Ana sayfa BT Gündem Türkiye’nin internet hızında, BTK ve Telkoder anlaşamadı

Türkiye’nin internet hızında, BTK ve Telkoder anlaşamadı

253
0

BTK’nın 2016 yıl sonu raporuna göre Türkiye’deki sabit genişbant kullanıcılarının yüzde 71’i 10 Mbps üstü bağlantıya sahip, TELKODER ise yüzde 78’inin 4 Mbps hıza mahkum olduğunu iddia ediyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından her yıl yayımlanan Elektronik Haberleşme Sektörü Verileri Raporu’na göre 2016 yılı sonunda Türkiye’de sabit genişbant internet hizmeti alan kullanıcıların yüzde 76’sından fazlası 10 Mbps internet bağlantı hızına sahip, en çok bağlantı hızı ise yüzde 71 ile 10 ila 30 Mbps hızında internet bağlantısı kullanıyor. Serbest Telekom İşletmecileri Derneği TELKODER ise Akamai’nin yapmış olduğu araştırmaya dayanarak Türkiye’de kullanıcıların yüzde 78’inin 4 Mbps bağlantı hızına sahip olduğunu iddia ediyor.Dünya liginde küme düşmek üzereyiz
Akamai’nin yaptığı araştırmada, Türkiye fiber internet hızıyla Kenya (15 megabit) ve Şili (8,6 megabit) gibi ülkelerin gerisinde kalarak 67. sırada yer alıyor. TELKODER tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki fiber internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu (%78) 4 megabit gibi oldukça düşük bir hıza sahip. Kullanıcıların %19’u 10 megabit, kalan %7’si ise 15 megabit ve üstü bir hızla internete erişebiliyor.
Avrupa’da fiber internet hızı ortalama 15,4 megabit iken, ortalama 7,6 megabitlik hızıyla Türkiye, Avrupa ülkelerinin sahip olduğu hızın çok gerisinde kalıyor. Hızlı ve kaliteli internet hizmeti sağlayabilmenin yolu ise geniş bir fiber altyapıya sahip olmaktan geçiyor. Türkiye’de 290 bin km fiber altyapı uzunluğu bulunuyor. İnternet kullanan 21 milyon haneye fiberin ulaşması ve ortalama hızın artması için ise 1 milyon km daha yani 5 kat daha fiber altyapı kurulması gerekiyor. Aynı şekilde, ulusal ve uluslararası kuruluşlarca yapılmış uydudan hızlı internet yatırımlarının kullanılmasının önündeki engellerin de kalkması bu konuda büyük önem taşıyor.

Yüksek Hızda İnternet İçin Kağıt Üzerindeki Yetkiler Fiilen Uygulanmalı
Türkiye’de elektronik haberleşme hizmetlerinin altyapısı olan fiber şebekelerin gelişmesi ve paylaşılması için çalışmalarını sürdüren TELKODER’in Başkanı Yusuf Ata Arıak, bireysel kullanımın dışında, iş dünyasının global rekabette güçlü kılınması için deönemli bir işlevi olan fiber altyapının genişletilmesinin önünde engeller bulunduğunu belirtti. Alternatif işletmecilerin fiber altyapı kurması için önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Arıak, kağıt üzerinde var olan kararlara göre yatırımların önünü açık, ama fiilen kapalı. Fiiliyatta yıllardır yeni yatırımların önü maalesef kapalı. Adeta, fiber şebeke yatırımı yapmak isteyen işletmecilere, “Dur, yatırım yapamazsın” deniyor. Öte yandan, belediyeler tarafında da bazı engellemeler söz konusu. Örnek olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi görev alanı olmadığı halde fiber altyapısı konusunda tekel oluşturmaya çalışıyor. Güçlü bir Türkiye için hem sektördeki işletmecilerin hem de belediyelerin daha akılcı olarak yasalara uygun hareket etmesi gerekiyor. Bu sorunların aşılması halinde yüksek hızlı internet için fiber şebekenin ülkenin her köşesine götürüleceği muhakkaktır. Fiberin geç gidececeği yerlere ise uydudan hızlı internet yolu açılmalı vesosyal adaletin gereği yerine getirilmelidir.’’dedi.
OECD’de sondan ikinciyiz
Yine BTK 2016 yıl sonu raporuna göre, Türkiye yüzde 13 sabit genişbant internet penetrasyonu ile OECD ülkeleri arasında Meksika’dan sonra en kötü durumdaki ülke. OECD ülkelerinde ortalama yüz kişiden 30’unun sabit genişbant internet bağlantısı bulunuyor. Türkiye’de ise bu oran yarıdan bile az.

Akamai ne diyor?
Akamai’nin raporuna ilk elden ulaşarak, 2016 4. Çeyrek raporunun ne söylediğine baktım. Türkiye 7,6 Mbps internet bağlantı hızıyla tüm dünyada 71’inci sırada yer alıyor. Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 78’inden fazlası 4 Mbps internet hızından daha yüksek bir hızla internete bağlanıyor. Kısaca Telkoder’in söylediği gibi 67’inci sırada değil, 71’inci sıradayız. Ülkedin yüzde 78’i 4 Mbps hıza mahkum değil. Yüzde 22’sinin alabildiği, kullanabildiği bağlantı hızı 4 Mbps veya daha altında. Akamai 2016 4. Çeyrek raporu daha başka ne söylüyor? Türkiye’deki sabit genişbant internet kullanıcılarının yüzde 19’unun hızı 10 Mbps veya üstünde 15 Mbps veya daha yüksek hızda internet hizmeti kullananların oranı ise yüzde 7. Bu raporun oluşturulması için kullanılan test abonelerinin sayısı ise 25 bin ile 90 bin arasında bulunuyor.