Ucuz etin yahnisi yavan olur

Ucuz etin yahnisi yavan olur. Pahalıdır vardır hikmeti, ucuzdur vardır illeti. Ucuza alan pahalıya alır.

Yillardır bu topraklarda, Avrupa, Ortadoğu ve Orta Asya steplerinde yaşamış atalarımızın çok çeşitli atasözleri var. Bunlardan bazıları ise ucuz ürünler, ucuz mallarla ilgili. Yukarıda hemen aklıma gelen birkaçından örnek vererek girdim konuya.

Ucuzluk neden gündemimize oturdu peki? Aslında gündemden pek çıkmayan bir konu. Hele hele Microsoft’un sahibi Bill Gates yine oğlumun doğum gününde Türkiye’yi teşrifinde Ucuz Bilgisayar kampanyası ve Ucuz Windows işletim sistemini basın mensupları önünde duyurduğundan beri.

Windows XP Starter Edition kısaca “UCUZ WINDOWS”. Bu konuyla ilgili bu sayfalarada yazılan ilk haber 4 Ağustos 2004 tarihinde yayınlanmış. Daha BTDünyası Türkiye’nin En İyi Bilişim Haberleri Sitesi olmak yolunda ilk ciddi adımını atmadan önce. Daha test yayınını gerçekleştirirken. Konuyla ilgili olarak Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener’e bu ürünün Türkiye’de satışa sunulup sunulmayacağını sormuştum. Haberi zenginleştirmek daha fazla detay verebilmek için.

Kendisi o zaman bu tip ürünün Türkiye’de iş yapıp yapmayacağı konusunda benden de fikir beyan etmemi istemişti. Ama bu diyaloğu bir kenarıya bırakıp da o zaman Ekrem Yener Ucuz Windows ile ilgili ne demiş ona bir bakalım.

“Öncelikle Tayland modelinin işleyip işlemediğini görmek istiyoruz. Eğer bu model işlemezse aksaklıkları düzelterek öyle pazara sunmayı hedefliyoruz. Aslında bizim içimize sinen bir ürün değil. Çok kısıtlı özellikleri var. Network bağlantısı yapamıyor. Grafik uygulamalar konusunda zayıf. Özellikle düşük özelliklere sahip bilgisayarlar için tasarlanmış”.

Köprünün altında akan sular çoğaldıkça tabii ki bazı strateji değişiklikleri de oluyor. 30 Ocak 2006’da Microsoft’un sahibi Bill Gates Türkiye’ye gelerek Ucuz Windows’un Türkiye’de PC sahipliğini artıracak, yani bir nevi kurtarıcımız olacak şekilde yorumlanacak şekilde bu ürüne özel kampanyaların yapılma hazırlığı içinde olduğunu duyuruyor. Çok ucuza, uzun vadeye bilgisayar satılacak, içinde de olmazsa olmaz Ucuz Windows bulunacak.

Ama yine Bill Gates Ekim 2005’te Fransız LeFigaro gazetesine verdiği röportajın bir bölümünde 100 dolarlık dizüstü bilgisayar hakkında görüşlerini dile getirirken bilgisayar fiyatlarının gün geçtikçe aşağılara indiğini, günümüzde 300-400 dolar seviyesinde tam teşekküllü bir bilgisayara sahip olunacağının altını çizmişti.

Şimdi tüm bu verilerin hepsini üst üste koyup bir de Ucuz Windows’un en fazla 256 MB Ram’i, 80 GB sabit diski destekleyebildiğini, şuanki güçlü işlemciler Pentium ve Athlon desteğine ilişkin birşeyler barındırmamamıs Ağa bağlı dünyamızda bu ürünün ağ desteği içermiyor olmasını da ürünün teknik özellikler sayfasından okuyunca kafama birçok soru işareti takılıverdi.

Soruların cevaplarını ise atalarımız bundan yüzyıllar önce vermişler bile. Bu cevapları yazımın en başında sizinle paylaştım.

Ama Türk halkı zaten atalarına bağlı bir nesil olacak ki PC satınalma eğilimleri bu atasözlerinin pek dışına çıkmıyor zaten. Birçok bilgisayar satıcısı, bilgisayar mağazası ile görüştüm. 300 dolara bile tam teşekküllü bilgisayar satıyorlar. Ancak bu ürünlerin pek fazla alıcısı yok. O ucuz bilgisayarı almak için dükkana girenler bile ortalama 1.000 dolar vererek bir bilgisayar alıp dışarı çıkıyor.

Yani UCUZA rağbet çok fazla değil.

Buna rağmen Microsoft’un, çeşitli donanım üreticilerinin, Türk Telekom’un ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hükümeti’nin Ucuz Windows yüklü bilgisayarların Türkiye’nin makus bilişim kaderini değiştireceğine dair inanışları var. Bununla ilgili kampanya hazırlıkları devam ediyor.

Zaman gösterecek. Onlar mı haklı? Yoksa atalarımız mı?

Ama Ucuz Windows’a karşılık ondan daha fazla özelliğe sahip bir başka alternatifin olduğunu da belirterek (Linux’tan bahsediyorum) bu yazımızı başka bir atasözü ile noktalayalım.

Bedava Sirke, baldan tatlıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu