Ulaştırma Bakanı Turhan görevden alındı, yerine Adil Karaismailoğlu getirildi

Geceyarısı sürpriz bir kararla Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan görevinden alında. Turhan’ın yerine bakan yardımcısı Adil Karaismailoğlu Bakan olarak atandı. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bilim kurulu toplantısı sonrasında aldığı tavsiye kararlar neticesinde yaptığı tarihi ulusa sesleniş konuşması sonrasında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan Cumhurbaşanlığı kararnamesi ile görevden alındı.
2020-108 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 19 Eylül 2019’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanan Adil Karaismailoğlu yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak atandı.

Adil Karaismailoğlu kimdir?

1969 yılında Trabzon’da doğdu. Trabzon Lisesi’ni bitirdikten sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Makina Mühendisi olarak mezun oldu.

Yüksek lisansını, Bahçeşehir Üniversitesi Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi programında tamamladı. Mayıs 1995’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nde ilk görevine başladı. 1998 yılında İETT Genel Müdürlüğü’ne geçti. İETT’nin çeşitli birimlerinde mühendis ve yönetici olarak görev yaptı.

2002 yılından itibaren İBB Trafik Müdürlüğü’nde trafik kontrol merkezi, sinyalizasyon, akıllı trafik sistemlerinden sorumlu Müdür Yardımcısı olarak çalışmakta iken 16 Kasım 2009 tarihinde Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’ne atandı. 23 Temmuz 2014 tarihinde Ulaşım Daire Başkanlığı görevine getirildi.

Ulaşım ile ilgili, İstanbul genelinde birçok projenin hayata geçirilmesine katkı sağladı. Temmuz 2016’da Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nde (TOKİ) İstanbul Emlak Dairesi Başkanlığı görevine atandı.

26 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atanan Karaismailoğlu, 16 Eylül 2019’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı görevine atanmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu