Türkiye’nin yerli Web izleme platformu devreye alındı

Kurumlar için kritik öneme sahip Web sitelerinde yaşanan erişim sorunu para ve müşteri kaybettiriyor. Şirketler, PingTurk platformuyla online mecralarının erişilebilirliğini Türkiye’den denetleyebiliyor. Hata durumunda kullanıcılarını bilgilendiren sistem, gelir kayıplarını azaltırken müşteri memnuniyetini artırıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu verilerine göre, Türkiye’de 66 milyonun üzerinde internet abonesi, 76 milyonun üzerinde de mobil abone bulunuyor. Dünya nüfusunun yarısından fazlası en az bir adet akıllı telefon kullanıyor. Dünya genelinde Web trafiğinin yüzde 50’sinden fazlası mobil cihazlardan geliyor. Dünyaya açılan penceremiz olan internet, en etkili paylaşım ve etkileşim aracı. İşletmeler Web siteleri sayesinde ürün, hizmet veya çözümlerini müşterilerine duyuruyor. Müşteri portföyünü genişletmek isteyen firmalar, Web sitelerini etkin bir şekilde kullanıyor ve güncelliyor. Alışveriş yapma, bilgi edinme, hastane randevusu alma, kamusal işlem yapma, ürün kıyaslama, bilet alma gibi akla gelebilecek birçok işlemi Web sitelerinden yapıyoruz. Günümüzün olmazsa olmazlarından Web sitelerinin ulaşılabilir olması kritik öneme sahip.

Kesintileri önceden bilin, erişilebilirliğinizi artırın

Web sitelerinin analiz edilmesi ve eğilim araştırmalarının gerçekleştirilmesi de bu noktada önem kazanıyor. PingTurk tarafından Türkiye’deki kurumlara özel olarak geliştirilen platform sayesinde Web sitelerinin açılma esnasındaki problemleri ve kesintileri anında tespit ediliyor ve raporlanıyor. Kesintilere yönelik önceden uyarı özelliğine sahip olan platform, müşteri memnuniyetinin azalmasının önüne geçilmesini sağlıyor.

Sabah, Digiturk, Iyzico, Morhipo ve N11.com kullanmaya başladı bile

PingTurk, özellikle ticari faaliyetlerini Türkiye’de gerçekleştiren kurumsal firmaları hedefleyen bir ürün. Sabah, Ebebek, Iyzico, Morhipo, N11.com ve Digiturk’ün de aralarında olduğu farklı sektörlerden birçok kurumsal firma bu hizmetten faydalanıyor. Ayrıca, KOBİ’leri hedefleyen daha limitli paket seçenekleri de bulunuyor. Yurt dışında faaliyet gösteren fakat müşterileri Türkiye’de yer alan yabancı firmalar da bu hizmetten faydalanabiliyor.

Türkiye’deki izleme noktalarıyla 7/24 kontrol sağlanıyor

Tamamen Türkçe kullanıcı dostu arayüzü ile hizmet veren PingTurk, Türkiye’nin dört bir yanında yer alan izleme noktalarıyla sitelerin analiz edilmesine olanak tanıyor. Ayrıca, mobil operatörlere bağlı ölçüm noktaları ve yurt dışı ölçüm noktaları aracılığıyla da müşteri deneyiminin iyileştirilmesi sağlanırken, sitelerin anlık olarak yönetilmesi mümkün oluyor.

Yerli çözümün yurt dışındaki rakiplerine göre avantajı çok

Web sitesi analizi konusunda faaliyet gösteren yurt dışı kökenli firmalar, Türkiye’deki potansiyel müşterilere ulaşmak için genellikle İstanbul konumlu bir izleme noktası ile yerel ölçüm ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. PingTurk’ün bu noktadaki en büyük farkı, sadece ölçüm noktasının değil, tüm sunucu altyapısının (Web, alarm, veri tabanı, DNS ve e-mail sunucuları) Türkiye’de konumlu olması. Böylece herhangi bir yurt dışı kesintisinin, uçtan uca operasyonu etkilemesinin önüne geçilebiliyor. Yurt dışındaki rakiplerinden diğer bir farkı, sistemin tek bir lokasyondan test yapmak yerine, tüm izleme noktalarından aynı anda test başlatarak, yük dengeleyicileri veya DNS round robin mekanizmaları tarafından maskelenebilecek bazı sunucu problemlerini de açığa çıkarabilmesi.

Web siteniz her zaman ulaşılır olsun

Metriksoft Yazılım Kurucu Ortağı ve ürün mimarı Murat Balkan, PingTürk platformu hakkında şu bilgileri verdi: “PingTurk, Türkiye’de farklı coğrafi noktalara konumlanan izleme noktaları aracılığıyla Web servislerinin erişilebilirliğini sürekli olarak denetleyen bir çözüm. Bu platformda sayfa açılış hızı, sayfa içerisinde belirli kelimelerin varlığı, açılış hızı sapması, HTTP kodları gibi başarı kriterlerine uygunluk test ediliyor. PingTurk tamamen Web tabanlı ve bulut üzerinden sağlanan bir hizmet. Hizmeti kullanmak için herhangi bir kurulum gerekmiyor. Kullanıcılar, www.pingturk.com sayfasından raporlarına ulaşabiliyor. Başarı kriterlerine aykırı bir durum oluştuğunda önceden tanımlanan yetkili kullanıcılara bilgilendirme yapılıyor. Problem giderildiğinde sistem, yine tanımlı bilgilendirme metotları ile ilgili kişileri bilgilendiriyor.”

Saldırılar için erken uyarı mekanizması da mevcut

PingTurk, yurt dışı alternatiflerinde sunulmayan izleme noktası gruplama, Traceroute path değişimlerini algılama ve özellikle DDOS saldırılarında erken uyarı mekanizması olarak kullanılabilecek “veri profilleme” özelliklerini de sunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.