulunuyor. Konferansa 191 ülkeden 651 sektör temsilcisi ve 3 bin delege katılıyor. Konferans açılışına 77 bakan ve 30 bakan yardımcısı da katıldı.