Uber, İstanbul XL servislerini durdurdu

Uber, Türkiye’de uzun süren tartışmalardan sonra lüks araç çağırma hizmeti Uber XL’i durdurma kararı aldığını açıkladı. Sadece sarı ve turkuvaz taksi çağırma hizmeti olarak Türkiye hizmetlerine devam edecek.
Uber Türkiye ekibinden yapılan açıklamada, şimdiye kadar 12.000 Uber XL sürücüsünün ve 6.000 şirketin Uber XL hizmeti sunarak geçimini sağladığının altı çizilerek, Türkiye’de faaliyetlerine devam etmek istedikleri belirtildi.

Uber Türkiye’den Mesaj

Uber Türkiye, şimdiye kadar Uber kullanan müşterilerine bir mesaj yollayarak, konuyu birinci ağızdan özetledi. 
İşte Uber’in yolladığı mesaj

Tek bir tuşa basarak istediğiniz yere gitme fikriyle yola çıkan Uber, bugün dünyada 63 ülkede, 700’den fazla şehirde günde 15 milyon yolculuk yapılmasına imkan sağlayan global bir teknoloji platformu olmuştur.

Uber, 2014 yılı itibariyle İstanbul’da hizmet vermeye başlamış ve güvenli ulaşımın popüler seçeneği haline gelmiştir. Türkiye’de 4 milyondan fazla kullanıcı uygulamamızı indirmiş, 12,000 UberXL sürücü ortağı ile 6,000 şirket Uber sayesinde gelir elde etmiştir.

Maalesef, çok zor bir karar almak durumunda kalarak İstanbul’daki UberXL faaliyetlerimizi 31 Mayıs tarihi itibariyle durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz.

Uber olarak Türkiye’ye olan bağlılığımızı koruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve tüm ilgili yerel paydaşlarla beraber çalışmak istiyoruz.

Bize güvenen tüm yolcularımıza ve her koşulda saygınlık ve profesyonellikleri ile örnek olan her bir UberXL sürücü iş ortağımıza çok teşekkür ediyoruz.

Taksiciler karşı çıkıyordu

Türkiye’de, özellikle de İstanbul’da Uber’in milyonlarca lira tutan taksi plakasına sahip olmadan, lüks araçlarla, vatandaşların konforlu yolculuk yapmasına taksi plakası sahipleri karşı çıkıyordu.
Bu konu hakkında çeşitli davalar açan Birleşik Taksi Şoförleri Derneği, bir açıklama yaparak, Uber’i Türkiye’den kaçırdıkları için sevinçli olduklarını dile getirdi.
Federasyonun açıklaması şöyle;
Yapmış olduğumuz mücadele sonucunda çıkan baglama ve maddi ceza yaptırımına daha fazla dayanamayan uber XL TÜRKİYEDE SISTEMINİ TAMAMEN KAPATMA KARARI ALMIŞTIR HAYIRLI OLSUN, erişim engeli için açtığımız dava devam etmekte olup, bu davanın takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu