Turk.Net’e sahte imza ve aboneyi yanıltmaktan ceza

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu alternatif telekom hizmeti sunan şirketlerden birine tarihinin en büyük para cezalarından birisini kesti. Internet Servis Sağlayıcılık hizmeti sunan ve alternatif telekom hizmetleri sağlayan Turk.Net’e “İSS Değişikliği Sürecinde Yaşanan Tüketici Mağduriyetlerine İlişkin Yapılan Soruşturma” sonucunda 5 başlık altında toplam 1 milyon 353 bin 34 lira 70 kuruş para cezası kesildi. Bu rakam 2004 yılında yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Kanunu’ndan sonra alternatif telekom hizmeti sunan şirketlere kesilen idari para cezaları arasında en yükseği. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu para cezası ile yetinmeyerek Turk.Net’i “sahte imza ile abonelik sözleşmesi” yaptığı suç duyurusu ile Cumhuriyet Savcılığı’na da sevk ederken, şirketin mesafeli satış sözleşmesine ilişkin uyguladığı yöntemler de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bildirildi.

Cezalar Çok Ciddi Suçlardan

Turk.Net’e tek bir kurul kararı ile verilen cezalar toplamı 2010 yılı cirosu olan 43 milyon 477 bin 979 Türk Lirası 87 Kuruş’un yüzde 3,1’ine denk geliyor. Verilen idari cezalara ilişkin usulsüzlükler ise şöyle

1- Herhangi bir başvuru, imza ya da talep olmaksızın, tüketicilerin bilgisi dışında sahte imza ile Turknet tarafından abonelik tesisinin yapılması (Cironun yüzde 1’i)

2- Kendilerini hizmet aldıkları servis sağlayıcı olarak tanıtıp, tarife değişikliği ya da yeni bir kampanya teklifinde bulunarak, tüketiciyi yeteri kadar bilgilendirmeden, yanıltılarak Turknet’e abonelik tesis edilmesi (Cironun binde 1’i)

3- İkametgâhta bulunan üçüncü şahıslara belge imzalattırılarak Turknet’e abonelik tesis edilmesi (Cumhuriyet Savcılığı’na Sevk)

4- Cezai şartlarla ilgili Turknet abonelik sözleşmesinde yer alan hükümler ve Turknet’in aboneliğin sona erdirilmesi sonucunda sözleşme kapsamında abonelere uygulanan cezai şart uygulanması (Cironun yüzde 2’si)

5- İSS değişikliği sürecine ilişkin referans tekliflere aykırılık arz eden hususlar (Cironun yüz binde 12’si)

BTK tarafından Turk.Net’e kesilen cezaların tüm ayrıntılarına BTK’nın 26 Haziran 2012 Tarihli 2012/DK-16/286 sayılı KURUL KARARI‘ndan erişebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.