Ana sayfa BT Gündem Türkiye telif haklarında sakıncalı olmaktan uzaklaştı

Türkiye telif haklarında sakıncalı olmaktan uzaklaştı

98
0

Tüm dünyada araştırmalar yapan Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları Birliği (IIPA), dünya genelinde 60 ülkede fikir ve mülkiyet haklarının korunmasının izlenmesine yönelik hazırlanan 2007 yılı “Special 301” raporunu yayınladı.Geçtiğimiz yıl Çin ve Rusya gibi ülkelerle birlikte “öncelikli izleme” listesindeki ülkeler arasında yer alan Türkiye bu yıl bu kategoriden çıkartılarak Amerika’nın ticaret ortaklığı yaptığı aralarında Macaristan, Meksika, Tayvan, İspanya, Vietnam, Kanada gibi ülkelerin yer aldığı “Düşük izleme” kategorisindeki 36 ülke arasında yer aldı. Korsanla mücadelede yoğun çalışmalarıyla önemli adımlar atan BSA katılımcıları bu gelişmenin sevindirici olduğunu ama Türkiye’deki korsan kullanım oranının hala yüksek oranlarda seyrettiğine de dikkat çekti.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlatılan ve uluslararası ticarette kotaların belirlenmesi ve saygınlık açılarından büyük önem taşıyan “Special 301” raporuyla ilgili olarak bir açıklama yapan ABD Ticaret Temsilcisi Susan C. Schwab; korsan ve sahtecilikle uğraşanların salt fikri mülkiyet haklarını ihlal etmediklerini aynı zamanda kişilerin işlerini ellerinden aldıklarını, söyledi.

Tüm dünyada özellikle sağlık sektörü ve güvenlik açısından da büyük tehdit oluşturan korsan yazılım, internet korsanlığı vetelif hakkı ihlallerinin tüketiciler için büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Swab, 301 raporu sonuçlarının bu nedenle çok önemli olduğunu belirtti.

Halen öncelikli izlenen ülkeler arasında yer alan Rusya ve Çin’e dikkat çekilen raporla ilgili olarak Swab, bahsedilen ülkelerde üst düzey çalışmalar yapıldığını ve fikri mülkiyet haklarının korunması yönünde ortak çalışmalarda bulunulduğunu da belirtti.

Korsanla mücadelede 2008 yılında bilinçlenme ve eğitim üzerine çalışmaları yoğunlaştıran BSA’da 301 raporunun sonucunun yatırımların artması adına önemini vurguladı. Konuyla ilgili olarak BSA Türkiye Koordinatörü Elçim Barkay, devletin korsan yazılımla mücadelesinin önemine dikkat çekerek “Ülkeler korsan yazılım kullanımını önlemeye ve düşürmeye yönelik adımlar attığında, bundan herkes fayda görecektir. Korsan yazılım kullanım oranının düşürülmesi daha fazla sayıda ve daha iyi koşullarda iş fırsatları, daha güçlü ve daha güvenli iş ortamı ve güçlü BT sektöründen ekonomiye çok daha fazla katkı anlamına gelecektir” dedi. Barkay; Türkiye’nin 301 raporunda attığı olumlu adımın getirdiği sorumluluk ile 2008’de Fikir ve Sanat Eserleri konusunda çok daha dikkatli davranılması gerektiğinin altını çizerek, konu ile ilgili uyum ve uygulama çalışmalarının devlet nezdinde hızlandırılarak önümüzdeki sene geriye dönük değil daha üst klasmanların hedeflenmesi gerektiğini sözlerinde vurguladı.