Ana sayfa BT Gündem UMTH’da B tipi yarış başladı

UMTH’da B tipi yarış başladı

92
0

Türk Telekom ile Koç.net arasında B Tipi Ara Bağlantı Sözleşmesi Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı bir törenle imzalandı. Borusan Telekom da sözleşmeyi imzalayarak Türk Telekom’a teslim etti. Türk Telekom da sözleşmeyi imzaladıktan sonra Borusan da ikinci operatör olarak hizmet vermeye başlayacak.Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Koç.net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca’nın Ankara’da katıldıkları törende B tipi ara bağlantı sözleşmesine ilk imzayı Koç.net atmış oldu. Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany toplantıda yaptığı konuşmada önümüzdeki birkaç gün içerisinde Borusan Telekom’la da anlaşma imzalayacaklarını belirtirken Borusan Telekom yetkilileri yayımladıkları açıklama ile kendilerinin de B Tipi Ara Bağlantı sözleşmesini29 Mart Çarşamba akşamı imzaladıklarını belirttiler.

BTDünyası.net’in edindiği bilgiye göre Borusan Telekom yetkilileri sözleşmeyi tek taraflı olarak imzalayıp Türk Telekom yetkililerine teslim etmiş olmasına karşılık sözleşmenin yürürlüğe girmesi için Türk Telekom tarafından da imzalanması gerekiyor. Ancak henüz bu konuda resmi bir Türk Telekom açıklaması yapılmış değil.
B tipi ara bağlantı hizmeti alacak kişi ve kuruluşlar, 4 haneli 1056 operatör numarasını kullanarak, sabit hat üzerinden şehirlerarası, yurt dışına ve GSM’e doğru indirimli görüşmeler yapabilecekler.

Telekomünikasyon Kurulu Eski Yönetim Kurulu Üyesi ve Bağımsız Danışman Abdullah Raşit Gülhan’ın Türk özel Telekom Sektörü ’05 araştırması sonuçlarına göre 17 Mayıs 2004 sonrasında lisans alan UMTH firmalarının ortalama cirosu 7.5 milyon USD oldu ve sektör büyüklüğü ise 159 milyon USD’a ulaştı. 2006 yılında sektör büyüklüğünün 406 milyon USD’a ulaşması hedefleniyor.

Koç.net genel Müdürü Mehmet Ali Akarca Toplantı sırasında yapmış olduğu konuşmada telekom sektörünün gelişmesinin Türkiye ekonomisi için de önemli bir kaldıraç olacağını, hem sağladığı tasarruf hem de yaratacağı istihdam kaynakları ile olumlu katkılarının etkisini göstereceğini belirtti. Bu bağlamda Koç.net altyapısı hazır bir şekilde gerekli düzenlemeleri ve yapılması gereken anlaşmaları beklemektedir. Anlaşmalar imzalandıkça Koç.net, yeni hizmetlerini, yeni projelerini de duyuruyor olacak.