Ana sayfa BT Gündem TV yayıncılığında 3D devrimi

TV yayıncılığında 3D devrimi

92
0

Avatar gibi gişe rekorları kıran filmler sayesinde yüz milyonlarca kişi 3D teknolojisinin sunduğu görsel deneyimle tanıştı. Artık, her gün daha fazla kişi bu deneyimi evlerinde, oturma odalarının konforlu ortamında da yaşamak istiyor. Bazı analiz şirketleri şimdiden 2015 yılına kadar 80 milyona yakın 3D televizyon satılacağını öngörüyorlar. 3D TV’lerin 2010 yılının başında satılmaya başlandığı düşünülürse bu rakam son derece önem taşıyor. Bu öngörü gerçekleştiğinde ise beş yıl içinde toplam gelirlerin 60 milyar ABD Doları seviyelerine ulaşması bekleniyor. 3D TV pazarına yönelik talep gün geçtikçe büyüyor. 12-15 tarihleri arasında Las Vegas’ta düzenlenen NAB Show’a (National Association of Broadcasters) katılan yayıncı şirket ve operatörler, Ericsson’un (NASDAQ:ERIC) 3D’nin hem doğrudan eve uydu yayıncılığı ve katılımına (DTH), hem de dağıtımına yönelik yeni çözümünün izleyicilerin üç boyutlu içeriğe yönelik taleplerini nasıl karşılayacaklarını görme imkanı bulacaklar.

Ericsson’un Area TV Çözüm Alanı Direktörü Staffan Pehrson, kamera, ulaştırma ve görüntüleme teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin artık evlerde 3D televizyon uygulamalarını gerçekleştirmeyi mümkün hale getirdiğini söyledi. Pehrson sözlerine şöyle devam etti: “Tüketiciler artık sinema salonlarında yaşadıkları deneyimin aynısını evlerinde de yaşayabilecekler. Ericsson olarak bugün NAB’de yayıncı şirket ve operatörlerin müşterilerine üç boyut deneyimini sunmalarına imkan veren bu komple çözümümüzü duyurmuş bulunuyoruz.” Bu yeni çözüm Ericsson’un içerik dağıtımı ve yüksek tanımlı video alanında sahip olduğu bilgi ve deneyime dayanıyor.

Ericsson’un 3D çözümü, üç boyutlu içeriğin DTH üzerinden yayınlanması gibi katılım ve dağıtım anlamındaki zorluklara yönelik olarak geliştirilmiş bulunuyor. Ancak, canlı 3D yayıncılığında yaşanan zorlar DTH’den en çok tam uzamsal çözünürlük de dahil olmak üzere en iyi görüntü kalitesi alanında farklılık gösteriyor. Ericsson’un geniş yayın ve dağıtım yelpazesi, 3D beslemelerinin doğru bir şekilde sıkıştırılıp sunulmasını garantileyecek şekilde optimize edildi.

Ericsson’un televizyon alanındaki uzmanlığı, üç yıl önce Tandberg Television’ın video sıkıştırma teknolojisiyle birlikte satın alınmış olmasından ileri geliyor. Ericsson, pazarda sahip olduğu güçle bu 3D servislerini hızla artan tüketici grubuna ulaştırmayı hedefliyor.