Ana sayfa BT Gündem Uçuş kartınız parmağınızda

Uçuş kartınız parmağınızda

192
0

Türkiye dahil birçok ülkede, güvenlik nedeniyle yolcuların uçağa binmeden önce kapıda kimliklerini göstermeleri gerekliliğinden yola çıkan Siemens Business Services (SBS), havayolu şirketlerine yönelik yeni çözümünü Pekin Interairport China’da sergiledi.Bu yeni çözüm sayesinde sık sık uçakla seyahat eden kişiler, check-in yapmak ve uçağa binmek için cep telefonlarını kullanarak zamandan kazanabilecekler. Parmak izi tabanlı biniş işlemlerini, mobil telefonla check-in yapma kolaylığıyla birleştiren SBS, havayolu şirketlerine ve havaalanlarına, güvenlik ve rahatlık konularında artan talepleri karşılayan ideal bir çözüm sunuyor.

SBS’in sunduğu bu yeni çözümde yolcunun parmağı anahtar rolü oynuyor. Havayolu şirketinde ya da havaalanında yolcunun parmak izi bir kez alınıyor ve bu biyometrik veri veritabanına kaydediliyor. Yolcular, sadece parmak ucuyla dokunarak ve internet üzerinden kayıt olarak cep telefonlarına “check-in” programını indirebiliyorlar. Havayolunun rezervasyon sistemine bağlanmak için cep telefonlarını ya da el bilgisayarlarını (PDA) kullanan yolcular, uçuşlarını ve koltuklarını seçebiliyorlar. Bu işlemleri gerçekleştiren yolcuların cep telefonlarına birkaç saniye içinde, elektronik biniş kartı olarak işlem gören ve parmak izi şifrelenmiş formatta bir barkod gönderiliyor. Yolcular, uçağa binerken bu “elektronik biniş kartını” bir tarayıcının önünde tutuyor ve okuma cihazlarının üzerine baş parmaklarını basıyorlar. Mobil cihazlar için tarayıcı kurmamış havaalanları ya da biyometrik verilerinin kaydolmasını istemeyen yolcular için alternatif bir yol olarak parmak izi, barkod şeklinde geleneksel bir biniş kartı üzerine basılabiliyor . Her iki durumda da yolcular uçağa eski sisteme oranla daha hızlı bir şekilde binebiliyorlar.

SBS, tüm çözümü Avusturya’lı Siemens şirketi PSE’nin kimlik (ID) merkezi platformunu kullanarak geliştirdi. Mobil check-in ve biyometrik veri çözümü birbirlerinden bağımsız olarak kullanılabiliyor.