Türkiye’de en yavaş mobil internet Vodafone Türkiye’de

İngiltere merkezli SpeedChecker ve Speedtest markası ile tanınan Ookla verilerine göre Temmuz 2021 itibariyle Türkiye'de en yavaş internet Vodafone'da

İngiltere merkezli SpeedChecker, Türkiye’de mobil operatörlerin internet hızlarına ilişkin Temmuz 2021 raporunu yayımladı. Rapora göre Türkiye’de ortalama internet hızının en hızlı olduğu şehir İstanbul iken ortalama en düşük değer ise Zonguldak’ta ölçüldü. Turkcell şebekesinde Batman ve Amasya’da ortalama download hızı 50 mbps’ın üstüne çıkarken Ardahan, Vodafone şebekesinde 10 mbps hız ile en düşük ortalama hızın görüldüğü şehir oldu. Ardahan’da üç operatörün ortalama hız değerleri ise 22.41 mbps.

En hızlı Turkcell, en yavaş Vodafone

SpeedChecker’ın 1-8 Temmuz 2021 tarihleri arasında 66 bin 626 farklı cihaz ile gerçekleştirdiği toplam 98 bin 275 teste göre ülke genelinde Turkcell ortalama 40.22 mbps download hız değeri ile en hızlı operatör olurken onu 30.76 mbps hız ile Türk Telekom Mobil izledi. Vodafone ise  20.78 mbps download hız değeri ile Türkiye’nin en yavaş mobil operatörü.  Vodafone, ortalamada ancak Turkcell’in yarısı kadar hız sağlayabiliyor.
SpeedChecker verilerini, SpeedTest markası ile yaptığı hız testlerinden tanıdığımız Ookla’nın ikinci çeyrek raporu da doğruluyor. Bu raporda da sıralama değişmezken ileri seviye yonga setleri ile elde edilen hız değerleri Turkcell’de 61.39 mbps, Türk Telekom Mobil”de 42.73 mbps ve Vodafone’da 22.91 mbps.

Bayburt’un en hızlısı Vodafone

İllerdeki ortalama verilere göre operatör karşılaştırılması yapıldığında Vodafone, Bayburt’ta en hızlı operatör olarak karşımıza çıkıyor. Turkcell, Bayburt dışında diğer 80 ilde ortalama olarak  Vodafone’dan daha hızlı hizmet sunuyor. Vodafone, Kilis, Bingöl, Artvin, Bayburt, Karabük ve Sinop illeri ortalamalarında Türk Telekom Mobil’den daha hızlı hizmet sunuyor. Ancak, geriye kalan 75 ilde Türk Telekom’un ortalama şebeke hızları Vodafone’dan daha hızlı.

Türk Telekom, Turkcell ile kapışıyor

Türk Telekom, özellikle 3G şebekesiyle Türkiye ortalamasında Turkcell ile neredeyse aynı ortalama hızları sunuyor. Turkell 12.20 mbps, Türk Telekom 11.97 mbps. Yer yer, hem 3G hem de 4G şebeke ortalamalarında da Turkcell’den daha iyi hizmet verebildiği il sayısı artmış durumda. Ordu, Iğdır, Niğde, Sivas, Şanlıurfa, Burdur, Siirt, Ağrı, Giresun, Bartın, Kırıkkale, Samsun, Afyon, Hakkari, Kars ve  Kırşehir’de Türk Telekom, medyan değerlerde Turkcell’den daha hızlı internete sahip.

Yukarıda hem SpeedChecker, hem de Ookla araştırmaların linkleri yazıya iliştirilmiş durumda. Ancak yine de her iki araştırmanın linklerini buraya yeniden ekleyeyim.

https://www.speedcheckercdn.com/pdfs/user-experience-on-mobile-networks-turkey-july2021.pdf

https://www.speedtest.net/global-index/turkey#market-analysis

 

Vodafone, Türkiye’ye yatırımda sınıfta kaldı

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu