Ana sayfa BT Sektör Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi İle İlk 4 Ayda 50 Milyon TL Tasarruf...

Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi İle İlk 4 Ayda 50 Milyon TL Tasarruf Elde Edildi

122
0

Pusula İletişim Kurucu Genel Müdürü Gökalp Çakıcı
Türkiye yargı sisteminde bir dönüm noktası olan ve yıl başında yürürlüğe giren Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi’nin (UETS) ülke bütçesine sağladığı tasarrufa ilişkin ilk veriler ortaya çıkmaya başladı. E-tebligat sisteminin altyapı sağlayıcı ve operatörü konumundaki Pusula İletişim’in açıkladığı rakamlara göre yılın ilk dört ayında işleme konan e-tebligat sayısı 5 milyona ulaştı. Tebligat başına en az 14 TL’ye mal olan konvansiyonel yöntemler yerine e-tebligatın kullanılması sayesinde yapılan reel tasarruf 50 milyon TL’yi buldu.
E-tebligat sisteminin kurulum ve operasyonundan sorumlu alt yüklenici konumundaki Pusula İletişim’in Kurucu Genel Müdürü Gökalp Çakıcı, yıl sonunda e-tebligat sayısının 28 milyonu aşmasının beklendiğini söyledi. Çakıcı, e-tebligat sistemi kullanımında hedeflenen sayının yakalanması halinde yıllık toplam tasarruf miktarının 300 milyon TL gibi dikkat çekici bir rakama ulaşacağını ifade etti.
“Sırada Mobil Uygulama Var”
Çakıcı “E-tebligat sisteminin bu denli hızlı bir şekilde büyümesi paydaş tüm kamu kurumlarının koordineli olarak çalışması sonucu gerçekleşti. Sırada vatandaşın kullanımını kolaylaştırmak ve dijital dönüşüme katkı sağlamak için mobil uygulama hazırlanıyor. 2019 yılı içinde kullanıma açılması planlanan mobil uygulama ile tebligatlarımıza akıllı telefonlar ile çok daha hızlı ulaşacağız” dedi.
PTT A.Ş. tarafından oluşturulan Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi, tebligatların elektronik ortamda çok daha hızlı, güvenli ve etkin bir şekilde alıcısına ulaşmasını sağlayan, Avrupa Birliği müktesebatıyla uyumlu bir elektronik iletişim sistemi.
1 Ocak 2019 tarihinde kullanılmaya başlayan UETS, PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş.’nin tek yetkili ve görevli şirket olarak görevlendirdiği Pusula İletişim’in elektronik iletişim ve veri saklama teknolojilerinden yararlanıyor.

Etiketler: Gökalp Çakıcı » Pusula İletişim » Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi