Ana sayfa BT Gündem Uganda’dan iki kat fazla vergi alıyoruz

Uganda’dan iki kat fazla vergi alıyoruz

89
0

Vodafone Türkiye tarafından İstanbul Ekonomik Araştırmalar Merkezi’ne yaptırılan “MOBİL İLETİŞİME YÖNELİK VERGİ POLİTİKALARI:AB ÖRNEĞİ VE TÜRKİYE” başlıklı rapor 31 Temmuz tarihinde kamuoyuna açıklanmayı beklerken Referans Gazetesi’nin eline geçti.
Referans Gazetesi’nden Begüm Gürsoy’un rapordaki verilerden ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın vergilere ilişkin açıklamalardan derlediği habere göre cep telefonlarından alınan vergiler ve internet erişiminden alınan vergiler yıl sonunda kaldırılacak. Uygulamaya ise ilk önce Internet erişiminden alınan yüzde 15’lik ÖİV’den başlanacak.

İŞTE RAPOR’dan ÇARPICI BAŞLIKLAR

EN YÜKSEK VERGİ BİZDE

BTDünyası’nın da elde ettiği raporda yer alan Deloitte’in 2007 Dünya Mobil Vergi araştırması raporu tablolarına göre dünya üzerinden cep telefonlarıyla iletişimden en yüksek vergiyi Türkiye alıyor. Türkiye’de bu vergi oranı yüzde 18 KDV ve yüzde 25 ÖİV olmak üzere toplam yüzde 43. Bizi takip eden Uganda’da bu oran yüzde 30. Brezilya’da ise yüzde 28 dolaylarında. Türkiye’nin girmeye çalıştığı AB’de ise vergi oranları yüzde 15 ile 25 arasında değişiyor.

VERGİ ORANI YÜZDE 60’a yakın

Türkiye’de cep telefonlarından alınan vergiler KDV ve ÖİV ile de kısıtlı değil. Operatörlerin hazineye ödedikleri yüzde 15’lik bir pay, Telekomünikasyon Kurulu’na ödedikleri binde 3,5’luk pay, GSM abonelerinden ilk aboneliklerinden alınan 26 YTL, yıllık 10 YTL telsiz kullanma ruhsat ücretini de ekleyince alınan vergiler yüzde 60’ı geçiyor. Bu vergi oranlarıyla mobil telefon operatörleri 2007 yılında devlete toplam 4,2 Milyar YTL vergi ödemiş durumda.

REKABETE AYKIRI

AB’de iç vergilendirme hala büyük ölçüde üye ülkelerin yetkinliginde. Ancak üye ülkeler bu alanda AB Tek Pazarında rekabeti bozacak sekilde hareket edemez. AB ülkelerinde mobil iletisim sektörünün vergilendirilmesi KDV ile sınırlı. Bu vergilerin de düşürülmesine yönelik girişimler bulunuyor.
Yunanistan ve İtalya dışında KDV dışında mobil iletişimden ayrıca vergi alan başka ülke de AB ülkeleri arasında yer almıyor. Yunanistan’da abonelerden aylık fatura tutarına göre 1.92 ila 5.75
ABD Doları arasında degisen bir kullanım bedeli alınırken
İtalya’da ise yalnızca faturalı hatlardan 6.82 ABD Doları tutarında
aylık sabit bir kullanım bedeli alınıyor.

AB ile her konuda uyum sağlamaya yönelik reformlara imza atan Türkiye’de mobil iletişim vergileri, internetten alınan vergi ve sabit telefon ile mobil telefonlar arasındaki vergi eşitsizliği rekabeti bozan unsurlar.