Twitter’da içerik kaldırma rekoru

Twitter, 2014 yılının ikinci yarısını kapsayan Şeffaflık Raporunu yayınladı. Dünya genelinde toplamda 1982 içerik kaldırma talebi gelirken, bu rakamın 1820’si tek başına Türkiye’den geldi.  

Raporda dikkat çeken en önemli nokta dünya genelinde Twitter‘dan en çok içerik kaldırılma talebinin ağırlıklı olarak Türkiye’den gelmesiydi. Dünya genelinde toplamda 1982 talep gelirken, bu rakamın 1820’si tek başına Türkiye’den geldi.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar, Twitter’ın Şeffaflık Raporunu şöyle değerlendirdi:“Bugün yayınlanan Twitter şeffaflık raporunu aslında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan 2014 AİHM istatistikleri ile birlikte okumak gerekir. Biliyorsunuz, o istatistiklerde de AİHM’in yargı yetkisini kabul etmiş 47 Avrupa Konseyi üyesi arasında Türkiye’nin, ifade özgürlüğü (AİHS md. 10) alanında diğer 46 üyenin toplamından daha fazla mahkûmiyet aldığı açığa çıkmıştı. Bu mahkumiyet rekorundan sonra, bugün de dünyada Twitter’dan içerik/profil çıkartılması taleplerinde, örneğine rastlanmamış bir başka dünya rekoru (!) daha kırdığımız açığa çıktı.

Aslında bu istatistikler, tüm dünyaya şu an Türkiye’nin nasıl bir yarı açık cezaevine dönüştürüldüğünü ve her şeyin “hakaret” sayılarak, özellikle siyasal düzlemdeki en basit düşünce açıklamalarının dahi nasıl şiddetle susturulduğunu ortaya koyuyor.

Tabi twitter şeffaflık raporunun diğer bir yanı da bizim yıllardır vurguladığımız 5651 sayılı İnternet Kanunu’nun dünya üzerindeki en faşizan, baskıcı ve sansürcü internet düzenlemesi örneği olduğunu ispatlıyor olması. Çünkü tüm bu içerikten çıkartma talepleri, bu Kanun’a göre yapılıyor, kanun idareye yani aslında siyasal iktidara öylesine geniş yetkiler veriyor ki, hoşuna gitmeyen her şeyi internetten kaldırtma imkânına sahip oluyor. Demokratik olma iddiasında hiçbir ülkede böylesi bir yasakçılık anlayışının izini dahi göremezsiniz.

Son olarak, şunu söyleyebilirsiniz, tamam kanun böyle ama, en kötü kanun bile iyi hakimler tarafından özgürlükçü bir şekilde yorumlanamaz mı? İçerikten çıkartma talepleri Twitter’a gönderilmeden önce, burada kendisinden talepte bulunulan hâkimler tarafından geri çevrilemez mi? Bu noktada, öncelikle söz konusu kararların geçtiğimiz yıl siyasal iktidar tarafından bir “panik düzenlemesi” ile kurulan Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından verildiğinin altını çizelim. Sonrasında ise, Türkiye’nin çağdaş dünyadaki itibarını, prestijini yerle bir eden bu kararlara imza atan Sulh Ceza Hâkimliklerinin gerçek kuruluş gayesinin ne olduğunu kamuoyunun takdir ve sorgulamasına bırakalım…”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.