Ukrayna krizi Turkcell bilançosuna yaramadı…

Turkcell Grubu 2015 yılı ilk mali çeyrek sonuçlarına göre 141 milyon TL net kar açıkladı. Grubun net karı Ukrayna etkisi ile 437 milyon TL eksi yazdı. Turkcell, Türkiye’deki faaliyetlerinden ise net karını yüzde 40 artırdı. Turkcell Grubu 2015 mali yılının ilk çeyrek sonuçlarında Ukrayna ve Belarus operasyonları dolayısıyla beklenilenden az kar açıkladı. Yılın ilk çeyreğinde Turkcell Grup net karı 141 milyon TL (359 milyon TL) olarak gerçekleşti. Turkcell Türkiye net karı %40 artış ile 779 milyon TL (557 milyon TL) olarak gerçekleşirken, Grup net karı Turkcell Uluslararası şirketlerinin bulundukları ülkelerdeki para birimlerindeki devalüasyondan kaynaklanan 656 milyon TL (219 milyon TL) net zararı sebebiyle olumsuz etkilendi.

1 Nisandan itibaren yen CEO

Süreyya Ciliv’in ayrılışından sonra 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere Turkcell Grup CEO’su ve Turkcell Genel Müdürü olarak atanan Kaan Terzioğlu’nun yönetiminde yoluna devam edecek olan Turkcell yılın ilk çeyreğinde 370 bin net abone kaybına uğradı.
Eğrisi ile, doğrusu ile..
Turkcell’in çiçeği burnunda genel müdürü Kaan Terzioğlu için b u mali sonuç açıklaması bir milad. Bu ve daha önceki mali sonuçlar eski genel müdür Süreyya Ciliv hanesine yazılırken, 1 Nisan’dan itibaren tüm mali sonuçların sorumluluğu Kaan Terzioğlu’nda.
Mali sonuçlarla ilgili bir değerlendirme açıklayan Terzioğlu, Turkcell’in ilk çeyrek mali sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

Turkcell Grubu 2015 yılının birinci çeyreğinde, ilk çeyrek bazında rekor seviyede gelir ve FAVÖK gerçekleştirdi. Konsolide bazda gelir %4,3 büyüme ile 3,0 milyar TL’ye ulaşırken FAVÖK %4,5 artışla 927 milyon TL oldu. Konsolide FVÖK ise %9,2 artarak 533 milyon TL’ye yükseldi. Uluslararası iştiraklerimizin bulunduğu ülkelerde para birimlerinin değer kaybetmesinden etkilenen grup net karımız 141 milyon TL olarak gerçekleşti.

Sonuç olarak, 2015 yılı birinci çeyreğinin beklentilerimiz* doğrultusunda gerçekleşmesiyle açıkladığımız gelir büyümesi hedefimizi %6 – %9 aralığında yineliyoruz. FAVÖK marjımızı da %31 – %32 aralığında hedefliyoruz.

2015 yılının ilk çeyreğinde, Turkcell Grubu önemli gelişmelere tanıklık etti. Son beş yıldır gerçekleşmeyen genel kurul yapılarak hisse başına 1,78 TL olmak üzere toplam 3,925 milyon TL birikmiş kar payı dağıtıldı. Ukrayna’daki iştirakimiz Astelit ile ülkenin en elverişli 3G frekansını kazanarak ülkeye inancımızı gösterdik. Astelit’in bu çeyrekte yerel para birimi bazında %18 gelir artışı ile sürdürdüğü büyüme momentumunu, 3G hizmetleriyle güçlenerek devam ettireceğine inanıyoruz.

Turkcell, yirmi yıllık tarihinde birçok ilke öncülük ederek önemli başarılara imza attı ve Türkiye’nin takdirini kazandı. Artık, bu başarıyı ileriye taşımak adına sektörün hızla değişen dinamikleriyle uyumlu bir iş modeline geçme ihtiyacı doğdu. Bu kapsamda yılın birinci çeyreğinden başlamak üzere telekomünikasyon sektöründeki tüm işlerimizi “Turkcell Türkiye” ve “Turkcell Uluslararası” olmak üzere iki ana gruba ayırdık.

Bu doğrultuda, “Turkcell Türkiye” çatısı altında mobil, sabit ve TV işlerimizi daha etkili yöneteceğimize inandığımız yeni bir yapıya geçiyoruz. Bu yeni yapıda işlerimizi bireysel, kurumsal ve toptan olmak üzere üç ana segmentte takip edeceğiz. Bu yaklaşımımızı raporlama şeklimize de bu çeyrekten itibaren yansıtarak açıklıyoruz. Kurumsal müşterilerimize sunduğumuz çözümlerde hâlihazırda yansıttığımız bu yenilikçi yaklaşımı, bireysel segmente de taşıyacağız. Mobil ve sabit yakınsama tekliflerimizle müşteri bağlılığı, rekabet gücümüzü ve operasyonel verimliliğimiz artırarak sürdürülebilir büyüme hedefliyoruz. Geniş ve yaratıcı ürün ve servis portföyümüz, güçlü finansal yapımız ve başarılı takım çalışmamıza ek olarak birleşmiş yapıda yönettiğimiz mobil ve fiber şebeke altyapımız sayesinde Türkiye’nin ve bölgenin önde gelen entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri sunan konumumuzu güçlendireceğimize inanıyoruz.

Yarını birlikte hayata geçirirken Turkcell’in başarı hikâyesini güçlendirerek bölgeye yayacağımıza yürekten inanıyoruz. Başarı hikâyemizde daima bizimle birlikte olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz.

370 bin Abone kaybı

Turkcell Türkiye’deki mobil abone sayısı 2015 yılının ilk çeyreğinde artan rekabet ortamında fiyat seviyesine daha hassas olan ön ödemeli abonelerdeki azalışa bağlı olarak 370 bin kayıp ile 34,3 milyon olarak gerçekleşti. Aynı anda faturalı bazımız, ön ödemeli hatlardan faturalı hatlara geçişin artması ile çeyrek bazında 313 bin büyüdü. Bu büyümede şebeke kalitemizin de katkısı olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda, faturalı abonelerin toplam abone bazımız içindeki payı %45,3’e (%40,5) yükseldi.

Mobil Abone Kayıp Oranı kendi istekleriyle veya istekleri dışında sistem dışı bırakılan aboneleri ifade etmektedir. 2015’in birinci çeyreğinde 0,1 puan düşerek %7,7 (%7,8) olarak gerçekleşti.

Mobil Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU): TL bazında bileşik ARPU, artan mobil genişbant kullanımı ve faturalı abone bazındaki genişleme ile %8,1 yükselerek 22,7 TL (21,0 TL) olarak gerçekleşti.

Mobil Aylık Kullanım Dakikası (MoU) yüksek faydalar sunan teklifler ve artan paket kullanımı nedeniyle %8,3 artışla 275,7 dakikaya ulaştı.

Sabit Abone: Turkcell Türkiye’deki sabit abone sayısı kapsamaya yaptığımız yatırım, etkin satış gücü ve geyretli müşteri hizmeti hizmetimiz ile fiber ve ADSL müşterimizdeki artış ile 1,3 milyona ulaştı. Fiber abone bazımız 41 bin artarak 776 bine ulaşırken, ADSL müşterilerimiz 39 bin artış ile 496 bine ulaştı. Ek olarak fiber ağı 33,4 bin km ve 2,2 milyon hane’ye ulaştı.

Sabit Bireysel Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU): TL bazında bileşik sabit ARPU 47,1 TL (47,2 TL) olarak sabit kaldı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu