Türkiye’de mobil abone sayısı 89 milyonu aştı

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye'nin yayımladığı ilk yarı sonuçlarına göre mobil abone sayısı 89 milyonu geçti

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye’nin yayımladığı ilk yarı sonuçlarına göre mobil abone sayısı 89 milyonu geçti. Mobil operatörlerin yatırımcı sunumları ve açıklamalarından BTDunyasi.net’in derlediği verilere göre Turkcell 36.6 milyon aboneye, Vodafone Türkiye 24 milyon 755 bin aboneye, Türk Telekom Mobil ise 24 milyon 614 milyon aboneye ulaştı. Vodafone Türkiye, Vodafone Group’taki abone rakamlarından farklı olarak m2m (makinelerarası iletişim) için kullanılan sim kart abonelerini ise ilave olarak açıklıyor. Vodafone Türkiye’nin m2m dahil açıkladığı abone sayısı ise 27.8 milyon.

Turkcell’in son açıkladığı abone rakamları arasında 3.6 milyon m2m abone sayısı bulunuyor. Vodafone Türkiye’nin iddia ettiği m2m abone sayısı ise 3 milyon.

Pandemi’nin başladığı 2020 yılındaki ilk yarı sonuçlarında Türkiye’deki toplam mobil abone sayısı 81.9 milyondu. 2021 yılı ilk yarısı sonunda Türkiye’deki mobil abone sayısı 84.6 milyona 2022 yılı ilk yarı sonunda ise 89 milyon 14 bine yükseldi.

Abone sayıları konusunda tek referans sayılan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yılın ikinci çeyreğine ilişkin rakamları ise henüz açıklamadı. BTK’nin Elektronik Haberleşme Sektörü’ne ilişkin pazar raporunu en erken Eylül ayı içerisinde açıklaması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu