Üç yıllık IBMer* IBM Türk’e genel müdür oldu

IBM Türk, Volkan Sönmez yerine Işıl Kılınç Gürtuna'nın IBM Türk Genel Müdürü olduğunu duyurdu. Türkiye tarihinde ilk kez IBM geçmişi bu kadar kısa olan bir isim şirketin yönetimine getiriliyor.

IBM Türk’te Genel Müdürlük koltuğuna Işıl Kılınç Gürtuna atandı. Volkan Sönmez’den görevi devralan Gürtuna, teknoloji ve finans alanında oldukça tecrübeli bir isim olmasına rağmen IBM Türk ekibine daha 2020 yılında katılmıştı. IBM Türkiye tarihinde, bu kadar kısa süre IBM görevinde bulunmuş bir ismin göreve atanması ilginç.
1911 yılında Computing-Tabulating-Recording Company ismi ile kurulan ve 1924’te International Business Machines (IBM)’in tüm dünyada da yaklaşık 92 yıllık tarihinde sadece 10 CEO’su oldu.
Bu 10 CEO arasında, sadece 1993-2002 yılları arasında şirketi yöneten Louis V. Gerstner dışarıdan transfer ile şirketin yönetimine getirilmişti. Diğer 9 CEO’dan ikisi şirketin kurucusu Thomas J. Watson ve oğlu Thomas J. Watson Jr, diğerleri ise en az 20 yıllık IBM çalışanı, IBM’er’dı.

Türkiye’de de IBMer*’lar Genel Müdürlük yaptı

Türkiye’ye 1938 yılında giren IBM, uzun yıllar boyunca  Türkiye’de yabancı genel müdürler tarafından idare edildikten sonra, ünlü yazar Orhan Pamuk’un Babası Gündüz Pamuk, IBM’in Türkiye’deki ilk genel müdürü olmuştu.
Son 30 yılda IBM Türk’ü kimler yönetti?
Acer Bumin 1996’da görevi Tamer Emrali’ye devrettiğinde IBM’deki 31’inci yılındaydı.
1996-1998 yılları arasında IBM Türk Genel Müdürü olarak görev yapan Tamer Emrali görevi devraldığında 22 yıllık IBM çalışanıydı. 1998-2006 yılları arasında IBM Türk Genel Müdürü olarak görev alan Hüseyin Kızıltay da IBM’de yetişmiş bir isimdi. 2006-2009 yılları arasında koltuğa oturan Eray Yüksek, 1987’den itibaren yani yaklaşık 20 yıllık IBMer’dı.
Çalışanların greve gittiği, Türkiye’de sıkıntılı dönemlerin yaşandığı zaman, IBM Türkiye’ye 50 yıl sonra ilk kez yabancı bir genel müdür olarak  Ekim 2009’da göreve getirilen Michel Charouk IBM’de çalışmaya 1976’da başlamıştı. Daha sonra görevi devralan, oldukça genç bir isim olan Isabel Gomez Cagigas ise 2004 yılında iş hayatına IBM’de başladı. Sadece 9 yıl sonra Ocak 2013’te IBM Türk genel müdürü oldu.
2016’da bu göreve yeniden atanan ilk Türk Genel Müdür olan Defne Tozan, IBM’deki kariyerine 1995 yılında başlamıştı. Türkiye genel müdürlük koltuğunu, yeni genel müdür Işıl Kılınç Gürtuna’ya devreden Volkan Sözmen ise Ocak 2019’da bu göreve oturduğunda 16 yıllık IBM çalışanıydı.

*IBMer (IBM çalışanlarına uluslararası camiada verilen isim)

Işıl Kılınç Gürtuna Kimdir?

Teknoloji ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin, satış, iş geliştirme, finansal hizmetler ve danışmanlık gibi alanlarında yönetim rolleri üstlenen Gürtuna, 20 yılı aşkın güçlü bir özgeçmişe sahip. 2019 yılında IBM’de Dijital Satış Lideri olarak görevine başlayan Gürtuna, daha sonra hibrit bulut ve gelişmiş yapay zeka teknolojilerinin benimsenmesi hedefine öncülük ederek Türkiye’deki iş ortağı ekosisteminin yönetimini üstlendi. Müşteri odaklı yaklaşımı, dayanıklılığı ve büyüme zihniyetini ön planda tutan Gürtuna, genel müdür sorumluluğu öncesinde ise IBM Türkiye’nin Teknoloji İş Biriminden sorumlu Ülke Lideri olarak görev yaptı. Gürtuna, kariyerinin tamamına yakınını Oracle’da geçirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu