Ucuz Windows Türkiye yollarında!..

Microsoft en son işletim sistemi Windows XP’nin daha ucuz bir sürümü olan Windows XP Starter Edition’ı gelişmekte olan ülkelerde yaygınlaştıracak. Halen Tayland, Malezya ve Endonezya’da pilot çalışmaları devam eden yeni işletim sistemi özellikle ABD veAvrupa dışında PC penetrasyonu düşük ülkelerde yaygınlaştırılacak. Microsoft’un yıllık finans analistleri değerlendirme toplantısında bu ürünün yaygınlaştırılacağını söyleyen Microsoft Windows işletim sistemleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Will Poole, ürünün genişleme haritası olarak yüzde 92 korsan yazılım kullanımının olduğu Çin’i gösterdi. Çin’in yanında korsan kullanım konusunda yine başa güreşen Rusya ve Sosyalist Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula de Silva’nın Linux’u yaygınlaştırma odaklı stratejilerinin gündemde olduğu Brezilya ve gelir seviyesinin çok düşük olduğu Hindistan genişleme haritasında yer alıyor. ABD’deki her 100 Microsoft Windows işletim sisteminden 22’si korsan olarak kullanılıyor.Türkiye de haritaya girebilir
Windows işletim sisteminde yüzde 40’lık korsan kullanımın bulunduğu Türkiye’de Windows’un 38 dolara satılan ucuz sürümü pazara sürülebilir.
Microsoft Türkiye Pazarlama Müdürü Ekrem Yener ürünü ciddi anlamda incelediklerini belirterek “Öncelikle Tayland modelinin işleyip işlemediğini görmek istiyoruz. Eğer bu model işlemezse aksaklıkları düzelterek öyle pazara sunmayı hedefliyoruz. Aslında bizim içimize sinen bir ürün değil. Çok kısıtlı özellikleri var. Network bağlantısı yapamıyor. Grafik uygulamalar konusunda zayıf. Özellikle düşük özelliklere sahip bilgisayarlar için tasarlanmış” dedi.
Ancak Yener’in verdiği bilgilere göre Microsoft Türkiye’nin Windows XP Starter Edition ürününün genişleme haritasında olduğu söylenebilir. Yener ürünün Türkiye’de konumlandırılıp konumlandırılmayacağı konusunda çeşitli çalışmalar yaptıklarını, özellikle Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte bir bir çalışma yaptıklarında tereddütsüz ürünü pazara sunacaklarını söylüyor. Kesin bir dille ürünün Türkiye’de satışa sunulup sunulmayacağı konusunda cevap vermekten kaçınan Ekrem Yener gönüllerinin ürünün Türkiye pazarına sunulmasından yana olduğunu ancak hem fiyatın hem de denenmiş örneklerin bu konuda önemli kriterler olacağını söylüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.