Türksat 3A’yı Alcatel yapacak

Alcatel’in Alcatel Alenia Space şirketi ile Türk operatörü Türksat A.Ş., yeni güçlü haberleşme uydusu Türksat 3A’nın yapımı ve yörüngeye fırlatılması için anahtar teslimi bir sözleşme imzaladı. Bu anlaşma ile Türksat A.Ş, 3A uydusu ile haberleşme hizmetlerinin yanı sıra Türkiye, Avrupa, Güney Avrupa ve Orta Asya üzerinden direkt televizyon yayını da yapabilecek. Türksat 1C’nin yerini alacak olan Türksat 3A uydusu, 2008 yılının başlarında hizmet vermeye başlayacak.
Alcatel Alenia Space Spacebus 4000B2 ‘nin bir modeli olan Türksat 3A, 24 Ku-bant genişliğinde uydu alıcı-vericisi ile donatılacak ve yaklaşık 8 kw’lık bir başlangıç gücü verecek. 42º’ye yerleştirilecek olan Türksat 3A uydusu, sipariş verilen Alcatel Alenia Space Sapecebus 4000 model uyduların onuncusu olacak. Bunlardan AMC-12, Apstar VI, Syracuse 3A ve AMC-23 daha önce başarı ile fırlatılarak, yörüngeye yerleştirilmişti.

ALCATEL ALENIA SPACE Hakkında:

Alcatel Alenia Space, bir Alcatel (Paris: CGEP.PA ve NYSE: ALA (%67) ve Finmeccanica (Milan : SIFI:MI, FNC.IM) kuruluşudur. Temmuz 2005 yılında kurulan ve Alcatel Space ve Alenia Spazio’nun engin deneyimleri ve know-how’unu bir araya getiren şirket, uydu sistemleri ve özellikle yörünge altyapısında Avrupa lider konumdadır. Herkesin geleceğini etkileyen uzay teknolojisi alanında yaptığı geliştirme çalışmaları ile dünya çapında bir standardı temsil etmektedir. Bu standart, navigasyondan haberleşmeye, meteorolojiden çevre izlemesine, savunmadan bilime ve izlemeye kadar uzanmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.