Üniversitelerde yüzde 20 tasarruf yüzde 800 performans artışı

ABD Columbus Devlet Üniversitesi, Kuzey Florida Üniversitesi ve Tampa Üniversitesi, veri merkezlerini HP Bütünleşik Altyapılarla yeniledi. HP çözümleri ile bant genişliğini arttıran ve online erişimi hızlandıran üniversiteler öğrencilere modern bir iletişim altyapısı sağlıyor. BT sistemlerini basitleştiren HP çözümleri, öğretim görevlileri ve öğrenciler arasındaki bilgi akışını hızlandırarak bilimsel araştırmalara ivme kazandırıyor.

Dijital eğitim çağında cep telefonları, laptopları ve tabletleri ile her an online olan öğrencilere modern eğitim olanakları sunan üniversiteler yetenekli öğrencileri kendine çekiyor. HP Bütünleşik Altyapılar kapsamındaki esnek ve modüler blade sunucular, kablosuz erişim noktaları ve gelişmiş geniş bant teknolojisi üniversitelere çeviklik kazandırıyor. ABD Columbus Devlet Üniversitesi, Kuzey Florida Üniversitesi ve Tampa Üniversitesi, çevre dostu HP çözümlerini tercih ederek BT maliyetleri ve enerji tüketimini azalttı.  

HP Kurumsal Depolama, Sunucu ve Network Ürünleri Ülke Müdürü Zeynep Keskin Bütünleşik Altyapıların üniversitelere sağladığı faydalarla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “En parlak ve başarılı öğrencileri kendine çekmek için onlara iyi bir deneyim sunma arayışında olan üniversiteler daha gelişmiş altyapılar ve iletişim ağlarına ihtiyaç duyuyor. HP Bütünleşik Altyapılar, üniversitelerin network bant genişliğini ve kurumsal esnekliği arttırmasını sağlıyor. HP teknolojilerinden yararlanan eğitim kurumları, öğrenci sayısına bağlı olarak hızla artan veri yükünü karşılayan güvenilir BT altyapıları kuruyor. Bu noktada yüzde 60 maliyet tasarrufu ve yüzde 800’e kadar performans
artışından söz ediyoruz.”

HP Bütünleşik Altyapılar ile üniversitede online BT hizmetleri

Bugün 8000 öğrenciye ders veren Columbus Eyalet Üniversitesi, network sistemlerinde HP 8212zl ve HP 5412zl ağ anahtarı serisi ile HP MSM422 Erişim Noktalarını seçti. BT harcamalarını yüzde 18 azaltarak CSU’ya yılda 90 bin dolar kazandıran network konsolidasyonu; öğrencilerle öğretim üyelerinin güncel bilgiye istedikleri zaman ulaşmasına imkan veriyor. Online entegrasyon, öğrenci hizmetleri ve idari yönetimi dijital ortama taşıyarak iç süreçleri de hızlandırıyor.

BT altyapısını tümüyle yenileyen Columbus Eyalet Üniversitesi, sunucu ve depolama tarafında ise HP BladeSystem ile HP Storage çözümlerini tercih etti. HP BladeSystem c7000 kutuları ve HP ProLiant BL685c G7 blade sunucular kullanan CSU, sunucu kaynaklı hizmet aksamasını üçte iki oranında azalttı. Kutular ve dolayısıyla farklı kampüslerdeki veri merkezleri arasında sanallaştırma yapabilen HP P4000 LeftHand Depolama Sistemleri de geleceğe yönelik ölçeklenebilir yapısıyla üniversiteye esnek bir depolama çözümü sağladı.  

Kampüste online teknoloji dönüşümü

5 kilometrekareden daha geniş bir yerleşkede 17 bin öğrenciye hizmet veren Kuzey Florida Üniversitesi (UNF), 92 bin metrekarelik inşaat yaptığı yeni kampüsün ihtiyaçlarını karşılamak için HP 5500G, HP 12508 ve HP 5820 ağ anahtarı serisini seçti. 2009 yılında yaptığı seçimi HP Akıllı Esnek Altyapılar teknolojisiyle güçlendiren UNF, ağ anahtarlarını tek bir mantıksal anahtarda sanallaştırarak konsolidasyon sağladı. HP TippingPoint Saldırı Önleme Sistemi ve HP Akıllı Yönetim Merkezi’ni kullanan UNF, teknik destek harcamalarından yılda 105 bin dolar tasarruf ederek 10 gigabitlik bant genişliği ile yüksek kapasiteli bir network kurdu.

Dijital eğitim için dijital altyapı

Kayıt yaptıran öğrenci sayısında 15 yıldır ABD’de 1 numara olan Tampa Üniversitesi (UT) kurumsal kaynak planlama sistemi, doküman görüntüleme sistemi ve öğrenci portalında artan ihtiyacı karşılamak için HP Bütünleşik Altyapıları kullanıyor. Endüstri standardı x86 HP Integrity BL870c i2 blade sunucu ve HP-UX işletim sisteminden yararlanan UT donanım hızını yüzde 300 arttırmayı başardı.

Tampa Üniversitesi Jenzabar CX idari uygulama yazılımı ile iş kritik süreçleri yönetiyor, eğitim materyallerine erişimi
kolaylaştırmak için NolijWeb doküman görüntüleme sistemini kullanıyor ve Jenzabar Kampüs Internet Çözümü (JICS) ile öğrenci portalını yönetiyor. UT’nin yeni görüntüleme ve portal çözümü doküman görüntülemede yüzde 30, web portalında ise yüzde 800 performans artışı sağladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu