Türkiye patentte IBM ve Samsung’un gerisinde kaldı

Türk Patent ve Marka Kurumu verilerine göre 2020 yılında Türkiye'de 8.200 patent başvurusu yapıldı. Aynı dönemde ABD'de sadece IBM'in 9435 başvurusu bulunuyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan başvuru rakamları, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklandı. Bakan Vakank’ın yaptığı açıklamaya göre, yerli patent başvuruları Covid19’a rağmen yüzde 1 artış ile yıl genelinde 8 bin 200’e ulaştı.

Aynı dönemde 3 bin 577 faydalı model başvurusu yapılırken, 41 bin 921 yerli tasarım başvurusu yapıldı. 155 bin 913’ü yerli 14 bin 677’si yabancı olmak üzere yapılan marka başvuru sayısıise 170 bin 590’a ulaştı.

Bakan Mustafa Varank’ın paylaştığı verilere göre, Türkiye Marka ve Patent sıralamasında dünyada 10’uncu sırada yer alıyor. Patent başvurularında ise ülke sıramız 14.

 

 

 

 

 

 

 

 

IBM ve Samsung, Türkiye’nin toplamında fazla başvuru yaptı

ABD Marka ve Patent Ofisi USPTO tarafından açıklanan ABD verilerine göre ise sadece IBM’in tek başına ABD’de yapmış olduğu patent başvuru sayısı 9 bin 435. Koreli Samsung Electronics’in ABD’de yapmış olduğu patent başvuru sayısı ise 8 bin 539. Türkiye, tüm şirketleri ile sadece üçüncü sırada yer alan LG Electronics’in önünde yer alıyor.

ABD’de toplam yapılan patent başvuruları ise bir önceki yıla oranla yüzde bir azalarak 352 bin 469’a geriledi. ABD’de patent başvurusunda bulunan ABD menşeli şirketlerin başvuru sayıları azalırken, özellike Kore, Çin , Japonya ve Tayvan kökenli şirketlerin başvuru sayısında artış gözlemleniyor. En fazla patent başvurusunda bulunan 10 şirketten sadece dördü ABD menşeli.

Türkiye’nin başvuru şampiyonu Turkcell

Türkiye’de en fazla patent başvurusunda bulunan şirket Turkcell. Yılın ilk altı ayında sadece 45 patent başvurusunda bulunan Turkcell, özellikle Aralık ayında yapmış olduğu patent başvuruları ile 2020’de başvuru sayısını 557’ye çıkardı. Turkcell’i 218 başvuru ile Arçelik, 177 başvuru ile Mercedes-Benz Turk takip ediyor.

Son dönemde, Turkcell’in yapmış olduğu bazı patent başvuruları, kamuoyunda fazlasıyla tartışılıyor.

Turkcell, yazışmalarımızın içeriğine göre müzik önerecek, psikolojik durumumuzu analiz edecek

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu